Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker tłumaczył, że rządowy program, to inicjatywa w ramach której dzieci z rodzin byłych pracowników PGR otrzymają sprzęt komputerowy.
Szefernaker: Pandemia pogłębiła nierówności
Wiceminister spraw wewnętrznych wskazał, że pandemia „pogłębiła wiele podziałów, pokazała wiele problemów, które wcześniej nie zawsze były dostrzegane i jednym z tych problemów była praca zdalna”. - W tym przypadku nauka zdalna na terenach wiejskich, po PGR-owskich także, tych terenach które w znaczący sposób są w dalszym ciągu wykluczone – tłumaczył wiceminister na konferencji prasowej w KPRM.
Przypomniał, że m.in. Uniwersytet Warszawski przygotował naukowe opracowanie, z którego wynika, że „jest jeszcze wiele miejsc w Polsce, gdzie są tego typu problemy, które nie są zauważalne w innych miejscach szeroko rozwiniętych”. - Dlatego my dostrzegamy ten problem i chcemy aby te nierówności, które szczególnie w pandemii zostały uwidocznione, jak najszybciej zostały rozwiązane – stwierdził Paweł Szefernaker
Komputery dla 20 tys. dzieci
– Dziś chcemy, aby chociażby w ten symboliczny sposób kolejnymi programami dla mieszkańców terenów popegieerowskich realizować tam inwestycje, których przez lata brakowało, stąd ten program. Ale także chcielibyśmy, aby te wszystkie dzieci, które pochodzą z rodzin byłych pracowników PGR - bardzo często to są dzieci, ale także wnukowie byłych pracowników PGR - mogły skorzystać z tego programu, żeby to wykluczenie cyfrowe zostało w taki sposób zlikwidowane – mówił Szefernaker.
Przekazał, że we współpracy ze środowiskami byłych pracowników PGR, oszacowano, iż wnioskować o komputer będą mogli rodzie 20 tysięcy dzieci.- Chciałbym wskazać, że także PGR-y funkcjonowały w całym kraju, więc będą mogły w tym programie korzystać osoby z terenu całego kraju, ze wszystkich województw, ale oczywiście z tych gmin, na których funkcjonowały PGR-y będzie bardzo proste oświadczenie do złożenia. Rodzice będą takie oświadczenie składali do szkoły – mówił dalej – tłumaczył wiceszef MSWiA.
Na zakup sprzętu rząd planuje przeznaczyć 80 mln zł.
Dostęp do internetu co najmniej przez dwa lata
– Będziemy mogli wszystkim dzieciom, które są uprawnione do tego, żeby z tego skorzystać, to jest ok. 20 tys. dzieci, zapewnić komputer oraz dostęp do internetu. Chcemy, żeby ten dostęp do internetu funkcjonował przez co najmniej dwa lata i był jakby z góry opłacony z naszych środków – przekaz z kolei pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.
Dodał, że program zostanie sfinansowany z funduszy europejskich. - Mówię tutaj o funduszach europejskich, o programie REACT-EU, w ramach którego realizujemy szereg innych inicjatyw – przekazał.
