https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

21 osób chce zostać kierownikiem toruńskiego zakładu, który jeszcze nie istnieje

Wojciech Giedrys
zdjęcia z trwających robót
zdjęcia z trwających robót Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania
21 osób zgłosiło się do konkursu na szefa zakładu unieszkodliwiania odpadów MPO, który powstaje przy ul. Kociewskiej. Zwycięzcę poznamy do 10 maja.
makieta
makieta Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania

makieta
(fot. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania)

Kandydaci musieli się wykazać wyższym wykształceniem technicznym, co najmniej pięcioletnim doświadczeniem zawodowym, wiedzą dotyczącą gospodarki odpadami, a także "rzetelnością, dokładnością i samodzielnością w działaniu". Największe szanse w rywalizacji mają osoby, które ukończyły kurs dla zarządzających składowiskami i brały udział w realizacji tego typu inwestycji. - Konkurs zostanie rozstrzygnięty do 10 maja br. - mówi Dorota Arczyńska, rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania.

Na Kociewskiej praca wrze

21 osób chce zostać kierownikiem toruńskiego zakładu, który jeszcze nie istnieje

Budowa zakładu unieszkodliwiania odpadów komunalnych przy ul. Kociewskiej ruszyła 4 grudnia ub.r. Nowe obiekty powstają za starym wysypiskiem śmieci. Znajdą się tam: składowisko, sortownia, dwie kompostownie, zakłady przerobu odpadów wielkogabarytowych i budowlanych oraz magazyny odpadów niebezpiecznych. Najwięcej powierzchni - ok. 6,6 ha - zajmie niecka na śmieci o pojemności 1,08 mln m sześć, która przez najbliższe 15 lat będzie służyć mieszkańców nie tylko Torunia, ale też Lubicza, Obrowa i Wielkiej Nieszawki.

Zakład pozwoli na wprowadzenie systemu selektywnej segregacji śmieci, dzięki któremu na składowisko będzie trafiać mniej odpadów. Przedsięwzięcie realizuje spółka Budimex Dromex - ta sama, która przebudowała wiadukt na ul. Kościuszki. - Wykonaliśmy m.in. większość robót ziemnych na obszarze niecki składowiska odpadów, a także roboty ziemne, fundamentowe oraz konstrukcyjne w obiektach sortowni, kompostowni i hali warsztatowo-garażowej - informuje Arczyńska. - Rozpoczęliśmy też budowę placów technologicznych do kompostowania i przerobu odpadów budowlanych. W znacznym stopniu została też wykonana sieć kanalizacji technologicznej, deszczowej i sanitarnej.

Praca dla 50 osób

Obecnie trwa budowa obiektów: w sortowni powstają wewnętrzne ściany oporowe, a także kanały technologiczne, w hali kompostowni jest układany podkład betonowy i termoizolacja pod bioreaktory. Gotowa jest też konstrukcja wiat przygotowania wsadu do kompostowni odpadów zielonych, demontażu mebli oraz hali warsztatowo-garażowej. Zakład ma być gotowy 1 września br. Wówczas też zaplanowano jego rozruch. Docelowo pracę znajdzie tam 50 osób. Budowa zakładu to największa w historii inwestycja miejskiej spółki. Jest on realizowany w ramach projektu "Gospodarka odpadami komunalnymi w Toruniu" finansowanego w 71 proc. z unijnego Funduszu Spójności. Inwestycja kosztuje 15,2 mln euro, z czego 10,8 mln euro wyniesie unijne dofinansowanie. MPO wyłoży 664 tys. euro, a resztę otrzyma z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska