Astrobazy w Brodnicy i Jabłonowie Pomorskim są jednymi z czternastu w pełni wyposażonych przyszkolnych obserwatoriów astronomicznych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, które zostały zbudowane dzięki środkom unijnym przekazanym przez samorząd województwa. W astrobazach na terenie powiatu brodnickiego można odkrywać tajemnice kosmosu na sierpniowym niebie już tylko przez kilka dni - astrobaza w Brodnicy przy ul. Elizy Orzeszkowej 1 otwarta jest w każdy poniedziałek w godzinach 20-22, a astrobaza w Jabłonowie Pomorskim przy ul. Nowy Rynek 5 w każdą środę w godzinach 20-22.
Agnieszka Ziółkowska, lokalny koordynator astrobazy przekazała nam, że astrobaza przy I Liceum Ogólnokształcącym w Brodnicy otwarta jest w każdy poniedziałek w roku w godzinach 20-22, także w wakacje i w ferie, z wyjątkiem dni ustawowo wolnych. W okresie pandemii astrobaza czynna była z kolei w tych samym okresach jak szkoły. Jeśli szkoły ponownie zostaną zamknięte, także brodnicka astrobaza będzie w tym czasie zamknięta.
Koordynator Agnieszkę Ziółkowską zapytaliśmy, czy jest duże zainteresowanie wizytami w astrobazie w okresie wakacyjnym oraz czy przychodzą głównie stali goście. Jak nam przekazała, stałymi osobami są jedynie uczniowie Agnieszki Ziółkowskiej, którzy są uczestnikami projektu i z którymi ma zajęcia. Pozostałe osoby w okresie letnim to głównie osoby przyjezdne, w tym odwiedzające rodzinę w Brodnicy i okolicach. Wczoraj, 16 sierpnia astrobazę odwiedziło dwoje dzieci mieszkających na co dzień z rodzicami w Londynie, a będących aktualnie na wakacjach u babci i dziadka w Brodnicy. W poniedziałek, 16 sierpnia astrobazę odwiedziła także matka z dzieckiem. Obserwatorium jest otwarte dla wszystkich, a za wstęp się nie płaci.
Agnieszka Ziółkowska wspomniała w rozmowie z nami sytuację z przełomu czerwca i lipca, gdy obserwatorium mijał ojciec z dzieckiem, które zapytało patrząc na budynek obserwatorium, co to jest. Ojciec wytłumaczył, że jest to obserwatorium i przekazał dziecku, że kiedyś tam przyjdą. Słysząc to Agnieszka Ziółkowska natychmiast zareagowała i zaprosiła mężczyznę i dziecko, podkreślając, że nie muszą robić tego później, ale mogą to zrobić właśnie w tym momencie. Zarówno mężczyzna, który okazał się być absolwentem Agnieszki Ziółkowskiej, jak i dziecko skorzystali z zaproszenia.
A ile lat mogą mieć dzieci przychodzące do astrobazy? Jak przekazała nam Agnieszka Ziółkowska, do obserwatorium mogą przychodzić już dzieci sześcioletnie, bo są one bardzo zadowolone z wizyty, zachwycone tym, co zobaczyły, zadają dużo pytań, przepychają się w kolejce do teleskopu. Oczywiście, przyjść do obserwatorium mogą młodsze dzieci, ale ważne jest, aby o ich bezpieczeństwo dbali rodzice i opiekunowie, m.in. na stromych schodach do teleskopu.
Do obserwatorium można przyjść także wtedy, gdy jest deszczowo. I chociaż widać wtedy będzie tylko te obiekty, które widoczne są między chmurami, to koordynatorzy projektu w czasie zachmurzonych wieczorów także zapewniają atrakcje odwiedzającym - fotografowane jest niebo, pokazywane są wcześniej wykonane w brodnickiej astrobazie fotografie obiektów, jak rzadko spotykana w naszych szerokościach geograficznych zorza polarna, którą jednak w Brodnicy udało się sfotografować w 2015 r. Koordynatorzy mówią także i pokazują, co można byłoby zobaczyć tego wieczoru, gdyby niebo było bezchmurne. Dostępny jest także wtedy program komputerowy Stellarium, służący do realistycznej symulacji wyglądu gwiezdnego nieba.
Oprócz obserwatoriów w Brodnicy i Jabłonowie Pomorskim na terenie województwa kujawsko-pomorskiego są także inne przyszkolne obserwatoria astronomiczne:
- w Radziejowie,
- w Dobrzyniu nad Wisłą,
- w Żninie,
- w Inowrocławiu,
- w Gniewkowie (powiat inowrocławski)
- w Golubiu-Dobrzyniu,
- w Gostycynie (powiat tucholski),
- w Rypinie,
- w Unisławiu (powiat chełmiński),
- w Kruszwicy (powiat inowrocławski),
- w Świeciu,
- w Złejwsi Wielkiej (powiat toruński).
- Kujawsko-Pomorskie to jedyny region nie tylko w Polsce, ale i w Europie, w którym na tak małej powierzchni, jaką jest obszar województwa, działa sieć czternastu, w pełni wyposażonych, obserwatoriów astronomicznych. Cieszę się, że wśród miłośników nieba jest wiele młodych osób, które pod okiem nauczycieli-pasjonatów obserwują odległe układy gwiazd, podtrzymując astronomiczne tradycje naszego regionu
- podkreśla marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.
Kujawsko-pomorska sieć astrobaz powstała dzięki realizacji marszałkowskiego projektu finansowanego ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013.
