https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

” Życzę zdrówka. Włocławska kranówka!” - to hasło akcji organizowanej przez "Wodociągi" z okazji Światowego Dnia Wody

Karol Poliński
Archiwum
”Życzę zdrówka. Włocławska kranówka!” - to hasło akcji organizowanej przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji z okazji Światowego Dnia Wody ustanowionego przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992, obchodzonego corocznie 22 marca.

” Życzę zdrówka. Włocławska kranówka!” - to hasło akcji organizowanej przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji z okazji Światowego Dnia Wody ustanowionego przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992, obchodzonego corocznie 22 marca.

W ramach obchodów Światowego Dnia Wody dzieci i młodzież, którym patronuje prezydent Włocławka Marek Wojtkowski, z włocławskich szkół będą zwiedzać ujęcie wody „Krzywe Błota". Pracownicy MPWiK wprowadzą gości w tajniki pozyskiwania i uzdatniania wody, która płynie w naszych kranach. Na uczestników czekają niespodzianki i drobne upominki.

Woda wydobywana jest we Włocławku za pomocą studni głębinowych z trzech ujęciach: Krzywe Błota - 19 studni, Zawiśle - 4 studnie i Zazamcze - 5 studni. Woda surowa podlega procesowi oczyszczania w stacji uzdatniania.

W ujęciu Krzywe Błota, największym w mieście, uzdatnianie wody odbywa się w procesie tzw. aeracji czyli napowietrzania, co powoduje usunięcie gazów ( dwutlenku węgla, siarkowodoru). Proces ten zwiększa zawartość tlenu stwarzając tym samym warunki do utleniania związków żelaza i manganu do postaci pozwalającej na ich usunięcie w procesie filtracji.

- Woda po aeracji trafia do zbiorników kontaktowych, gdzie następuje tzw. przetrzymywanie wody- wyjaśnia Agata Borowicz- Świątkowska, kierownik ujęcia wody „Krzywe Błota”. - Trwa to około godziny. Następnie pompy drugiego stopnia podają wodę na filtry ciśnieniowe zamknięte. Filtracja odbywa się za pomocą 20 filtrów ze złożem katalitycznym. Proces ma na celu obniżenie zawartości żelaza i manganu.

Woda poprzez pompy drugiego stopnia kierowana jest do tzw. zbiornika wody czystej następnie za pomocą pomp III stopnia wtłaczana jest do sieci wodociągowej pod odpowiednim ciśnieniem dociera do włocławian.

Jakość wody jest kontrolowana poprzez certyfikowane laboratorium MPWiK i Sanepid zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Woda we Włocławku spełnia wszystkie normy określone przez ministra zdrowia, dyrektywy UE i WHO (Światowa Organizacja Zdrowia). Włocławska kranówka dostarczana przez MPWiK jest w pełni bezpieczna.

Flash Info odcinek 5 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska