https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądają ruiny zamku Mikołaja Nałęcza w Wenecji koło Żnina. Zobaczcie zdjęcia!

(szym)
Opracowanie:
Ruiny zamku Mikołaja Nałęcza w Wenecki koło Żnina. Zdjęcia z 2024 roku.
Ruiny zamku Mikołaja Nałęcza w Wenecki koło Żnina. Zdjęcia z 2024 roku. Szymon Cieślak
Dziś wybieramy się na wycieczkę do podżnińskiej Wenecji, aby poznać dzieje zamku Mikołaja Nałęcza, zwanego Diabłem Weneckim.

Wenecja to pięknie położona wieś na przesmyku dwóch jezior: Weneckiego i Biskupińskiego. Jest tam neoromański kościół z przylegającym do niego cmentarzem (spoczywa na nim m.in. Walenty Szwajcer, odkrywca osady w pobliskim Biskupinie), a także słynne na całą Europę Muzeum Kolei Wąskotorowej, które istnieje już 52 lata, a w którym możemy podziwiać 17 wąskotorowych lokomotyw oraz prawie sto wagonów połączonych w składy (m.in. najstarszy polski wagon pocztowy z 1888 roku).

Wróćmy do weneckiego zamku. Jak podaje Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie, które opiekuje się tym zabytkiem, wybudowano go w 1390 roku. Był jednym z pierwszych w Polsce prywatnych zamków. Jego zadaniem było dbać o szlak ze Żnina do Gniezna. Właścicielem zamku w Wenecji koło Żnina byl Mikołaj Nałęcz, sędzia kaliski. Ze względu na jego surowe osądy, dano mu osobliwy pseudonim "Diabła Weneckiego". Stąd tak też nazywa się potocznie to miejsce dziś: Zamkiem Diabła Weneckiego.

WenecjaZwaliska zamku pod (Wenecyją) Gąsawą.Rok 1843.Autor: Edward Walenty Kainko.Rysunek : akwarela, tusz na papierze ; 14,6x23 cm
Wenecja
Zwaliska zamku pod (Wenecyją) Gąsawą.
Rok 1843.
Autor: Edward Walenty Kainko.
Rysunek : akwarela, tusz na papierze ; 14,6x23 cm polona.pl

- Powstał na planie kwadratu o boku długości 33 metrów. Otaczał go ceglany mur wzniesiony na kamiennych fundamentach wsparty skarpami. W północno-wschodnim narożniku znajdowała się kilkukondygnacyjna, czworoboczna wieża, która pełniła funkcje obserwacyjno-obronne, więziono tu też niepokornych. Główny budynek mieszkalny zamku został wzniesiony wzdłuż całego zachodniego muru. Wjazd na dziedziniec prowadził drewnianą kładką i mostem zwodzonym od strony południowej (jez. Biskupińskiego). Poprzedzało go umocnione przedbramie wysunięte przed lico muru. Dodatkowym elementem obronnym była otaczająca przedmurze fosa, której brzegi umocniono drzewem - przyznaje Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie.

Już pięć lat po wybudowaniu zamek ucierpiał w wojnie między Grzymalitami a Nałęczami.

Pod koniec XV wieku zamek w Wenecji koło Żnina został opuszczony, a potem rozebrany.

W drugiej połowie XX wieku przeprowadzono na nim badania archeologiczne pod kierunkiem dr Czesława Sikorskiego.

Obecnie zamek w Wenecji jest częścią Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie, aby wejść na jego teren należy kupić bilet. Kosztuje on 18 zł (normalny) i 16 zł (ulgowy).

Szczegóły na stronie muzeumznin.pl KLIKNIJ TUTAJ

Fragment ruin zamku Mikołaja Nałęcza, czyli Diabła Weneckiego w Wenecji. "Dodatek Literacko-Naukowy" nr 72 z 13.03.1939 r.
Fragment ruin zamku Mikołaja Nałęcza, czyli Diabła Weneckiego w Wenecji. "Dodatek Literacko-Naukowy" nr 72 z 13.03.1939 r. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Jeszcze jakiś czas temu można było wejść na zamek, ale dziś, ze względu na konstrukcję schodów, która uległa zniszczeniu, nie można tego zrobić. Warto jednak poznać to miejsce i jego historię. Także tę najnowszą i trochę bardziej związaną z popkulturą. Przy zamku kręcono kilka scen do serialu "M jak miłość", a postać Mikołaja Nałęcza przewijała się w kilku odcinkach słynnego i lubianego serialu "Korona Królów".

Kilka razy do roku w tym miejscu odbywają się wydarzenia: rozpoczęcie sezonu turystycznego, Noc Kupały, a w weekend 10 - 11 sierpnia 2024 roku zaplanowano w tym miejscu "Weeekend z Diabłem Weneckim". Będą m.in. pokazy łucznicze, warsztaty garncarskie, wyrabiania krajek, pojedynki wojów, inscenizacja ogniowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Turystyka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska