W poniedziałek w Bydgoszczy obchodzona jest rocznica marcowych wydarzeń. Uroczystości przygotowują marszałek województwa, wojewoda, zarządy regionów bydgoskiego i toruńsko-włocławskiego NSZZ „Solidarność”, Kujawsko-Pomorska Rada Wojewódzka NSZZ RI „Solidarność” oraz delegatura IPN w Bydgoszczy.
O godzinie 12:00 złożone zostaną kwiaty pod tablicą upamiętniającą strajk chłopski 1981 przy ulicy Dworcowej 87. Następnie uczestnicy przejdą ulicami miasta do kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła przy placu Wolności, o godz. 13:00 odbędzie się tu msza św.
Po mszy, ok. 14:15 kwiaty trafią także pod tablicę upamiętniającą wydarzenia Bydgoskiego Marca 1981 przy gmachu Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Jagiellońskiej 3. Zaraz potem rozpocznie się główna uroczystość w urzędzie połączona z wręczeniem medali. Sali konferencyjnej urzędu zostanie nadane imię „Bydgoskiego Marca 1981 roku”. Zaplanowano także okolicznościowy koncert „Kolęda Nocka” w Filharmonii Pomorskiej (godzina 17).
Medalem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis zostaną wyróżnieni:
- Grzegorz Bielarz – Dobrcz
- Marek Gawinecki – Szubin
- Telesfor Horodecki – Nakło nad Notecią
- Zdzisław Konty – Dobrcz
- Zygmunt Miller – Sośno
- Danuta Stanisława Pilarska – Szubin
- Kujawsko-Pomorska Rada Wojewódzka Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych
- Już po raz trzeci organizujemy wspólnie obchody wydarzeń bydgoskich, które miały miejsce 37 lat temu. Jednak chcemy, aby pamięć o tym fakcie, który miał znaczenie dla całego kraju, trwała. Wtedy rolnicy i związki zawodowe przeciwstawili się reżimowi komunistycznemu na tyle skutecznie, że było to przyczynkiem do powstania NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych – mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz podczas konferencji prasowej zapowiadającej obchody.
- Nie kryję satysfakcji, że zapoczątkowane w 2011 r. uroczyste obchody rocznicy wydarzeń marcowych w tej sali nadal trwają, ponieważ jest to ważna data we współczesnej historii Bydgoszczy, ale i regionu. Jako samorząd wyjątkowo czcimy tę rocznicę, temu służą nadawane przez nas złote medale "Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis" osobom szczególnie zasłużonym w walce o demokrację w naszym kraju. W tym roku chcemy wręczyć ich sześć, a poza osobami indywidualnymi wyróżniona zostanie organizacja „Solidarność” Rolników Indywidualnych. Od początku wręczyliśmy ich około 800 – przypominał wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.
Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl, bydgoszcz.uw.gov.pl