W 2017 r. na terenie powiatu policjanci założyli 266 takich kart. W 177 przypadkach były to formularze wszczynające procedurę Niebieskiej Karty, a w 89 kolejne udokumentowane przypadki przemocy w rodzinie w trakcie trwającej już procedury.
- We wszystkich tych przypadkach, w których zachodzi podejrzenie stosowania przemocy w rodzinie policjanci wszczynają procedurę tzw. „Niebieskiej Karty” - informuje Ludmiła Mroczkowska z nowomiejskiej policji. Na wspomniane 266 przypadki założenia Niebieskiej Karty - 68 formularzy wypełniono na terenie Nowego Miasta Lubawskiego, a 198 na terenach wiejskich powiatu.
Przeczytaj także: Mężczyźni o tym imieniu częściej zdradzają [LISTA]
Warto dodać, że w tych wszystkich przypadkach odnotowano 305 osób, co do których istnieje podejrzenie, że są dotknięte przemocą w rodzinie. Wśród nich były 232 kobiety, 59 mężczyzn i 14 małoletnich. - Wielu sprawców przemocy zostaje odizolowanych przez policjantów od osób, wobec których tą przemoc stosują. W ubiegłym roku funkcjonariusze zatrzymali w policyjnym areszcie łącznie 134 sprawców przemocy - dodaje policjantka. Zapewnia również, że rodziny, w których istnieje podejrzenie, że są dotknięte przemocą w rodzinie zostają objęte systematycznymi wizytami dzielnicowego i pracownika socjalnego, którzy dokonują sprawdzenia stanu bezpieczeństwa domowników i zachowania sprawcy przemocy w rodzinie. Niestety większość tych przypadków wskazuje na problemy alkoholowe. W 2017 roku 191 z 266 sprawców przemocy domowej znajdowało się pod działaniem alkoholu. Wśród nich było 8 kobiet, 182 mężczyzn i jedna osoba nieletnia. - W takich sytuacjach przekazywane są wnioski do komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, celem inicjowania działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych, łącznie z podjęciem przymusowego leczenia odwykowego - wyjaśnia policjantka.
W przypadkach, w których w ocenie funkcjonariuszy przemoc domowa wyczerpuje znamiona przestępstwa znęcania, osoby pokrzywdzone mają możliwość złożenia zawiadomienia o takim przestępstwie.
Część z tych spraw kończy się postawieniem sprawcy przemocy, zarzutów o znęcanie. Kodeks karny za to przestępstwo przewiduje karę do 5 lat pozbawienia wolności.
Warto pamiętać, że procedura Niebieskiej Karty, to również pełna informacja dla pokrzywdzonych o tym gdzie i w jaki sposób powinni szukać dalszej pomocy. Rozmowy prowadzone są również ze sprawcami domowych awantur. Policjanci są w tych działaniach wspierani przez pracowników socjalnych, pedagogów czy chociażby kuratorów.
Program "Mam Pytanie" o dekomunizacji ulic w regionie.