Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Związki. Anwil broni się przed konsorcjum

Małgorzata Goździalska
fot. sxc
Związki zawodowe we włocławskim Anwilu szukają pomocy u premiera Donalda Tuska. - Nie wierzymy ministrowi Aleksandrowi Gradowi - mówią. W piśmie do premiera poprosili o przeanalizowanie decyzji w sprawie sprzedaży firmy.

Jak informujemy od kilku tygodni, nad włocławskim Anwilem SA zbierają się czarne chmury. Firma ma być sprzedana przez PKN Orlen, właściciela pakietu większościowego akcji. Komu? Mówi się o konsorcjum utworzonym przez CIECH SA, Zakłady Azotowe Kędzierzyn SA i Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach SA.

Tego rozwiązania obawiają się pracownicy Anwilu i reprezentujące ich związki zawodowe. Dlaczego? Bo są to firmy, znajdujące się w dużo gorszej kondycji finansowej niż Anwil. - Jeśliby doszło do takiej transakcji, to Anwil w krótkim czasie stanie się przedsiębiorstwem "wydmuszką", które sfinansuje problemy tego konsorcjum - uważają związkowcy.

W piśmie do premiera napisali: "Nie kwestionujemy prawa PKN Orlen do sprzedaży jego własności, zależy nam jednak, aby nowy nabywca Anwilu stworzył godziwe warunki rozwoju firmy, czego trudno oczekiwać od zawiązanego konsorcjum przez CIECH, Zakłady Azotowe Kędzierzyn i Zakłady Azotowe w Tarnowie. Firmy te borykają się z poważnymi problemami finansowymi, w związku z czym zmuszone będą nabycie akcji pokryć środkami pozyskanymi z zaciągniętego na ten cel kredytu.

Informacje takie powodują, że pracownicy Anwilu są zaniepokojeni dalszymi losami przedsiębiorstwa i przerażeni widmem utraty pracy".

O problemach dotyczących Anwilu związkowcy rozmawiali już z Markiem Serafinem, przewodniczącym Rady Nadzorczej Anwilu i członkiem zarządu PKN Orlen, który miał powiedzieć, że decyzja o sprzedaży włocławskiego zakładu wynika z wyraźnego wskazania Ministerstwa Skarbu. Minister Aleksander Grad zapowiedział przyjazd do Włocławka. Ale związkowcy mówią wprost, że temu ministrowi nie wierzą, bo "reprezentuje głównie swój region", czyli Tarnów. - Anwil to perła gospodarki, to fundament polskiej chemii - napisali do premiera Tuska, prosząc o przeanalizowanie decyzji w sprawie sprzedaży zakładu, póki nie jest za późno.

W ostatnich trzech latach Anwil SA wypracował zysk netto wysokości ok. 200 milionów złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska