MKTG SR - pasek na kartach artykułów

20-lecie Diecezji Bydgoskiej. Uroczysta msza i piknik na placu przed Bazyliką - zobacz zdjęcia

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Uroczystą mszą świętą dziękczynną rozpoczęły się w sobotę (6 kwietnia) centralne obchody 20. rocznicy powstania Diecezji Bydgoskiej. Po jej zakończeniu na placu przed bazyliką wszyscy mogli wziąć udział w pikniku. Były występy bydgoskich artystów, animacje dla dzieci i poczęstunek.
Uroczystą mszą świętą dziękczynną rozpoczęły się w sobotę (6 kwietnia) centralne obchody 20. rocznicy powstania Diecezji Bydgoskiej. Po jej zakończeniu na placu przed bazyliką wszyscy mogli wziąć udział w pikniku. Były występy bydgoskich artystów, animacje dla dzieci i poczęstunek. Arkadiusz Wojtasiewicz
Uroczystą mszą świętą dziękczynną rozpoczęły się w sobotę (6 kwietnia) centralne obchody 20. rocznicy powstania Diecezji Bydgoskiej. Po jej zakończeniu na placu przed bazyliką wszyscy mogli wziąć udział w pikniku. Były występy bydgoskich artystów, animacje dla dzieci i poczęstunek.

Eucharystii w bydgoskiej bazylice z udziałem całego prezbiterium i wiernych świeckich Diecezji Bydgoskiej przewodniczył Prymas Polski, abp. Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński. Uroczystą mszę świętą uświetnił występ chóru złożonego z prawie 250 chórzystów wywodzących się z 12 chórów z terenu naszej diecezji.

Ważnym punktem w programie obchodów było rozpoczęcie peregrynacji figury św. Michała Archanioła z Gargano, która odwiedzi parafie naszej diecezji.

- Jesteśmy jedyną diecezją w Polsce, która podjęła się peregrynacji tej figury po wszystkich parafiach diecezji. Do 24 listopada br., z przerwą na wakacje, odwiedzi ona 153 parafie naszej diecezji - mówi ks. kanonik Mirosław Pstrągowski, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego 20-lecia Diecezji Bydgoskiej.

Piknik ewangelizacyjny przed bazyliką przyciągnął wielu diecezjan

Po mszy świętej na placu przed Bazyliką pw. św. Wincentego a Paulo zorganizowano piknik ewangelizacyjny. Zaproszeni zostali na niego wszyscy diecezjanie. Na scenie wystąpili bydgoscy artyści. Chętni mogli skosztować wojskowej grochówki. Był też słodki poczęstunek i animacje dla dzieci.

W sobotę (6 kwietnia) wieczorem zaplanowano również piękny koncert dziękczynny z okazji 20. rocznicy powstania Diecezji Bydgoskiej. W Filharmonii Pomorskiej wystąpili: Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis, Chór Akademicki Politechniki Bydgoskiej i Chór Akademicki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W repertuarze znalazły się takie dzieła, jak: Wolfgang Amadeus Mozart - Msza C-dur Koronacyjna KV 317; Wolfgang Amadeus Mozart - Motet Exultate Jubilate na sopran i orkiestrę KV 165/158; Johann Sebastian Bach/Charles Gounod - Ave Maria.

Obchody centralne potrwają trzy dni, aż do poniedziałku 8 kwietnia. W Niedzielę Bożego Miłosierdzia (7 kwietnia) o godz. 19.15 w bydgoskiej katedrze będzie można obejrzeć spektakl - Oratorium „Trzy Marie” w wykonaniu grupy artystycznej Les Femmes. To opowieść o Matce Bożej, Marii Magdalenie i Marii Kleofasowej, które towarzyszyły Jezusowi w jego męce i zmartwychwstaniu. Wstęp jest wolny.

Po głównych obchodach rocznicowych odbędzie się jeszcze wiele wydarzeń

Z kolei w poniedziałek (8 kwietnia) w Katedrze św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy odprawiona zostanie o godz. 18. msza święta pod przewodnictwem ks. Krzysztofa Włodarczyka, biskupa bydgoskiego, z udziałem kapituły, dziekanów, członków ruchów formacyjnych i apostolskich oraz stowarzyszeń diecezji bydgoskiej. Po Eucharystii ks. biskup Krzysztof Włodarczyk uhonoruje około 80 diecezjalnych liderów grup apostolskich „Medalem 20-lecia”.

- Zależy mi na tym, żeby nie poprzestać na rocznicowych obchodach. Bardzo chciałbym, aby w diecezji nastąpiło poruszenie serc i dalszy etap budowania wspólnoty (rodziny) diecezjalnej - podkreśla ks. Krzysztof Włodarczyk, biskup bydgoski.

Stąd po obchodach centralnych przygotowano dalszy program, w tym właśnie peregrynację figury św. Michała Archanioła z Gargano. 25 maja br. nastąpi z kolei inauguracja "Dziękczynnej sztafety modlitwy za Diecezję Bydgoską" - przez 20 miesięcy każdego 25. dnia miesiąca w kolejnych dekanatach diecezji sprawowana będzie Eucharystia dziękczynna za diecezję i nabożeństwo powołaniowe.

Startuje też akcja "Ambitna Diecezja" - 2 uczniów i student (po jednym ze szkoły podstawowej, średniej i wyższej) otrzyma od diecezji stypednium - 25 proc. dofinansowania do kosztów nauki. Dotyczy to uczniów Zespołu Szkół Katolickich - Pomnika Jana Pawła II w Bydgoszczy oraz studenta studiów teologicznych Prymasowskiego Instytutu Kultury Chrześcijańskiej im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Bydgoszczy.

Zainaugurowany zostanie też w diecezji Eucharystyczny Ruch Młodych. Obecnie działa on w 59 krajach na całym świecie i skupia ok. 16 mln dzieci i młodzieży. Moderatorem ruchu w naszej diecezji będzie ks. Michał Borowski - diecezjalny duszpasterz dzieci. Ponadto planowane są "Pielgrzymki do korzeni Diecezji Bydgoskiej". Pierwsza z nich odbędzie się 20 kwietnia do Gniezna, kolejna 22 czerwca do Kołobrzegu i 28 września do Pelplina.

Przypomnijmy, że Diecezja Bydgoska ustanowiona została 24 lutego 2004 r. przez papieża Jana Pawła II dekretem, który wszedł w życie 25 marca 2004 r. To jedna z najmłodszych diecezji w Polsce (razem z Diecezją Świdnicką). Obecnie w jej skład wchodzi 21 dekanatów i 153 parafie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 20-lecie Diecezji Bydgoskiej. Uroczysta msza i piknik na placu przed Bazyliką - zobacz zdjęcia - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska