Są najświeższe dane w sprawie bocianów zamieszkujących Dolinę Dolnej Wisły. Inwentaryzację bocianich gniazd przeprowadzili przyrodnicy z Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego.
- Wzięliśmy też pod uwagę gniazda bezpośrednio przyległe do parków. Łącznie jest ich 146 - informuje Jarosław Pająkowski, dyrektor ZPKChiN.
Inwentaryzacja bocianich gniazd pokazała, w których miejscach koncentrują się boćki. - Najwięcej jest ich po chełmińskiej stronie Wisły, w rezerwacie Łęgi na Ostrowiu Panieńskim (najmłodszy rezerwat na terenie ZPKChiN, zajmuje ok. 34,5 ha - przyp. red.) - uściśla Pająkowski. - Po stronie świeckiej bociany upodobały sobie nadwiślańską drogę do Nowego, wiodącą wzdłuż wału przeciwpowodziowego.
Lokalizację gniazd wyjaśnia mnogość pożywienia dostępnego w międzywalu. - Ale brakuje tam wysokich drzew, na których bociany czują się najlepiej, dlatego zamieszkały za wałem - wyjaśnia dyrektor.
Obserwacja naszych przyrodników potwierdza ogólnopolskie zjawisko, że w tym roku w bocianich gniazdach jest mniej piskląt niż przed rokiem. - Opóźniona i chłodna wiosna wiązała się ze sporym wydatkiem energetycznym dla bocianich mam. Przełożyło się to na liczbę jaj - wyjaśnia przyrodnik.
Czytaj e-wydanie »