Miejscem, o którego programie i charakterze mogą zdecydować torunianie, jest LabSen - otwarta, niebiletowana przestrzeń na parterze CSW, zaprojektowana przez brazylijskiego artystę Ernesto Neto. LabSen, podobnie jak jego poprzednik - Pokój z Kuchnią, jest w szczególny sposób dedykowany mieszkańcom i właśnie dlatego został oddany w ich ręce.
- Jako instytucja publiczna mamy obowiązek promować kulturę wysoką, ale nie możemy pozostawać obojętni na realne potrzeby lokalnej społeczności - bez publiczności nasze działania nie mają sensu - podkreśla Katarzyna Drewnowska-Toczko, rzeczniczka prasowa CSW. - Dlatego jako pierwsza w Toruniu instytucja kultury realizujemy program wspólnie z mieszkańcami. Chcemy wykorzystać ich twórczy potencjał, chcemy stworzyć okazję do wymiany doświadczeń, chcemy poprzez rozmowy, spotkania, dyskusje wzajemnie się od siebie uczyć. W wielu z nas drzemie wielka twórcza energia, którą w różny sposób manifestujemy - niektórzy doskonalą umiejętności kulinarne, inni piszą wiersze, bloga, haftują, robią zdjęcia, majsterkują... Podobna pasja tworzenia napędza także artystów. Mamy nadzieję, że w LabSen każdy z nas, pasjonatów, znajdzie swoje miejsce.
Czytaj także: World Press Photo nie dla torunian
Aby dowiedzieć się, jakie są oczekiwania mieszkańców, CSW we współpracy z Pracownią Zrównoważonego Rozwoju prowadzi akcję "Zrób to z nami!", w ramach której wszyscy chętni mogą wypełnić specjalną ankietę. W formularzu znajdziemy pytania m.in. o to, jakie cechy wydarzeń kulturalnych i artystycznych są dla nas ważne, jaka jest rola publiczności w instytucjach kultury, ale także, jakie wydarzenia powinny być organizowane w LabSenie, abyśmy chcieli w nich uczestniczyć. Ankietowani pytani są również o to, kogo chcieliby spotkać w tym miejscu, czego chcieliby się dowiedzieć na temat sztuki i nie tylko oraz czym mieliby ochotę podzielić się z innymi, gdyby mieli taką możliwość.
Formularze dostępne są na stronie internetowej Centrum www.csw.torun.pl w zakładce "Działania", a także - w wersji papierowej - w recepcji CSW. W LabSenie stanęły również białe tablice, na których można zapisywać swoje sugestie i uwagi.
Jutro (5.02) zacznie działać w tym miejscu radio internetowe. Wkrótce pojawią się również miękkie siedziska, o których też wspominali nam ankietowani.
To na początek.
Marta Kołacz zaznacza, że oddanie LabSenu publiczności jest próbą stworzenia pewnej społeczności, w pewnym sensie wzorowanej na społecznościach internetowych: - W sieci możemy zaobserwować ogromną aktywność użytkowników, którzy nieustannie czymś się ze sobą dzielą. Ciekawa jestem, na ile ten model budowania społeczności uda się przenieść z wirtualnej rzeczywistości do realnej.
Formularze można wypełniać do 15 lutego.
Dzień później w CSW odbędzie się spotkanie konsultacyjne, które będzie okazją do przeanalizowania pomysłów zawartych w ankietach i zastanowienia się nad funkcją nowej przestrzeni CSW. Po raz pierwszy zostanie zastosowana w Toruniu formuła konsultacji World Cafe, polegająca na dyskusji w małych grupach, w swobodnej, niezobowiązującej atmosferze, przy "kawiarnianych stolikach".
Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!
Czytaj e-wydanie »