Zorza Polarna w Polsce 2018
We wtorek (11 września) w Polsce mieliśmy okazję do zobaczenia zorzy polarnej. Jak to możliwe? Zjawisko zorzy polarnej wiąże się z burzami magnetycznymi, zwanymi również burzami słonecznymi.
Burza geomagnetyczna zbliża się do Ziemi z gigantyczną prędkością. Amerykańska Narodowa Administracja do spraw Oceanu i Atmosfery (NOAA) nadała ostrzeżenie o burzy geomagnetycznej II stopnia (w pięciostopniowej skali).
Zorza Polarna. Co to jest?
Zjawisko zorzy polarnej wiąże się z burzami magnetycznymi, zwanymi również burzami słonecznymi. Wyrzucane podczas burz cząstki elementarne, zbliżają się do Ziemi z prędkością 460 km/s i zderzają się z górną warstwą atmosfery. - tłumaczy Jan Szczepanik, pracownik Planetarium Śląskiego.
Dodajmy, że podczas burzy geomagnetycznej następuje uwolnienie energii, nazywane właśnie zorzą polarną.
Nieziemskie zdjęcia burzy, tornad i cyklonów. Najbardziej fo...
Zorza polarna, którą możemy zaobserwować na niebie, mieni różnymi kolorami. Odcienie zorzy nie są przypadkowe i zależą od gazu, z jakim zderzają się cząstki wiatru słonecznego. Dzięki tym właśnie odcieniom zorzy, widać ją na niebie w postaci przepięknych kolorowych fal i smug.
Zorza Polarna 2018
Efektownie wyglądająca zorza polarna może być też źródłem problemów. Silne burze magnetyczne, które są bezpośrednią przyczyną jej powstania, powodują zakłócenia, m.in. radiowe i satelitarne. Są również niebezpieczne i zagrażają samolotom latającym na wysokich szerokościach geograficznych. Na skutek pól elektrycznych, pojawiających podczas zorzy polarnej, na Ziemi mogą pojawić się problemy z liniami komunikacyjnymi oraz odczytami aparatury.
Zorza Polarna w Polsce - wrzesień 2018
Czy w Polsce zobaczymy zorzę polarną? Największe szanse na ujrzenie zorzy polarnej mamy 11 i 12 września.
Gwieździste niebo i zorza polarna. Przepiękny timelapse z Tasmanii