Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

15-kilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej 251 Żnin - Damasławek ukończą do 30 marca br.?! [zdjęcia]

Iwona Góralczyk
Iwona Góralczyk
Oto aktualny stan robót na odcinku DW 251 w Żninie.
Oto aktualny stan robót na odcinku DW 251 w Żninie. Szymon Cieślak
Mieszkańcom puszczają nerwy: - Znów byłem na Dworcowej, tam się nic nie dzieje! A jak się dzwoni do odpowiedzialnych za tę inwestycję, to już nie wiadomo, komu wierzyć!

Oczywiście chodzi o inwestycję Zarządu Dróg Wojewódzkich polegającą na przebudowie DW 251 od Żnina w kierunku Damasławka.
"Firma Eurovia Polska SA zajmie się modernizacją piętnastokilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 251 ze Żnina do Damasławka. Przebudowa ma kosztować 47 milionów złotych. Zakończenie inwestycji zaplanowano na połowę 2018 roku "- pisaliśmy na naszych łamach w styczniu 2017 roku.

Tymczasem... prawie wiosna 2019, a końca robót nie widać!

Temat był podejmowany podczas ostatniej sesji Rady Powiatu w Żninie. I gdy podjął go obecny na obradach radny wojewódzki Wojciech Szczęsny, padły komentarze: "A ja słyszałem, że ta firma w ogóle ma się wycofać z tego zadania ". Starosta z kolei skwitował: "Ja już nawet nie wierzę, że to będzie ukończone w 2019 roku ".

Odezwał się do nas mieszkaniec Żnina. Jak przekonywał, zrobił małe dochodzenie. Miał rozmawiać z ZDW oraz szefem budowy reprezentującym Eurovię. - Czyją wersję uznać za prawdziwą? - stwierdził. - Czy Eurovia czeka na dalsze wytyczne inwestora? Czy na Dworcowej, odcinku, przez który zakorkowany jest Żnin, dojdzie do intensywniejszej wymiany gruntu?

Skontaktowaliśmy się z Michałem Sitarkiem, rzecznikiem ZDW w Bydgoszczy: - Nie było rozmowy z mieszkańcem. Natomiast ustaliłem, że wykonawca, firma Eurovia, po zimowej przerwie, zgłosiła w związku z poprawą pogody zamiar wznowienia prac. Zgodnie z aneksowaną umową, prace powinny się zakończyć do 30 marca 2019 roku.

- W związku z koniecznością prowadzenia II etapu prac archeologicznych (po północnej stronie Dworcowej) i niezbędnymi wymianami gruntu na ul. Dworcowej, wykonawca prawdopodobnie będzie prowadził prace po tym terminie. Jeśli na innych odcinkach prace będą prowadzone w sposób nieuzasadniony po tym terminie, bierzemy pod uwagę możliwość wyciągnięcia konsekwencji wobec wykonawcy.

- Wielokrotnie zwracaliśmy i zwracamy uwagę wykonawcy na niewystarczające tempo prowadzonych prac. Nasze uwagi dotyczą też niekompletnych dokumentów, które są podstawą do rozliczania zrealizowanych prac i zabezpieczenia ewentualnych środków na roboty dodatkowe. Jesteśmy w kontakcie z wykonawcą, który stara się uzupełnić braki. Niezmiennie zależy nam na zakończeniu zadania w możliwie najkrótszym terminie.

- Nie przedłużyliśmy terminu prowadzenia prac na drodze nr 251 do końca 2019 roku.

Jednocześnie, jak poinformował rzecznik ZDW, z końcem stycznia zamknięto pierwszy etap badań archeologicznych na południowej części ul. Dworcowej w Żninie. Ich wyniki są zaskoczeniem. Okazuje się, że na niewielkim cmentarzu znajdowała się duża liczba grobów i natrafiono na ślady znacznie starszego osadnictwa. Przy okazji ważnej inwestycji drogowej zabezpieczono liczne artefakty, które obrazują historię Pałuk.

Na obszarze 12 arów zarejestrowano i przebadano 173 obiekty archeologiczne kultury łużyckiej i 6 obiektów nowożytnych związanych z funkcjonowaniem cmentarza. Odsłonięto 227 jam grobowych, z których wydobyto 222 szkielety. Z badań wynika, że przeważały pochówki dziecięce. W wielu grobach znajdowały się różne przedmioty typu zabawki, butelki, monety. Cmentarz prawdopodobnie funkcjonował od połowy XIX wieku do 1945 roku. Z relacji mieszkańców wynika, że teren zniwelowano w latach 70. XX wieku.

Ślady osady kultury łużyckiej to między innymi pozostałości jam zasobowych, prawdopodobnie zagłębionego w ziemi obiektu mieszkalnego, elementy pieca o komorze zagłębionej, liczne fragmenty naczyń ceramicznych (7791 szt.), przedmiotów kamiennych (39 szt.). Archeolodzy datują występowanie osady na tym terenie na przełom V epoki brązu i okresu halsztackiego.
Archeolodzy natrafili też na grób zbiorowy z 12 szkieletami ułożonymi warstwowo. Najprawdopodobniej to ofiary działań wojennych z czasów II wojny światowej, być może nieliczna ludność niemiecka rozstrzelana w 1945 roku. Szczątki zostaną przeniesione na cmentarz komunalny w Bydgoszczy za zgodą pastora gminy ewangelickiej.

Przypomnijmy: modernizacja drogi wojewódzkiej nr 251 prowadzona jest na 15-kilometrowym odcinku ze Żnina do Damasławka. W ramach zadania jezdnia otrzymuje szerokość 7 metrów. Zaprojektowano 6 skrzyżowań skanalizowanych (z prawoskrętami i lewoskrętowami) z drogami powiatowymi, 22 skrzyżowania z drogami gminnymi, a także 20 nowych zatok autobusowych i trzywlotowe rondo w Juncewie. Konstrukcja drogi jest wzmacniana do przenoszenia obciążeń rzędu 10 ton na oś. Przy trasie powstają też ciągi pieszo-rowerowe: to możliwe dzięki współpracy z samorządami lokalnymi gminą Żnin i Janowiec Wielkopolski które partycypują finansowo w budowie tej infrastruktury. Inwestycja kosztuje 46,9 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska