MKTG SR - pasek na kartach artykułów

1. sesja Rady Miasta Włocławek 9. kadencji została przerwana. - To skandal - grzmi radny PiS. Zdjęcia, wideo

Wojciech Alabrudziński
Wojciech Alabrudziński
Wideo
od 7 lat
Z przerwami toczyła się inauguracyjna sesja Rady Miasta Włocławek w dniu 7 maja 2024 roku. Nowi radni oraz prezydent Krzysztof Kukucki zdążyli jedynie złożyć ślubowanie. Do wyboru przewodniczącego nie doszło. Zobaczcie zdjęcia z sesji.

Sesja nowej Rady Miasta Włocławek zwołana została na wtorek, 7 maja 2024 roku.

Pierwszą, inauguracyjną sesję Rady Miasta Włocławek w 9. kadencji na lata 2024-2029 poprowadziła Radna-Seniorka Wanda Muszalik.

Z zaplanowanych punktów sesji Rady Miasta odbyły się jedynie:

  • Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności obrad

  • Ślubowanie radnych

  • Ślubowanie Prezydenta Miasta Włocławek

Podczas sesji obecni byli m. in.:

  • Joanna Scheuring-Wielgus, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  • Joanna Borowiak, poseł na Sejm RP

  • Krystian Łuczak, poseł na Sejm RP

  • wicewojewoda kujawsko-pomorski Piotr Hemmerling

Symboliczny łańcuch prezydenta miasta Marek Wojtkowski zdjął i przekazał go Krzysztofowi Kukuckiemu, niedawnemu kontrkandydatowi podczas drugiej tury wyborów 21 kwietnia 2024 roku.

- Odchodzę z podniesioną głową - mówi Marek Wojtkowski. - Wybory w demokratycznym państwie prawnym mają to do siebie, że raz się wygrywa, raz się przegrywa. Te dziewięć i pół roku było dobrymi latami dla Włocławka i jego mieszkańców, dlatego czuję się człowiekiem spełnionym. Zawsze starałem się realizować postulaty mieszkańców różnych środowisk. Jestem przekonany, że nadal tak będzie. Bardzo wiele udało się zrobić w tak trudnym czasie. Jak pamiętamy, pierwsza kadencja pełna zawirowań politycznych, druga to z kolei pandemia i wojna w Ukrainie, ograniczone środki finansowe dla samorządów. Ale udało się to wszystko przebrnąć. Ja jestem dobrej myśli. Życzę mojemu następcy Krzysztofowi Kukuckiemu, by także realizował swoje plany i pomysły, które na pewno będą dobre dla Włocławka.

Gratulacje nowemu prezydentowi Krzysztofowi Kukuckiemu złożyli m. in. radni, koledzy partyjni, dyrektorzy wydziałów i pracownicy Urzędu Miasta, szefowie instytucji oraz mieszkańcy Włocławka.

Po złożeniu gratulacji prezydentowi Krzysztofowi Kukuckiemu, a przed wyborem przewodniczącego Rady Miasta Włocławek, zarządzono pół godziny przerwy.

Po upływie tego czasu znów zarządzono kolejną przerwę.

Po godzinie 12 radna Wanda Muszalik zarządziła głosowanie nad odroczeniem wyboru przewodniczącego Rady do piątku. Radni zgodzili się stosunkiem głosów: 17 na tak przy sześciu głosach przeciwnych.

Dlaczego przerwano sesję i nie wybrano przewodniczącego Rady Miasta Włocławek?

- Odłożyliśmy rozmowy, na najbliższej sesji w piątek będzie wybrany przewodniczący Rady Miasta Włocławek - mówi Katarzyna Zarębska, przewodnicząca klubu Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miasta Włocławek. - Dla każdego z nas, czyli radnego wybranego przez mieszkańców, leży na sercu dobro miasta. Dlatego rozmowy zostały przełożone. Rozmowy trwały, zostały przerwane, ale będziemy nadal rozmawiać.

- To, co się dziś wydarzyło, jest według mnie wielkim skandalem - mówi Jarosław Chmielewski, przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. - Pierwsza sesja, gdzie mamy wybrać przewodniczącego nie odbyła się, bo jak rozumiem, nie jest to ustalone. Przesunięcie tego terminu na dzień 10 maja nie powinno mieć miejsca, bo dziś mamy wiele problemów do rozwiązania, a wybór przewodniczącego jest kwestią techniczną, która już dawno powinna być dograna. Od 21 kwietnia był czas na negocjacje. Chyba po raz pierwszy w historii naszego miasta zdarzyła się tak absurdalna sytuacja. Mam nadzieję, że po raz ostatni. Jak powiedziałem, może lepiej przesunąć tę datę na 11 czerwca, bo jak widać, duża polityka warszawska ma swój udział, a nie rozwiązywanie spraw lokalnych.

Dokończenie pierwszej sesji Rady Miasta Włocławek powinno nastąpić w piątek, 10 maja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska