Pod koniec października uruchomiono połączenie z bydgoskiego lotniska do Warszawy i z powrotem. Obsługuje je nasz narodowy przewoźnik PLL LOT. Loty cieszą się coraz większym powodzeniem. Załoga wczorajszego lotu o godz. 15.10 miała na pokładzie specjalnego gościa - 102-letnią panią Aurelię Liwińską. Torunianka jest jedną z osób uhonorowanych marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
- Dawno temu już leciałam z Bydgoszczy. Wtedy lotnisko nie wyglądało tak pięknie jak teraz. Jestem pod ogromnym wrażeniem. Lotu się nie boję. Nie mogę się go doczekać! - mówiła Aurelia Liwińska zanim wsiadła do samolotu. - Pani Aurelia i osoby jej towarzyszące najpierw zostały przez nas ugoszczone w saloniku VIP. Tam popijając soczek obserwowały startujące samoloty. Następnie przeszliśmy przez płytę lotniska. Kapitanowie wraz z załogą samolotu wyszli, by przywitać gości - opowiada Daniel Mackiewicz, rzecznik PLB.
Przelot i pobyt w stolicy seniorce i jej dwóm przyjaciółkom sfinansował Port Lotniczy Bydgoszcz. Otrzymały bilety na niedzielę do Teatru Komedia na spektakl „Powiedzmy miłość” Terence’a Frisby’ego w gwiazdorskiej obsadzie. Do Bydgoszczy wrócą w poniedziałek.
Pełna życia i pogody ducha
Aurelia Liwińska urodziła się 24 lipca 1917 roku w majątku Kołbanie na Wołyniu. Wychowywała się w wielokulturowym i wielowyznaniowym środowisku. Po II wojnie światowej zamieszkała pod Warszawą. W grudniu 1945 roku wyszła za mąż. Małżonkowie doczekali się czworga dzieci, dziesięciorga wnucząt i trzynaściorga prawnucząt. Po śmierci męża Czesława, w 1998 roku, pani Aurelia przeniosła się wraz z córką do Torunia. Torunianka, mimo ukończonych już 102 lat, wciąż jest osobą niezwykle żywotną, pogodną i radosną. Lubi spacery z kijkami i nalewki. Jak się dowiedzieliśmy, wkrótce zamierza się zacząć uczyć języka angielskiego.
10 razy w tygodniu
Loty z Bydgoszczy do Warszawy i z powrotem, po długiej przerwie, zostały wznowione 27 października br. Rejsy obsługuje Bombardier Q400 zabierający na pokład 70 pasażerów. Loty odbywają się dziesięć razy w tygodniu - także weekendy. Samolot potrzebuje na pokonanie tej trasy 50 minut. Portem docelowym w stolicy jest Lotnisko Chopina. - Rozkład został skonstruowany w taki sposób, aby zapewnić szybką i komfortową podróż zarówno dla osób lecących biznesowo i turystycznie do Warszawy, jak i dla tych, którzy chcą polecieć dalej. Zróżnicowane godziny lotów zapewniają możliwość dogodnej przesiadki na Lotnisku Chopina na rejsy do Ameryki Północnej, Azji, Europy Zachodniej i Środkowej oraz do portów krajowych – mówi Robert Ludera, dyrektor Biura Siatki Połączeń w PLL LOT.
Wiadomo już, że loty z Bydgoszczy do stolicy i z powrotem cieszą się coraz większym powodzeniem. - Nasze regionalne lotnisko liczy się w krajowej sieci, a atrakcyjne połączenia do stolicy z całą pewnością poprawią wynik finansowy portu. Utrzymywanie bydgoskiego lotniska, inwestowanie w nie to myślenie w kategoriach przyszłości - podkreśla Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.
