Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

110 lat ochotniczej straży ogniowej w Dobrczu

Adam Lewandowski
Adam Lewandowski
Straż ogniowa w Dobrczu ma już 110 lat
Straż ogniowa w Dobrczu ma już 110 lat Fot. Agnieszka Lewandowska
To jedna z najstarszych OSP w powiecie bydgoskim. Jednostka już w roku 1994 została włączona do KSRG (Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego). Każdego roku strażacy wyjeżdżają z remizy co najmniej 100 razy.

W gminie Dobrcz działa sześć jednostek OSP. W Trzeciewcu, Wudzynie, Borównie, Stronnie i - najstarsza - w Dobrczu, która powstała w roku 1908. Liczy zatem 110 lat. Na to są dokumenty. Ale historia straży ogniowej w tej miejscowości sięga roku... 1768. Ale - niestety- nie jest to dostatecznie udokumentowane.

Tak więc jako datę powstania OSP w Dobrczu przyjęto rok 1908. Wtedy to w centrum wsi powstała pierwsza remiza. Był to niewielki budynek z trzema pomieszczeniami. W jednym była remiza, w dwóch... cele miejscowego aresztu. Budynek znany jest już tylko z przedwojennych fotografii.

Pierwszymi działaczami Zarządu Straży Ogniowej byli Franciszek Czajkowski, Bolesław Szefler, Klemens i Józef Goncarzewicz. (To rody znane na terenie gminy do dzisiaj.) Straż ogniowa działała sześć lat, do roku 1914. Bo z chwilą wybuchu I wojny światowej zawiesiła swą działalność. By wznowić ją w roku 1918. Podobnie stało się w czasach II wojny światowej. Reaktywowano ją w roku 1947. Zapisało się wtedy do OSP 40 mieszkańców Dobrcza.

Pierwszym prezesem został Alojzy Plewacki, a naczelnikiem Józef Mróz. Kolejnymi prezesami byli: Franciszek Malak, Stanisław Szerszeń, Alfons Fokciński, Feliks Całbecki. A od roku 1996 do 2016 - Marek Kuligowski.

W tych czasach naczelnikami OSP byli kolejno: Benon Fac, Stanisław Kuligowski, Edmund Malak, Benedykty Detlaf, Mieczysław Najdul, Jerzy Reszkowski, Jerzy Brążkiewicz i od roku 1983 do 2016 - Janusz Fryckowski. Bo został prezesem OSP Dobrcz.

Jednostka już w roku 1994 została włączona do KSRG (Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego). Każdego roku strażacy wyjeżdżają z remizy co najmniej 100 razy. A w zeszłym - w związku z sierpniowymi nawałnicami - aż 189 razy. Spotkać ich można nie tylko na terenie gminy Dobrcz. Także w czasie akcji w sąsiednich gminach.

Na obchody 110-lecia OSP Dobrcz zjechali goście - wicewojewoda Józef Ramlau, Ewa Mes, wicestarosta Zbigniew Łuczak, prezesi władz wojewódzkich i powiatowych OSP, komendanci PSP, radni powiatu i gminy.

Nadanym przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi uhonorowany został Janusz Fryckowski, prezes OSP Dobrcz, Brązowym - Sławomir Reszkowski. Złote medale „Za zasługi dla pożarnictwa” otrzymało ośmiu strażaków, srebrne - 3, brązowe - 4, pięciu - odznaki Wzorowy Strażak.

Ks. Grzegorz Bilecki poświęcił wozy strażackie, w tym najnowszy - wóz bojowy, który został kupiony dzięki pieniądzom ofiarowanym przez gminę Dobrcz, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, Państwową Straż Pożarną oraz gminę Osielsko.

Jakub Bednaruk o transferach Chemika Bydgoszcz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska