Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

104 lata temu wybuchło Powstanie Wielkopolskie. Pamięć o tym tych wydarzeniach uczczona w Bydgoszczy

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
Uroczystości upamiętniające wybuch Powstania Wielkopolskiego rozpoczęły się w Bydgoszczy mszą w kościele garnizonowym. Następnie złożono kwiaty na Grobie Nieznanego Powstańca. Główną częścią obchodów zrywu była gala w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim.
Uroczystości upamiętniające wybuch Powstania Wielkopolskiego rozpoczęły się w Bydgoszczy mszą w kościele garnizonowym. Następnie złożono kwiaty na Grobie Nieznanego Powstańca. Główną częścią obchodów zrywu była gala w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim. Tomasz Czachorowski
Uroczystości upamiętniające wybuch Powstania Wielkopolskiego rozpoczęły się w Bydgoszczy mszą w kościele garnizonowym. Następnie złożono kwiaty na Grobie Nieznanego Powstańca. Główną częścią obchodów zrywu była gala w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim.

Zobacz wideo: Smaki Kujaw i Pomorza. Sezon 4, odcinek 35

od 16 lat

Od wydarzeń, które miały początek w Poznaniu, minęły 104 lata. Z kolei święto państwowe, czy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego we wtorek obchodziliśmy po raz drugi. Wojewódzkie obchody upamiętniające wydarzenia 1918 roku rozpoczęły się w Bydgoszczy mszą świętą w Kościele Garnizonowym przy ulicy Bernardyńskiej 2.

To Cię może też zainteresować

Następnie, w południe złożono kwiaty i wieńce przy Grobie Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego. W uroczystości wziął udział Zbigniew Ostrowski, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego oraz, m.in. Mirosław Kozłowicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy. Zbigniew Ostrowski wręczył Medal Marszalka „Unitas Durat” Eugeniuszowi Grubczyńskiemu, zasłużonemu działaczowi Kujawsko-Pomorskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

O godzinie 13 uroczystość upamiętniająca zryw niepodległościowy rozpoczęła się w sali Bydgoskiego Marca 1981 roku w siedzibie Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

- Powstanie Wielkopolskie połączyło mieszkańców ziem zaboru pruskiego, którzy ruszyli w bój o niepodległość - mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

- Walki zakończone 16 lutego 1019 roku rozejmem w Trewirze doprowadziły do powrotu niemal całej prowincji poznańskiej w granice macierzy. I także dzisiaj Powstanie Wielkopolskie łączy nas, mieszkańców Kujawsko-Pomorskiego, Wielkopolskiego i Lubuskiego. Pamiętamy i oddajemy hołd bohaterom sprzed ponad stu lat.

Odznaczeni w rocznicę powstania

Uroczystości towarzyszyła wystawa "Harcerskie drogi do Niepodległej" autorstwa Muzeum Harcerstwa w Warszawie, przygotowana przez Związek Harcerstwa Polskiego. Wojewoda w imieniu Prezydenta RP odznaczył Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości: Pawła Bielickiego, Zdzisława Malinowskiego, Przemysława Singera, Danutę Słomę, Eugeniusza Trzcińskiego, Zdzisława Zasadzińskiego. Z kolei odznaką okolicznościową Medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości wyróżniony został Włodzimierz Domek.

Przypomnijmy, że powstanie rozpoczęło się 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu i mimo, wymuszonego na Prusakach przez marszałka Focha, rozejmu, trwało, pełne lokalnych walk, do 8 marca 1920 r. Wtedy wdrożone zostały postanowienia Traktatu Wersalskiego, przyznające Polsce zdobyte przez powstańców tereny i wywalczone granice. Pod koniec stycznia 1919 r. szeregi powstańcze liczyły ponad 27,5 tys. żołnierzy i około 200 oficerów, a na wio-snę już 72 tys. Poległo około 2 tys. powstańców (do 18 lat - 169), a 4-6 tys. było rannych. Największe straty - 814 zabitych, były na froncie północnym, rozciągającym się od granicy b. zaboru rosyjskiego przez Kujawy, Pałuki, po Nakło i dalej, aż po Chodzież i Czarnków.

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego jest obchodzony od 2021 roku. Powstanie było największym na terenie zaborów, zakończonym zwycięstwem, zrywem niepodległościowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska