https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

35 lat z orkiestrą

JAN SZCZUTKOWSKI
Orkiestra dęta przy Inowrocławskich Kopalniach Soli "Solino" SA obchodzi 35-lecie istnienia. Lubiana nie tylko przez inowrocławian swoimi występami uświetnia oficjalne i nieoficjalne wydarzenia.

     Tak to się zaczęło
     Po pierwszomajowym pochodzie w 1968 r., dyrektor IKS, Kazimierz Orzechowski w rozmowie z przewodniczącym rady zakładowej, Leonem Lewandowskim ustalili, że należy zrobić wszystko, aby już w następnym roku górnicza orkiestra uświetniła pierwszomajową manifestację. Do jej tworzenia zostali wytypowani pracownicy kopalni: Jan Kruczyński i Marceli Wojciechowski, byli członkowie orkiestry dętej 59 Pułku Piechoty Wielkopolskiej. Pierwsza próba zespołu odbyła się 20 października, z udziałem około 30 osób.
     - Muzyków z prawdziwego zdarzenia było tylko czterech, pozostali zaś uczyli się gry na instrumentach od podstaw - od Kruczyńskiego i Wojciechowskiego oraz Bolesława Włóczyńskiego, także byłego muzyka wojskowej orkiestry - powiedział "Pomorskiej" Zbigniew Raczkowski, kierownik zespołu od 35 lat. 1 maja 1969 r. orkiestra zagrała w pierwszomajowym pochodzie trzy marsze.
     Wiele zaproszeń
     Z upływem lat górnicza orkiestra stała się coraz bardziej widoczna. Brała udział w licznych przeglądach poza Inowrocławiem, swym programem uświetniała obchody Dni Świecia i Bydgoszczy, a także różne święta, jubileusze, dożynki, capstrzyki, nabożeństwa, festyny, pogrzeby. - Zaproszeń otrzymujemy bardzo wiele, na przykład w ubiegłym roku wystąpiliśmy czterdzieści siedem razy. Ofert mamy sporo dlatego, bo jesteśmy jedyną orkiestrą w mieście - dodaje Raczkowski. A niedawno jeszcze w Inowrocławiu grały zespoły na PKP, w hucie "Irena", "Inofamie" i zakładach chemicznych.
     Od samego początku
     Potwierdzeniem osiągnięć jubilatki są liczne wyróżnienia i nagrody zdobyte podczas imprez, m.in. w tym roku z bydgoskiego przeglądu orkiestr przywieziono puchar marszałka województwa. Natomiast Zbigniew Raczkowski został uhonorowany przez prezydenta Inowrocławia tytułem animatora kultury. - To było wyróżnienie dla całego zespołu - dodaje kierownik. Oprócz niego, od samego początku istnienia orkiestry, grają w niej ponadto: Kazimierz Wróblewski, Stanisław Modrzejewski, Andrzej Wiśniewski, Ryszard Ligocki, Zygmunt Tokarski, Roman Wachowicz i Henryk Szafrański.
     W skład zespołu wchodzi 40 członków. Cieszy fakt, że w ostatnich latach w orkiestrze jest coraz więcej młodych i wykształconych muzyków, którzy mają do dyspozycji nowoczesne instrumenty. W br. zarząd IKS sfinansował np. zakup saksbarytonu za 11 tys. zł oraz dwóch klarnetów i puzonu. Od marca kapelmistrzem jest Leszek Witek z Bydgoszczy. Jego poprzednikami byli: Jan Kruczyński (1968-1975), Jerzy Rawicki (1975-1978), Stefan Kowalski (1978-1986), Marian Mosakowski (1986-1987), Robert Ręczmień(1988-1989), Józef Pieczka (1990-2003).
     Czego życzyć górniczej orkiestrze z okazji jubileuszu? - Przede wszystkim jak najdłuższego grania, a najlepiej gdybyśmy zawsze występowali, a nasze górnicze mundury przypominały historię górnictwa solnego w Inowrocławiu. Wreszcie - żebyśmy zawsze mieli tylu życzliwych ludzi, co obecnie - podkreślił Raczkowski.
     

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Emerytury czerwcowe brutto i netto - mamy wyliczenia. Takie pieniądze dla seniorów

Emerytury czerwcowe brutto i netto - mamy wyliczenia. Takie pieniądze dla seniorów

Raz w miesiącu podsypuję tym zamiolkukasa. W mig wypuszcza nowe liście

Raz w miesiącu podsypuję tym zamiolkukasa. W mig wypuszcza nowe liście

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska