MKTG SR - pasek na kartach artykułów

15 sierpnia - co to za święto? Sprawdź czy Święto Wojska Polskiego i Matki Boskiej Zielnej trzeba iść do kościoła

Magdalena Walczak-Grudzka
Opracowanie:
15 sierpnia w Polsce obchodzimy dwa święta: kościelne i państwowe. Chodzi o święto Matki Boskiej Zielnej i Wojska Polskiego.
15 sierpnia w Polsce obchodzimy dwa święta: kościelne i państwowe. Chodzi o święto Matki Boskiej Zielnej i Wojska Polskiego. Adam Jankowski / zdjęcie ilustracyjne
15 sierpnia w Polsce obchodzimy dwa ważne święta: kościelne i państwowe. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny oraz Święto Wojska Polskiego to wyjątkowe święta w Polsce. 15 sierpnia to dzień ustawowo wolny od pracy. Czy 15 sierpnia trzeba iść do kościoła? Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny potocznie zwane jest świętem Matki Boskiej Zielnej - zgodnie z tradycją tego dnia święcone są bukiety z ziół, warzyw, owoców i kwiatów. Sprawdź, czy to święto nakazane w Kościele katolickim. Wyjaśniamy, czy w święto 15 sierpnia należy uczestniczyć we mszy świętej.

Spis treści

15 sierpnia 2024 - co to za święto? Czy trzeba iść do kościoła?

Co roku 15 sierpnia przypadają w Polsce dwa święta:

  • Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej zwane Święto Wojska Polskiego oraz
  • Wniebowstąpienie Najświętszej Marii Panny potocznie zwane świętem Matki Boskiej Zielnej.

Święto Matki Boskiej Zielnej, a właściwie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, to święto kościelne - jedno z najstarszych świąt kościelnych, mające swój początek w V wieku. Natomiast Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, nazywane także Świętem Wojska Polskiego, jest uroczystością państwową.

Święta Wojska Polskiego i Matki Boskiej Zielnej przypadają zawsze 15 sierpnia. W 2024 roku jest to czwartek. Zgodnie z ustawą z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny 15 sierpnia jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Oznacza to, że 15 sierpnia większość sklepów oraz urzędy i instytucje będą zamknięte.

15 sierpnia to ważne święto kościelne i państwowe a także dzień ustawowo wolny od pracy. Oznacza to, że 15 sierpnia 2024 roku większość sklepów, urzędów oraz punktów usługowych jest nieczynnych.

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny upamiętnia wzięcie do nieba z ciałem i duszą Matki Boskiej po zakończeniu jej ziemskiego życia. W tym dniu, zgodnie z tradycją święcone są bukiety z ziół, warzyw, owoców i kwiatów. 15 sierpnia urządzane są nieraz procesje ku czci Matki Boskiej.

W kościele katolickim 15 sierpnia 2024 roku przypada Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zwane świętem Matki Boskiej Zielnej a czasem też Matki Boskiej Korzennej. Wiele osób zastanawia się, czy w 15 sierpnia trzeba iść do kościoła? Czy wiernych obowiązuje uczestnictwo we Mszy świętej 15 sierpnia?

O tym, czy uczestnictwo we mszy 15 sierpnia - w Święto Matki Boskiej Zielnej, a właściwie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - jest obowiązkowe, decyduje kanon 1246 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Czytamy w nim: "Niedziela, w czasie której jest czczona tajemnica paschalna, na podstawie tradycji apostolskiej winna być obchodzona w całym Kościele jako najdawniejszy dzień świąteczny nakazany. Ponadto należy obchodzić dni Narodzenia Pana naszego Jezusa Chrystusa, Objawienia Pańskiego, Wniebowstąpienia oraz Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, Jej Niepokalanego Poczęcia i Wniebowzięcia, Świętego Józefa, Świętych Apostołów Piotra i Pawła, wreszcie Wszystkich Świętych".

Dlaczego święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny nazywamy świętem Matki Boskiej Zielnej? Jak wyjaśnia ks. Ryszard Wołowski, wiąże się to przede wszystkim z opowieścią o wniebowzięciu. Jest wiele apokryfów, czyli pobożnych opowieści, które w prosty sposób tłumaczą prawdy wiary. I w jednym z takich apokryfów jest piękna opowieść o śmierci i wniebowzięciu Maryi. Otóż gdy Matka Boża umarła, apostołowie chcieli ją pochować. Złożyli ciało w trumnie, ale musieli poczekać, bo Tomasz zwany niedowiarkiem - ten sam, który nie uwierzył w zmartwychwstanie, dopóki nie dotknął rany Chrystusa - spóźnił się. Gdy już wreszcie dotarł, chciał zobaczyć ciało Najświętszej Marii Panny. Gdy otworzono trumnę, nie było w niej ciała Maryi, a jedynie piękne, pachnące lilie i inne kwiaty i zioła. Nazwa Matki Bożej Zielnej ma też związek z porami roku. Połowa sierpnia to czas zbiorów, pierwszych dożynek. Dlatego w tym dniu święci się kwiaty, zboża, zioła i warzywa.

15 sierpnia 2024 - czy to święto nakazane?

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, znane jako Matki Boskiej Zielnej w kościele rzymskokatolickim JEST świętem nakazanym. W tym dniu katolicy mają obowiązek wziąć udział w mszy świętej. Co to oznacza w praktyce? Osoby wierzące mają obowiązek uczestniczenia 15 sierpnia we Mszy Świętej - zobowiązani są pójść do kościoła i uczestniczyć we mszy świętej.

Msze święte 15 sierpnia zwykle odbywają się według porządku niedzielnego. W nieprzewidzianych sytuacjach można wybrać wieczorną mszę poprzedniego dnia (w tym roku - środa 14 sierpnia).

15 sierpnia - Święto Wojska Polskiego

Jednym ze świąt obchodzonych 15 sierpnia jest święto Wojska Polskiego, które zostało ustanowione na pamiątkę Bitwy Warszawskiej (nazywanej także Cudem nad Wisłą). Była to zwycięska bitwa stoczona w 1920 roku, w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Bitwa Warszawska zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia rewolucji na Europę Zachodnią. Kluczową rolę odegrał manewr Wojska Polskiego oskrzydlający Armię Czerwoną przeprowadzony przez Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego, wyprowadzony znad Wieprza 16 sierpnia, przy jednoczesnym związaniu głównych sił bolszewickich na przedpolach Warszawy - podaje Wikipedia.

Znaczenie bitwy było tak duże, że wydarzenie to zaczęto nazywać Cudem nad Wisłą i zaczęto obchodzić jako Święto Wojska Polskiego co roku 15 sierpnia.

Oficjalna nazwa tego święta to święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone 15 sierpnia. Wprowadzone zostało ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r. (Dz.U. z 1992 r. Nr 60, poz. 303), obowiązującą od 13 sierpnia 1992.

Święta nakazane w Polsce - w te dni trzeba iść do kościoła

Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami kościelnymi, obowiązek uczestniczenia we Mszy Św. obowiązuje tylko we wskazane dni, które znalazły się na tzw. liście świąt nakazanych. Znajdują się na niej następujące dni:
wszystkie niedziele

  • 1 stycznia (Nowy Rok) - Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi
  • 6 stycznia - Święto Trzech Króli
  • Boże Ciało - obchodzone w czwartek po Uroczystości Trójcy Przenajświętszej
  • 15 sierpnia - Matki Boskiej Zielnej
  • 1 listopada - Uroczystość Wszystkich Świętych
  • 25 grudnia - Boże Narodzenie

W niedzielę oraz w inne dni świąteczne nakazane, wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej oraz powstrzymać się od wykonywania tych prac i zajęć, które utrudniają oddawanie Bogu czci, przeżywanie radości właściwej dniowi Pańskiemu oraz korzystanie z należnego odpoczynku duchowego i fizycznego - czytamy w Kodeksie Prawa Kanonicznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

#pomagaMY czyli Polska Press dla powodzian

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska