Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

10. Wojskowy Szpital Kliniczny w Bydgoszczy uczestniczy w programie "Szpital bez bólu"

Oprac. (has)
Szacuje się, iż ból pooperacyjny jest niewłaściwie uśmierzany u ponad połowy pacjentów
Szacuje się, iż ból pooperacyjny jest niewłaściwie uśmierzany u ponad połowy pacjentów
Walka z bólem, szczególnie pooperacyjnym, ma dla przebiegu leczenia kapitalne znaczenie. Dlatego cieszy informacja, że przybywa placówek uczestniczących w projekcie "Szpital bez bólu". Bierze w nim udział 10. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką w Bydgoszczy.

Certyfikaty "Szpital bez bólu" przyznają wspólnie: Polskie Towarzystwo Badania Bólu oraz Polskie Towarzystwo Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, Towarzystwo Chirurgów Polskich i Polskie Towarzystwo Ortopedyczne i Traumatologiczne.

To ważna informacja dla pacjentów. Oznacza bowiem, że szpital wprowadza najwyższe standardy leczenia bólu pooperacyjnego. Wśród wymagań, które musi spełnić placówka, aby uzyskać certyfikat, jest m.in. obowiązek regularnego mierzenia bólu u pacjentów po operacji, a także informowania ich przed zabiegiem, jakiego bólu mogą się spodziewać po operacji i w jaki sposób będzie on uśmierzany.

Zła organizacja, niedostateczna wiedza

Szacuje się, iż ból pooperacyjny jest niewłaściwie uśmierzany u ponad połowy pacjentów. Przyczyn takiego stanu rzeczy można upatrywać w problemach organizacyjnych lecznic, a także w zbyt małej wiedzy na temat złożonego postępowania przeciwbólowego. Niestety, zazwyczaj głównym kryterium wyboru leku przeciwbólowego, jest cena (bez liczenia całkowitych kosztów).

Powoduje powikłania, wydłuża czas hospitalizacji

Polskie szpitale nie są zobowiązane do wprowadzenia specjalnych procedur związanych z uśmierzaniem bólu pooperacyjnego, np. obowiązku regularnego monitorowania bólu. Chociaż procedury leczenia bólu są standardem w krajach Unii Europejskiej, u nas ich opracowanie i wdrożenie jest nadal kwestią "dobrej woli" szefa szpitala. Decydują się na to tylko nieliczne placówki. Efektem jest niepotrzebne cierpienie pacjentów. Źle leczony ból pooperacyjny powoduje nie tylko zbędny ból pacjentów, ale bywa również przyczyną powikłań pooperacyjnych i wydłuża czas hospitalizacji.

Pójdą tam, gdzie walczą z bólem

Na właściwym leczeniu bólu zyskać mogą zarówno pacjenci jak i szpitale. Chory, który nie odczuwa bólu szybciej wraca do zdrowia, rzadziej zdarzają się powikłania pooperacyjne. Szybsza, przebiegająca bez komplikacji rekonwalescencja oznacza dla szpitala krótszą hospitalizację - a zatem ograniczenie kosztów. Nie bez znaczenia jest także zyskujący w oczach pacjentów wizerunek szpitala - pacjenci, dla których strach przed bólem jest jedną z największych obaw przedoperacyjnych wybierać będą szpitale, które zagwarantują im leczenie bez zbędnego cierpienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska