Wydarzenia upamiętniające wydarzenia 12 maja 1981 roku i walkę o utworzenie niezależnego od władz związku, są organizowane m.in. w Warszawie wraz z Instytutem Pamięci Narodowej. Skromne z powodu pandemii uroczystości odbywają się także w regionie.
Kujawsko-Pomorskie uroczystości 40-lecia utworzenia "Solidarności" RI
W Bydgoszczy przy ul. Dworcowej w południe przedstawiciele związku - Danuta Pilarska, Wojciech Mojzesowicz i Paweł Barczak -złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą strajk chłopski. W Inowrocławiu zaplanowano odsłonięcie tablicy na budynku Banku Spółdzielczego, którego dokonali wicemarszałek województwa Zbigniew Sosnowski i wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.
To też może Cię zainteresować
W Toruniu zapowiedziano podpisanie listu intencyjnego pomiędzy Województwem oraz Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w sprawie wsparcia Centrum Badania Historii "Solidarności" i Oporu Społecznego PRL. Otwarta została plenerowa wystawa poświęcona jubileuszowi. W Łubiance: msza św., odsłonięcie tablicy, wręczenie odznaczeń i debata historyczna. W uroczystościach w Toruniu i Łubiance (od godz. 13) bierze udział marszałek województwa Piotr Całbecki.
W 1981 roku nadziła się rolnicza "Solidarność"
Legalizacja Związku stała się możliwa po podpisaniu porozumień rzeszowsko-ustrzyckich (luty 1981 r.) i porozumień bydgoskich zawartych 17 kwietnia 1981 r. w Bydgoszczy, gwarantujących rolnikom m.in. zachowanie praw nienaruszalności chłopskiej własności i wolności w obrocie ziemią, przypomina Danuta Pilarska, sekretarz Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI "Solidarność".
- 40 lat temu, 12 maja odbyła się rejestracja związku zawodowego Solidarność w sądzie w Warszawie - przypomina Wojciech Mojzesowicz, były minister rolnictwa, uczestnik strajku rolników w Bydgoszczy w 1981 roku. - Jesteśmy tu po to, by przypomnieć, że to regionu Kujawsko-Pomorski, to tutaj rolnicy z całej Polski podpisali porozumienia, wywalczyli to porozumienie, gdzie było zapisane, że władza wyraża zgodę na rejestrację związku.
Powinniśmy podkreślić determinację rolników, nie chcemy, by to poszło w zapomnienie.
- Dlaczego potrzebny jest związek zawodowy? My 40 lat temu walczyliśmy o demokrację, o porządek. Związki zawodowe mają prawo do protestów - podkreśla były minister i nawiązuje do ubiegłorocznych strajków. - Jeżeli zgłaszają protest, to policja ma ochraniać. Tu mam taki dokument, który pasowałby do dokumentów sprzed 40 lat. Manifestujący rolnicy zostają ukarani przy piątce dla zwierząt. 6 mandatów i 2 sprawy skierowane do sądu - mówi Mojzesowicz i zapewnia, że nie było sytuacji zagrażającej życiu czy zdrowiu. Mówi i pokazuje pismo z Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy.
Przypomina, że władza ma służyć narodowi. - Walczyliśmy o prawo własności. Dziś tej własności, jeśli chodzi o rolników, się nie szanuje - uważa Mojzesowicz. Podobnie sądzi Danuta Pilarska, która wskazuje na prawo pierwokupu przez KOWR.
Wojciech Mojzesowicz: Jesteśmy strażnikami zasad, które zostały przyjęte: wolność, własność, demokracja, przyzwoitość. Jesteśmy przywiązani do tego.
Poczta Polska z okazji 40. rocznicy rejestracji NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” w 12 maja 2021 roku wprowadzi do obiegu okolicznościowy znaczek pocztowy.
Uroczystości w Warszawie:
