MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"500 plus" i "300 plus" w Bydgoszczy. Rekordzistą jest rodzina z dziewięciorgiem dzieci

pio
Wnioski o oba świadczenia można składać elektronicznie (np. przez swój bank) albo w formie papierowej. Kto wybierze pierwszy wariant, ten uniknie kolejek w urzędzie
Wnioski o oba świadczenia można składać elektronicznie (np. przez swój bank) albo w formie papierowej. Kto wybierze pierwszy wariant, ten uniknie kolejek w urzędzie Krzysztof Kapica/zdjęcie ilustracyjne
Najliczniejsza rodzina w Bydgoszczy, otrzymująca świadczenia z miasta, wychowuje 9 dzieci.

„500 plus” to regularny, bo comiesięczny, zastrzyk gotówki na każde dziecko. Ta sama rodzina, ale już raz do roku, dostaje jeszcze „300 plus”, czyli pieniądze na wyprawkę szkolną.

To Cię może też zainteresować

W lipcu 2019 r. zmieniły się zasady przyznawania świadczenia „500 plus”. - Przysługuje ono na wszystkie dzieci do ukończenia 18. roku życia, bez względu na dochód rodziny, pod warunkiem wspólnego zamieszkiwania z dzieckiem i jego utrzymania - informują w bydgoskim ratuszu. - Wysokość świadczenia to 500 zł miesięcznie. Jeżeli dziecko jest pod opieką naprzemienną obojga rodziców, ustaloną przez sąd, każdy z rodziców dostanie po 250 zł.

Nie przegap terminu

Kto jeszcze nie złożył wniosku, niech się pospieszy. Rodzic dziecka, na które obecnie nie otrzymuje „500 plus”, musi złożyć dokumenty do końca września. - To gwarantuje ustalenie prawa do świadczenia od 1 lipca 2019 roku do 31 maja 2021 roku i wypłacenie z wyrównaniem od lipca - wyjaśniają urzędnicy.

ZOBACZ TAKŻE:500 plus już nie daje rady. Coraz więcej nas na minusie

Rodzice, mający przyznane świadczenie na drugie i kolejne dzieci do 30 września br., składają jeden wspólny wniosek o świadczenia na wszystkie dzieci, czyli na które obecnie nie dostają świadczenia i na które już dostają. Tym samym od lipca br. do maja 2021 r. nabędą prawo do świadczenia na pierwsze dziecko (na które jeszcze nie pobierają „500 plus”), a od października br. do maja 2021 - na pozostałe dzieci.

PiS obiecuje: 500 plus na pierwsze dziecko, "13" emerytura dla najstarszych.

Matki i ojcowie muszą pamiętać o złożeniu wniosku do końca września br., jeśli chcą otrzymać po 500 zł dodatkowo także na pierwsze dziecko, i to z wyrównaniem od lipca br. - Wnioski złożone w październiku albo później nie zostaną objęte spłatą, a świadczenie będzie przyznawane od miesiąca złożenia wniosku - kontynuują w urzędzie miasta.

Zasypani wnioskami

W Bydgoszczy, jak wynika z ewidencji ludności, jest zameldowanych 54,7 tys. dzieci w wieku do 18 lat.

Zainteresowanie otrzymaniem wsparcia jest ogromne. Od początku lipca do końca sierpnia do Wydziału Świadczeń Rodzinnych wpłynęło ponad 35 tysięcy wniosków o przyznanie „500 plus”, natomiast urzędnicy wydali ponad 30 tysięcy decyzji. W lipcu i sierpniu wypłacono prawie 47 mln zł na świadczenia wychowawcze dla niemal 50 tysięcy małych bydgoszczan.

CZYTAJ WIĘCEJ:600 plus dla pracujących i 400 plus dla niepracujących - to propozycja ekonomisty. Będą zmiany?

Oprócz „pięćsetki” wpływającej na konto co miesiąc, jest „Dobry start”. To kasa na zakup wyprawki, 300 zł wypłacane raz do roku, gdy zbliża się nowy rok szkolny. Przedszkolaki i dzieci z zerówki nie dostają tych funduszy. One przysługują uczniom do 20. roku życia lub 24. roku życia w przypadku dzieci niepełnosprawnych.

Na doby początek

Aby dostać ekstra 300 zł, należy złożyć wniosek do końca listopada. Do urzędu trafiło dotychczas ponad 24 tys. wniosków o przyznanie świadczenia „Dobry start”, a urzędnicy wydali blisko 19 tys. decyzji w tej sprawie. Wypłacono niemal 4,3 mln zł na 14,3 tys. dzieci.

Obecnie najliczniejszą w Bydgoszczy rodziną, otrzymującą świadczenia z urzędu miasta, jest ta, która wychowuje 9 dzieci.

od 7 lat
Wideo

Boże Ciało - na czym polega to święto echodnia.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska