Wszystko zaczęło się w 1996 r., kiedy to trzy kluby astronomiczne: z Bydgoszczy, Borówna i Szubina zorganizowały w Niedźwiadach piknik astronomiczny.
- To miejsce nas urzekło - wspominał po latach Marek Nikodem prezes Pałucko-Pomorskiego Stowarzyszenia Astronomiczno- Ekologicznego. - Zrodziło się marzenie, żeby zbudować tu obserwatorium astronomiczne. Ale to była mrzonka. Dwa lata później, gdy szkoła w Niedźwiadach została zlikwidowana, podjęliśmy starania, by budynek zaadaptować na naszą siedzibę oraz pozyskać teren.
Wiele pawilonów obserwacyjnych
Pierwszy teleskop stanął w Niedźwiadach w 2001 r. Pasjonaci astronomii zaczęli organizować także we wsi ogólnopolskie zloty astronomiczne OZMA. W tym roku odbędzie się już 26. edycja tego wydarzenia.
To Cię może również zainteresować
Do dyspozycji pasjonatów astronomii jest tu m.in. największy w kraju teleskop systemu Newtona na montażu paralektycznym o średnicy 603 mm i ogniskowej 2.802 mm oraz mniejsze teleskopy o średnicy 250 i 400 mm.
Przez lata teleskopów przybywało, ale warunki w bazie były bardzo skromne. Do czasu, bo dawny budynek szkolny w Niedźwiadach, służący jako baza miłośnikom astronomii, po kapitalnej przebudowie i modernizacji zakończonej w 2020 r. zmienił się nie do poznania. Obecnie jest tu nowoczesne Centrum Astronomiczno - Kulturalno - Dydaktyczne.
Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo[/a]
- Myślę, że jest to obiekt na miarę XXI wieku, który będzie dobrze służył tym, którzy chcą zgłębiać Wszechświat – mówił na otwarciu zmodernizowanego centrum Mariusz Piotrkowski, burmistrz Szubina. Dziękował urzędowi marszałkowskiemu za finansowe wsparcie inwestycji. Z funduszy unijnych gmina otrzymała na ten cel ponad 1,5 mln zł.
Najpopularniejszy zlot w Polsce
- W ubiegłych latach do Niedźwiad zjeżdżało na Ogólnopolski Zlot Miłośników Astronomii ponad 150 osób z całego kraju. Potwierdza to, że OZMA jest najpopularniejszym polskim zlotem wśród miłośników astronomii – podkreślają organizatorzy wydarzenia.
Jak dowiadujemy się – udział w zlocie jest bezpłatny. Pierwszeństwo będą mieli jednak ci uczestnicy, którzy wesprą darowizną organizatorów, czyli Pałucko - Pomorskie Stowarzyszenie Astronomiczno-Ekologiczne. Zapisy chętnych już się rozpoczęły, potrwają do 28 lipca. Sama impreza odbędzie się w Niedźwiadach w dniach 4-7 sierpnia 2022 r. Zgłoszenia i pytania kierować należy pod nr tel. 608-228-861.
