Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żywe lekcje astronomii w świeckiej astrobazie

Maciej Ciemny [email protected] tel. 52 33 14 350
Wyposażenie obserwatorium jest regularnie wykorzystywane
Wyposażenie obserwatorium jest regularnie wykorzystywane Maciej Ciemny
W świeckiej astrobazie w letnie wieczory odbywają się żywe lekcje astronomii, na które chętnie uczęszcza młodzież, ale nie tylko. Za darmo, przez profesjonalne teleskopy można obserwować nieboskłon.

Astrobaza na boisku I Liceum Ogólnokształcącego w Świeciu funkcjonuje od zeszłego roku. Pokazy organizowane na tarasie obiektu przyciągają coraz więcej chętnych, rekrutujących się nie tylko spośród członków koła astronomicznego działającego w "czerwonym", ale również z zupełnych laików, którzy przybyli skuszeni możliwością ciekawego i darmowego spędzenia czasu.

W najbliższym miesiącu astrobaza dla wszystkich będzie otwarta dziewięć razy. Najbliższy termin, w którym można się tam pojawić przypada w środę 7 sierpnia. Od 14.00 do 16.00 będzie można popatrzeć na Słońce.

Harmonogram spotkań podany jest na stronie internetowej www.astrobaza-swiecie.pl.

20 lipca, gdy obserwatorium ostatni raz otworzyło swe podwoje dla zwiedzających w tym miesiącu, kilkanaście osób przez teleskopy podziwiało pojawiające się na niebie obiekty. Największą furorę robił widok Saturna, którego nie sposób dostrzec gołym okiem. Popularnością cieszyła się również możliwość fotografowania księżyca przez podpięty do teleskopu aparat. Smaczku zabawie dodawał fakt, że w sobotę mijała 44 rocznica pierwszego lądowania na Srebrnym Globie, podczas którego to Neil Armstrong wypowiadał sławne słowa o "małym kroku dla człowieka, a wielkim dla ludzkości".

Kosmiczne odległości

- Nie miałem pojęcia o tym jubileuszu. Zastanawiałem się, czy astrobaza jest otwarta dla wszystkich, trafiłem na ich stronę, gdzie serdecznie zapraszają i postanowiłem przyjść - mówi Radosław Mierzwa z Sulnowa. - Nie żałuję. Ciekawe, że Saturn, którego z lekcji pamiętam jako planetę-giganta, w okularze teleskopu był taki mały, o wiele mniejszy od księżyca. Pomaga to uzmysłowić sobie kosmiczne odległości i naszą małość we wszechświecie.

Z popularności astrobazy cieszy się Grzegorz Stypulski, jeden z opiekunów obiektu, na co dzień nauczyciel fizyki w I LO. - Ludzie chętnie przychodzą. Cieszy szczególnie, że nie są to tylko moi uczniowie, ale też zwykli zainteresowani, którzy chcą spróbować czegoś nowego - mówi Stypulski.

Świecka astrobaza jest jednym z czternastu tego typu obiektów w województwie, co stanowi ewenement na skalę europejską: nigdzie na tak małym terenie nie zgromadzono tak rozwiniętej sieci w pełni wyposażonych obserwatoriów.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska