Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZUS umorzy zaległe składki i odsetki, ale zostało już niewiele czasu [ważne pytania i odpowiedzi]

agad
Iwona Puzowska:  Ustawa abolicyjna obowiązuje do połowy stycznia 2015 roku, czyli jeszcze do tego czasu można składać wnioski.
Iwona Puzowska: Ustawa abolicyjna obowiązuje do połowy stycznia 2015 roku, czyli jeszcze do tego czasu można składać wnioski. Andrzej Muszyński
Na pytania dotyczące abolicji ZUS w 2014 i 2015 roku odpowiada Iwona Puzowska, naczelniczka Wydziału Realizacji Dochodów w bydgoskim oddziale ZUS.

Niedawno dowiedziałam się, że istnieje prawo, na podstawie którego ZUS umorzy zaległe długi za nieopłacone składki i odsetki. Czy jeszcze można z niego korzystać? Kogo to dotyczy?

Iwona Puzowska: - Ustawa abolicyjna obowiązuje do połowy stycznia przyszłego roku, czyli jeszcze do tego czasu można składać wnioski. Kto może skorzystać z abolicji? To ustawa o umorzeniu należności powstałych z tytułu niepłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą w okresie od 1 stycznia 1999 do 28 lutego 2009 roku. Zwana jest potocznie tzw. ustawą abolicyjną.

Państwo umorzy składki i odsetki, opłatę prolongacyjną, koszty upomnienia i egzekucyjne wszystkim osobom prowadzącym pozarolniczą działalność, które od 1 stycznia 1999 do 28 lutego 2009 roku podlegały obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnym, rentowym i wypadkowym z tytułu prowadzonej działalności,

Czyli, są to osoby prowadzące firmy na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych ustaw, twórcy, artyści, uprawiający wolne zawody, wspólnicy jednoosobowej spółki z o.o. , jawnej partnerskiej, komandytowej.

Ustawa jest powszechna, więc skorzystają nawet ci, którzy celowo naciągali tę instytucję. Jeśli wobec przedsiębiorców już wszczęto egzekucje, np. mają zajęte wynagrodzenia czy emerytury, to postępowanie zostanie zawieszone do należności objętych abolicją.

 

Czy z wnioskiem o umorzenie może wystąpić małżonek dłużnika będący we wspólności majątkowej?

Nie. Zgodnie z treścią ustawy, umorzenie należności następuje na wniosek osoby podlegającej obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym, rentowym i wypadkowym.

Spłacam zadłużenie w ZUS w ratach. Dług obejmuje lata 2005-2010. Już nie prowadzę działalności , czy mogę wystąpić o abolicję?

W tej sytuacji ZUS wyłączy z układu ratalnego należności podlegające umorzeniu, a na pozostałe sporządzi aneks do umowy. Jeżeli umowa obejmuje okres spłaty dłuższy niż 12 miesięcy, od uprawomocnienia się decyzji o warunkach, tę o abolicji ZUS wyda po spłacie układu ratalnego, kiedy umowa zostanie zrealizowana.

Dostałam decyzję odmowną w sprawie umorzenia należności z tytułu abolicji. Nie zapłaciłam składek, których abolicja nie obejmuje. Czy mogę jeszcze raz złożyć wniosek?

Tak, w przypadku niespełnienia warunków do umorzenia należności, można wystąpić z kolejnym wnioskiem. Jedno, o czym trzeba pamiętać, to złożyć wniosek w terminie do 15 stycznia 2015 roku.

Prowadzę firmę i mam zaległości w ZUS z 2011 roku. Mam szansę na ich umorzenie?

2011 roku, niestety, nie obejmuje ustawa, więc nie można skorzystać z abolicji.

Miałem firmę od 1997 do 1999 roku, potem została zamknięta. To był biznes wspólników z wieloosobowym zarządem, ja byłem prezesem. Do dziś są długi w ZUS. Mogę skorzystać z abolicji?

Niestety, nie. Gdyby płacił pan ZUS tylko za siebie, jako wspólnik jednoosobowej spółki z o.o., mógłby pan złożyć wniosek. W tym przypadku byli jednak wspólnicy, więc nie podlega to ustawie. Nie opłacał pan składek ZUS sam za siebie, jako osoba prowadząca działalność.

Mam zaległości w ZUS za lata 2005 - 2007. Zostaną umorzone?

W tej sytuacji sprawa jest jasna, te lata, jak najbardziej, obejmuje abolicja. Trzeba złożyć wniosek, jest dostępny na stronie www.zus.pl oraz w terenowych jednostkach ZUS. Wystarczy wniosek, gdy firma została wykreślona z ewidencji gospodarczej.

Prowadziłem firmę będąc na emeryturze, opłacałem więc tylko składkę zdrowotną. Niestety, mój biznes nie zarabiał nawet na ZUS, mam długi za lata 2005-2008. Będą umorzone?

Choć abolicja obejmuje okres, w którym prowadził pan firmę, niestety, nie dotyczy osób, które z tytułu prowadzonej działalności były zobowiązane do opłacania jedynie składki zdrowotnej.

Prowadziłam firmę, zatrudniałam trzech pracowników, mam długi w ZUS z 1999 roku, którymi zajął się windykator. Czy w tej sytuacji egzekucja może być cofnięta?

Można skorzystać z abolicji. Gdy złoży pani wniosek, egzekucja zostanie zawieszona do należności objętych abolicją. Jednak umorzenie składek nie dotyczy składek za pracowników, za nich trzeba zapłacić i do tych należności ZUS nie zawiesi egzekucji. W przypadku należności pracowniczych nie można zawrzeć układu ratalnego.

Zostało niewiele czasu, do 15 stycznia 2015 roku, na złożenie wniosku o umorzenie.  

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska