Żyj ekologicznie. Trzeba łapać „Czyste Powietrze” - z dofinansowaniem

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Takich starych pieców, tzw. kopciuchów, jest jeszcze w Polsce około 3,5 miliona. Jest szansa na ich wymianę
Takich starych pieców, tzw. kopciuchów, jest jeszcze w Polsce około 3,5 miliona. Jest szansa na ich wymianę Fot. Mariusz Kapała
Wystarczy wymienić starego kopciucha na nowy, zdecydowanie bardziej ekonomiczny i ekologiczny, i tak możemy dołożyć swoją cegiełkę dla dobra planety i samych siebie, skoro na tej planecie żyjemy.

Zobacz wideo: Emerytury i renty KRUS - co warto o nich wiedzieć

Smog zabija - to już wszyscy wiedzą, a że robi to powoli, nie wszyscy się przejmują. Ale taki program jak „Czyste Powietrze” naprawdę ma sens. Nie ma w nim specjalnie odwołań do ludzkiej świadomości, za to są propozycje konkretnego wsparcia finansowego ze strony państwa na wymianę starego pieca lub termomodernizację. A w całej Polsce truje jeszcze 3,5 miliona kopciuchów.

W Kujawsko-Pomorskiem wnioski pełną parą

Złożono 13 tysięcy wniosków, zaś z 11 tysiącami osób zainteresowanych programem „Czyste Powietrze” podpisaliśmy już umowy. Chodzi o kwotę 170 milionów złotych, z której wypłaciliśmy już 90 milionów. Mieszkańcy naszego regionu są w tej materii bardzo aktywni. Liczba złożonych wniosków plasuje nas na 4. miejscu w kraju w przeliczeniu na liczbę mieszkańców

- wylicza Ireneusz Stachowiak, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Gminy pomogą

Prezes Stachowiak dodaje, że Fundusz podpisał też umowy z 52 gminami (a wiele innych jest zainteresowanych) o wsparcie idei programu „Czyste Powietrze”, o jego promowanie.

Teraz będzie czyste powietrze. Marek Brzeziński jest jednym z 10 tysięcy beneficjentów

Ale nie tylko o promowanie tu chodzi - w gminach wyznaczony będzie pracownik, który pomoże mieszkańcom w wypełnieniu wniosków o dofinansowanie, które następnie trafią do WFOŚiGW w Toruniu.

Kto może otrzymać dofinansowanie

Przypomnijmy, że program „Czyste Powietrze” potrwa do 2029 roku. Dedykowany jest właścicielom lub współwłaścicielom jednorodzinnych budynków mieszkalnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Chodzi o dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy oraz o przeprowadzenia niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku.

Dotacja może wynosić do 30 tys. zł dla podstawowego poziomu dofinansowania i 37 tysięcy dla podwyższonego poziomu dofinansowania.

To jest wojna, w której giną tysiące Polaków. Relacja z redakcyjnej debaty o środowisku

Jak na wyjaśnia Ireneusz Stachowiak - w przypadku starań o podwyższony poziom dofinansowania, przeciętny miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie może przekraczać 1400 zł w gospodarstwie wieloosobowym i 1960 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

Kotły muszą spełniać wymagania UE

Warunkiem otrzymania dofinansowania w ramach programu „Czyste Powietrze” jest zakup i montaż kotła na węgiel, który spełnia unijne warunki.

Zdarzają się niestety przypadki zakupu kotłów niespełniających tych warunków. Te są dość skomplikowane, więc warto je szczegółowo przedstawić.

WFOŚiGW w Toruniu uczula więc, że:

• kocioł na węgiel musi posiadać certyfikat/ świadectwo potwierdzające spełnienie wymogów, o których mowa w Rozporządzeniu Komisji (UE) 2015/1189 z dnia 28 kwietnia 2015 r. w sprawie wykonania Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla kotłów na paliwa stałe;
• kocioł na węgiel musi posiadać w odniesieniu do ogrzewania pomieszczeń klasę efektywności energetycznej minimum B, wynikającą z etykiety oraz karty produktu zgodnych z rozporządzeniem delegowanym Komisji (UE) 2015/1187 z dnia 27 kwietnia 2015 r. uzupełniającym dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/30/UE w odniesieniu do etykiet efektywności energetycznej dla kotłów na paliwo stałe i zestawów zawierających kocioł na paliwo stałe, ogrzewacze dodatkowe, regulatory temperatury i urządzenia słoneczne;
• dofinansowanie dotyczy wyłącznie kotłów z automatycznym podawaniem paliwa;
• kocioł na węgiel nie może posiadać rusztu awaryjnego lub przedpaleniska oraz musi być pozbawiony możliwości montażu tych elementów.

To też może Cię zainteresować

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

y
youtu.be/PC9XIlrVqVE

: ) : ) : ) : ) : ) : )

Dodaj ogłoszenie