
Przewodnik i pies
Jak tłumaczy Bartosz Stróżyński, rzecznik IAS w Bydgoszczy, tworzenie zespołu kynologicznego rozpoczyna się od szukania odpowiedniego funkcjonariusza do pracy z psem. Jego kandydatura musi zostać rozpatrzona przez Komisje: Regionalną i Centralną, a następnie dobierany jest odpowiedni pies służbowy. Kupiony pies przechodzi pod opiekę kandydata na przewodnika i od tego czasu rozpoczyna się ich wspólny rozdział w życiu. Następuje budowanie więzi między przewodnikiem i psem, stopniowe wprowadzanie psa do poznawania życia w nowej rodzinie, ale też przyszłego miejsca pracy. Przewodnik i pies stają się partnerami, wzajemnie uzupełniającym się zespołem.
W kujawsko-pomorskiej KAS obecnie pełni służbę czworo przewodników psów: rachm. Sylwia Mazurkiewicz, rew. Janusz Ejdowski, mł. asp. Michał Froelich oraz koordynator ds. psów służbowych - mł. asp. Joanna Dąbrowska. Co istotne, są to ludzie z pasją i doświadczeniem, wielokrotnie nagradzani za osiągnięcia w pracy z psem służbowym. Natomiast koordynator psiej kadry to hodowca psów – w hodowli championy Polski, interchampiony, asystent kynologiczny, sekretarz Zarządu Związku Kynologicznego Oddział w Toruniu, uczestniczka wielu szkoleń i seminariów o tematyce kynologicznej, obecnie w trakcie kursu na instruktora pracy węchowej NOSE WORK. Jako pierwsza wprowadziła do pracy w Służbie Celnej psy rasy Parson Russel Terier, a obecnie do Służby Celno-Skarbowej rasę Lagotto Romagnolo.
- Opiekun psa służbowego to nie stanowisko, które można powierzyć każdemu. Praca z psem wiąże się z dyspozycyjnością, ale przede wszystkim z całodobową opieką nad psem, z zaangażowaniem i świadomością tego że jest się odpowiedzialnym za psiego partnera już na zawsze. Ta służba nigdy się nie kończy. Nie ma znaczenia czy jesteś zmęczony, czy zwyczajnie się Tobie nie chce – musisz z psem wyjść, nakarmić go i zająć się nim kiedy tego potrzebuje - tłumaczy rzecznik IAS w Bydgoszczy.

Psi policjanci
- W garnizonie kujawsko-pomorskim służy obecnie 91 psów służbowych, różnych kategorii szkoleniowych. Nie posiadamy w naszym garnizonie koni służbowych. Dominującą rasą są owczarki niemieckie oraz owczarki belgijskie malinois. Posiadamy także jednego psa służbowego, którego wykorzystujemy do zadań związanych z wyszukiwaniem zwłok ludzkich - jest to pies rasy płochacz niemiecki - podaje nam mł. insp. Monika Chlebicz, rzeczniczka prasowa Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy.
- Podstawową formą doboru psów do służby w Policji jest centralny dobór psów, który realizowany jest przez Zakład Kynologii Policyjnej Centrom Szkolenia Policji w Legionowie, z siedzibą w Sułkowicach - tłumaczy rzeczniczka. - Do tresury kwalifikuje się psa bez względu na płeć, w wieku od roku do dwóch lat, o budowie i szacie zgodnej z wzorcem rasy, w odpowiedniej kondycji fizycznej i psychicznej. W celu sprawdzenia i oceny predyspozycji psa do tresury, poddaje się go przed zakupem, próbom charakteru, które obejmują m.in.: aportowanie, szukanie ukrytego przedmiotu, reakcję na strzał i hałas, obronę opiekuna i popęd do ścigania osoby uciekającej, samodzielność oraz czujność. Niedopuszczalna jest reakcja lękowa psa objawiająca się między innymi chęcią ucieczki lub brakiem reakcji obronnej w stosunku do pozoranta.
Po zakupie psa pozostaje on wspólnie ze swoim opiekunem - przewodnikiem na czas trwania danego kursu specjalistycznego i wspólnie nabywają umiejętności ukierunkowane pod konkretną kategorię szkoleniową. Ukończenie kursu z wynikiem pozytywnym skutkuje uzyskaniem przez przewodnika świadectwa ukończenia kursu oraz atestu przez psa służbowego. Atest wydawany jest na podstawie nabytych umiejętności, jak również wieku psa.
Psy służbowe wycofuje się ze służby w przypadku trwałej utraty sprawności użytkowej lub też psy, które są w stanach chorobowych nierokujących poprawy. Istnieje możliwość wycofania psa służbowego Policji po ukończeniu przez niego dziewiątego roku życia. Po zakończeniu służby w Policji przez psa ich dotychczasowi opiekunowie zabierają psy do swojego miejsca zamieszkania, zapewniając im godne warunki bytowania po zakończeniu służby. Powyższe odbywa się po uprzednim wyrażeniu zgody przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy na bezpłatne przekazanie psa po jego wycofaniu ze służby jego opiekunowi.
Co do informacji dotyczącej przekazywania do publicznej informacji imion psów służbowych jest to indywidualna decyzja przewodników psów. Psy służbowe w garnizonie kujawsko-pomorskim wykorzystywane są przede wszystkim do realizacji zadań związanych z tropieniem śladów ludzi, poszukiwaniem osób zaginionych, wyszukiwaniem zapachów narkotyków, zapachów materiałów wybuchowych oraz zapachów zwłok ludzkich. Wykorzystujemy je również podczas codziennej służby patrolowej oraz zabezpieczeniu imprez masowych, również tych o podwyższonym ryzyku.

Kategorie szkoleniowe psów służbowych w służbie prewencyjnej w Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy:
- patrolowo-tropiące,
- patrolowo-tropiące do działań bez kagańca,
- patrolowe,
- patrolowe do działań bez kagańca,
- tropiące,
- do wyszukiwania zapachów narkotyków,
- do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych,
- do wyszukiwania zapachów zwłok ludzkich,
- do działań bojowych - takiego psa na chwilę obecną nie posiadamy.
Kategorie szkoleniowe psów służbowych w służbie kryminalnej - do badań osmologicznych. - W naszym garnizonie mamy 4 takie psy, których pracę nadzoruje Laboratorium Kryminalistyczne KWP w Bydgoszczy - podaje Monika Chlebicz.
Sukcesy przewodników psów podczas Kynologicznych Mistrzostw Policji:
- Kynologiczne Mistrzostwa Policji 2015 - psów specjalnych (do wyszukiwania zapachów narkotyków oraz materiałów wybuchowych) - klasyfikacja indywidualna, I miejsce - przewodnik z KMP w Toruniu,
- Kynologiczne Mistrzostwa Policji 2016 - psów patrolowo-tropiących - klasyfikacja indywidualna, II miejsce - przewodnik z KPP w Tucholi,
- Kynologiczne Mistrzostwa Policji 2018 - psów patrolowo-tropiących - klasyfikacja indywidualna, I miejsce - przewodnik z KPP w Tucholi.
- Jeśli chodzi o sukcesy w kategorii "największe" to nie prowadzimy takich rankingów - tłumaczy rzeczniczka KWP w Bydgoszczy. - Byłoby to bardzo trudne. Jak zakwalifikować odnalezienie człowieka, odnalezienie zwłok ludzkich czy wytropienie włamywacza, albo znalezienie narkotyków?... Dla każdego z tych psów i ich przewodników sukces będzie oznaczał co innego. Chodzi o pozytywnie zakończone zadanie, do którego zostali wyznaczeni.

Również Straż Miejska w Bydgoszczy ma w swoich szeregach czworonogi. Jest ich tu 11-ście: Bary, Bruno, Brus, Drago, Echo, Kato, Kastor, Nero, Pako, Rolt, Walker.
Bary i Kato są najmłodszymi "funkcjonariuszami" Straży Miejskiej w Bydgoszczy. Obaj pochodzą z czeskiej hodowli owczarków niemieckich.
Na zdjęciu powyżej Bruno. Można śmiało o nim powiedzieć Michael Phelps w Straży Miejskiej;) Bruno bardzo lubi pływać i jeśli zaistnieje możliwość patrolowania kąpielisk z przyjemnością będzie czuwał nad bezpieczeństwem pływaków. Ze skokami do wody nie będzie problemu, Bruno bardzo dobrze skacze, na co zwracają uwagę specjaliści biorący udział w jego tresurze. Bruno jest podwójnym szczęściarzem, jego przewodnikiem jest jedyna kobieta w zespole przewodników psów służbowych.
Gladiatorem w tej drużynie jest Echo. Niezwykle silny i wytrzymały, o czym przekonują się specjaliści uczestniczący w jego treningach. Echo jest świetną motywacją, pod względem kondycji i siły, dla swojego przewodnika jak i pozoranta. Co ciekawe, Echo swojej przewagi nie wykorzystuje wobec innych psów, jest bardzo cierpliwy i nieugięty na zaczepki młodszych "czworonożnych funkcjonariuszy".