Toruński poseł Prawa i Sprawiedliwości zwrócił się do ministra infrastruktury z zapytaniem jakie kwoty planuje się przeznaczyć w 2025 r. na rozwój infrastruktury ładowania pojazdów w Polsce i weryfikację jej sprawności.
Według ministerstwa rząd przeznaczy 4 miliardy złotych na wsparcie stacji ładowania – z czego połowa trafi na stacje dużej mocy dla ciężarówek, a druga połowa na rozbudowę sieci energetycznej.
Co się zmieni?
Z odpowiedzi Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika, że:
W 2025 roku ruszą dwa nowe programy wsparcia – każdy z budżetem 2 miliardów złotych.
Pierwszy skierowany będzie do firm budujących stacje ładowania dużych mocy (min. 350 kW) dla pojazdów ciężkich.
Drugi umożliwi rozbudowę sieci elektroenergetycznych tam, gdzie mają powstać takie stacje – np. przy autostradach, centrach logistycznych czy terminalach.
Dofinansowanie może wynieść nawet 100 proc. kosztów, co usuwa jedną z głównych barier - brak przyłączy.
Staje z poprzedniego rozdania już powstają
Już w 2022 roku ruszył program o wartości 870 mln zł, dzięki któremu w najbliższych latach w Polsce powstanie ponad 3,6 tysiąca ogólnodostępnych stacji ładowania wyposażonych w ponad 8,2 tysiąca punktów ładowania oraz 13 stacji tankowania wodoru.
Weryfikacja sprawności? Obowiązkowa
Ministerstwo przypomina, że każda stacja ładowania, zanim zostanie udostępniona kierowcom, musi przejść badania techniczne przeprowadzane przez Urząd Dozoru Technicznego. To gwarancja bezpieczeństwa i sprawności – bez tego obiekt nie może zostać uruchomiony.
W 2025 roku inwestycje wejdą w nowy etap – szczególnie ważny dla firm transportowych, które planują elektryfikację floty. Dzięki nowemu dofinansowaniu możliwy będzie rozwój szybkich ładowarek dla tirów i autobusów.
