Zobacz wideo: Tyle wody powinniśmy pić jesienią - najważniejsze informacje.
O składowaniu nielegalnych odpadów zrobiło się ostatni głośno w całej Polsce 13 listopada tego roku w związku z ogromnym pożarem składowiska opon w Raciniewie pod Unisławiem. O podpalenie oskarżeni zostali dwaj 42-letni mężczyźni, mieszkańcy powiatu bydgoskiego. Sąd Rejonowy w Chełmnie aresztował ich tymczasowo na dwa miesiące. Składowisko w Raciniewie nie miało pozwolenia na magazynowanie tak wielkich ilości odpadów.
Problem także w powiecie lipnowskim
Po pożarze inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Bydgoszczy zintensyfikowali kontrole innych miejsc składowania odpadów i odkryli takie – nielegalne we wsi Złotopole w bezpośredniej bliskości Lipna. Pomógł im zakupiony w ubiegłym roku specjalistyczny bezzałogowy statek powietrzny, czyli dron. Na terenie posesji znajdują się odpady komunalne.
Jak informują nas inspektorzy ochrony środowiska - za zbieranie odpadów bez zezwolenia grozi kara do 1 miliona złotych. Za utrudnianie lub uniemożliwianie kontroli grozi kara pieniężna do 100 tysięcy zł lub sankcje przewidziane Kodeksem karnym, ale wysokie kary nie odstraszają sprawców tego procederu. Według szacunków Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, obecnie na terenie województwa kujawsko – pomorskiego w 36 miejscach nielegalnie magazynowane jest 12 600 ton odpadów komunalnych.
Dron wykorzystywany był już kilkadziesiąt razy, przede wszystkim do rejestracji miejsc nielegalnego magazynowania odpadów. Zinwentaryzowane ponad 12 tys. ton to najczęściej (w 12 miejscach) odpady komunalne. Najwięcej, bo 5, znajduje się w powiecie lipnowskim. Kilka nielegalnych składowisk znajduje się także w powiecie chełmińskim. Pisaliśmy o tym jeszcze przed wybuchem pożaru w Raciniewie.
Skala tego zjawiska jest nadal przedmiotem inwentaryzacji prowadzonej przez nasze służby i będzie zakończona na początku przyszłego roku
– precyzuje inspektor, który nie chce ujawniać swoje tożsamości.
Widzisz, alarmuj!
Powiat lipnowski wystosował apel do mieszkańców, aby w przypadku zauważenia nielegalnego wysypiska lub składowiska odpadów telefonowali na numer 54 299 66 36 lub wysłali maila na adres: [email protected], lub wysłali powiadomienie na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwahttps://www.policja.pl/pol/mapa-zagrozen-bezpiecze/33880,dok.html
Więcej uprawnień dla inspektorów
Po serii pożarów nielegalnych składowisk wiosną 2018 roku od 1 stycznia 2019 roku obowiązuje znowelizowana ustawa o ochronie środowiska, która nadała inspektorom zdecydowanie więcej uprawnień.
Kolejny pożar opon na składowisku w Raciniewie. Ogień wzniecił wiatr
Inspektorzy mają uprawnienia do obserwacji podejrzanego terenu, przesłuchiwaniu osób, ustalania ich tożsamości, rejestrowania obrazu i dźwięku przy pomocy dronów, czy nawet z wykorzystaniem technik satelitarnych.
Ustawodawca dopuścił również interwencje służb ochrony środowiska bez wcześniejszego zawiadamiania.
