Poniedziałek 12 listopada - nowe święto narodowe i dzień wolny od pracy. PiS obiecuje wolne w poniedziałek, 12 listopada 2018 r. Ustawę o dniu wolnym od pracy rozpatrzą w środę (7 listopada) posłowie. Sejm przyjął poselski projekt ustawy, który wprowadza 12 listopada 2018 roku dzień wolny od pracy, jednak Senat wniósł poprawki, m.in. o zakazie handlu. Czy zatem 12 listopada będzie wolny od pracy? I czy sklepy będą otwarte 12 listopada?

12 listopada 2018 r. - dzień wolny od pracy

Sejm przyjął złożony przez polityków Prawa i Sprawiedliwości projekt ustawy o Święcie Narodowym z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Nowe święto narodowe zgodnie z przyjętą ustawą przypada 12 listopada 2018 roku i ma być dniem wolnym od pracy.

Za projektem ustawy głosowało 233 posłów, 105 było przeciw, 77 wstrzymało się od głosu.

Senat 26 października poparł ustawę o święcie narodowym z okazji 100.

rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, ale z poprawkami, w tym poprawką dotyczącą wprowadzenia ograniczeń handlu - podobnych do tych, jakie obowiązują w część niedziel.

Projekt ustawy wrócił do Sejmu. To właśnie Sejm zdecyduje o ostatecznym kształcie ustawy o 12 listopada. Następnie dokument trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.
12 listopada - dzień wolny od pracy

Jak czytamy w projekcie ustawy o Święcie Narodowym z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości: "Podczas dorocznych obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej".

Czytaj też: 12 listopada 2018 - dzień wolny od pracy! Sejm przyjął projekt [ZASADY, KTO PRACUJE, KTO MA WOLNE]

12 listopada dzień wolny od pracy. Czy sklepy będą otwarte?

Zgodnie z projektem, 12 listopada 2018 roku ma być uroczystym świętem narodowym oraz dniem wolnym od pracy. Czy 12 listopada sklepy będą otwarte?

- Prawo i Sprawiedliwość, największy klub, poprze tę poprawkę Senatu. To jest oczekiwanie związku zawodowego "Solidarność", aby pracownicy handlu również mieli tego dnia wolne. Mamy deklarację ze strony pana prezydenta, że tę ustawę podpisze, mimo krótkiego terminu, który panu prezydentowi został - mówił w Radiu RMF FM Jacek Sasin, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Mamy deklarację ze strony pana prezydenta, że tę ustawę podpisze, mimo krótkiego terminu, który panu prezydentowi został

Pracodawcy i eksperci są pomysłem wolnego 12 listopada przerażeni - pisze money.pl. Wprowadzony za pięć dwunasta dzień wolny może spowodować chaos w zakładach pracy i kosztować gospodarkę setki milionów zł - mówią money.pl eksperci.Flesz - 12 listopad dniem wolnym od pracy. Kto pracuje?


Stanowisko POHiD wobec dodatkowego wolnego dnia 12 listopada

Nie znamy ostatecznego kształtu ustawy o Święcie Narodowym z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości, która ustanawia 12 listopada dniem wolnym od pracy. To stawia handel w wyjątkowo trudnej sytuacji, bo Senat wniósł poprawki, które zmieniły pierwotny tekst ustawy i dopiero po posiedzeniu Sejmu 7 listopada, na kilka dni przed wejściem ustawy w życie, dowiemy się, czy handel będzie objęty zakazem pracy 12 listopada.

Jest to zbyt krótki czas, aby przedsiębiorstwa mogły dostosować się do nowych regulacji, zmienić harmonogram dostaw i logistykę. Szczególnie ważne jest to w kontekście dostaw produktów świeżych, które kontraktowane są z dużym wyprzedzeniem. Ze względu na skalę zamówień i fakt, że sieci handlowe są kluczowym odbiorcą rodzimych produktów konsekwencje zakazu odczują nie tylko handlowcy, ale także polscy producenci i przetwórcy.

Zaskakiwanie przedsiębiorców regulacjami uchwalanymi w tak szybkim tempie przeczy idei przewidywalności prawa i jest niezgodne z zasadami Konstytucji Biznesu. Handel ma służyć społeczeństwu i powinien być możliwie dostępny, zwłaszcza wtedy, gdy Polacy mają czas na zakupy. Ze względu na niesprzyjającą aurę wiele osób chętnie spędziłoby ten dzień z rodziną, korzystając z atrakcji w centrach handlowych.

Apelujemy zatem, aby 12 listopada pozostał dniem handlowym. Dodatkowy, uchwalony w ostatniej chwili, dzień niehandlowy to utrudnienie dla konsumentów i straty finansowe dla firm.

Stanowisko Polskiej Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD) zostało opublikowane TUTAJ