
makieta
(fot. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania)
Kandydaci musieli się wykazać wyższym wykształceniem technicznym, co najmniej pięcioletnim doświadczeniem zawodowym, wiedzą dotyczącą gospodarki odpadami, a także "rzetelnością, dokładnością i samodzielnością w działaniu". Największe szanse w rywalizacji mają osoby, które ukończyły kurs dla zarządzających składowiskami i brały udział w realizacji tego typu inwestycji. - Konkurs zostanie rozstrzygnięty do 10 maja br. - mówi Dorota Arczyńska, rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania.
Na Kociewskiej praca wrze

Budowa zakładu unieszkodliwiania odpadów komunalnych przy ul. Kociewskiej ruszyła 4 grudnia ub.r. Nowe obiekty powstają za starym wysypiskiem śmieci. Znajdą się tam: składowisko, sortownia, dwie kompostownie, zakłady przerobu odpadów wielkogabarytowych i budowlanych oraz magazyny odpadów niebezpiecznych. Najwięcej powierzchni - ok. 6,6 ha - zajmie niecka na śmieci o pojemności 1,08 mln m sześć, która przez najbliższe 15 lat będzie służyć mieszkańców nie tylko Torunia, ale też Lubicza, Obrowa i Wielkiej Nieszawki.
Zakład pozwoli na wprowadzenie systemu selektywnej segregacji śmieci, dzięki któremu na składowisko będzie trafiać mniej odpadów. Przedsięwzięcie realizuje spółka Budimex Dromex - ta sama, która przebudowała wiadukt na ul. Kościuszki. - Wykonaliśmy m.in. większość robót ziemnych na obszarze niecki składowiska odpadów, a także roboty ziemne, fundamentowe oraz konstrukcyjne w obiektach sortowni, kompostowni i hali warsztatowo-garażowej - informuje Arczyńska. - Rozpoczęliśmy też budowę placów technologicznych do kompostowania i przerobu odpadów budowlanych. W znacznym stopniu została też wykonana sieć kanalizacji technologicznej, deszczowej i sanitarnej.
Praca dla 50 osób
Obecnie trwa budowa obiektów: w sortowni powstają wewnętrzne ściany oporowe, a także kanały technologiczne, w hali kompostowni jest układany podkład betonowy i termoizolacja pod bioreaktory. Gotowa jest też konstrukcja wiat przygotowania wsadu do kompostowni odpadów zielonych, demontażu mebli oraz hali warsztatowo-garażowej. Zakład ma być gotowy 1 września br. Wówczas też zaplanowano jego rozruch. Docelowo pracę znajdzie tam 50 osób. Budowa zakładu to największa w historii inwestycja miejskiej spółki. Jest on realizowany w ramach projektu "Gospodarka odpadami komunalnymi w Toruniu" finansowanego w 71 proc. z unijnego Funduszu Spójności. Inwestycja kosztuje 15,2 mln euro, z czego 10,8 mln euro wyniesie unijne dofinansowanie. MPO wyłoży 664 tys. euro, a resztę otrzyma z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.
