Zobacz wideo: Polacy podzieleni ws. szczepień nastolatków
- Zagapiłam się z 500 plus w tym roku. Nie złożyłam wniosku od razu 1 lutego, gdy pojawiła się taka możliwość. Potem wyleciało mi to z głowy. Całe szczęście, że sąsiadka mi przypomniała o tym w piątek. Wniosek wysłałam przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Cieszę się, że zdążyłam do końca czerwca, bo będę miała spłacone świadczenie z wyrównaniem od czerwca. A muszę przyznać, że 500 plus to duże wsparcie w rodzinnym budżecie - mówi pani Monika z Bydgoszczy, mama trojga dzieci.
500 plus na dziecko. Kiedy złożyć wniosek?
Od 2021 roku prawo do świadczenia wychowawczego, czyli tzw. 500 plus, ustalane jest na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku.
Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć online (od 1 lutego br.) oraz drogą tradycyjną (od 1 kwietnia br.). W przypadku wniosku elektronicznego do wyboru są trzy opcje: bankowość elektroniczna, portal Empatia oraz Platforma Usług Elektronicznych ZUS.
Im szybciej złożyliśmy wniosek, tym szybciej będą pieniądze. Jeśli zrobiliśmy to 30 kwietnia 2021 roku, będziemy mieć przyznane i wypłacone świadczenie za czerwiec maksymalnie do 30 czerwca br. Jeśli ze złożeniem wniosku zmieściliśmy się w terminie od 1 do 31 maja br., ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia z wyrównaniem od czerwca nastąpi nie później niż do 31 lipca tego roku.
W przypadku złożenia kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku w okresie od 1 czerwca do 30 czerwca br., ustalenie oraz wypłata świadczenia z wyrównaniem od czerwca nastąpi nie później niż do 31 sierpnia 2021 roku.
- Natomiast złożenie wniosku później, czyli po 30 czerwca, oznacza, że prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone, a świadczenie wypłacone od miesiąca złożenia wniosku. Tylko złożenie wniosku do końca czerwca 2021 roku gwarantuje, że 500 plus wypłacą z wyrównaniem od 1 czerwca br. Dlatego ci, którzy jeszcze nie złożyli wniosku, nie powinni zwlekać - podkreśla Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.
500 plus na dziecko. Czy jest kryterium dochodowe?
Od początku trwania programu "Rodzina 500 plus", czyli od kwietnia 2016 roku, do rodzin trafiło już 148 mld zł, a wsparciem objętych jest 6,6 mln dzieci. Z kolei długi okres finansowania - trwający od narodzin dziecka aż po osiągnięcie przez niego pełnoletności - powoduje, że rodzina może otrzymać w sumie aż 108 tys. zł wsparcia na jedno dziecko.
1 lipca 2019 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, która wprowadza zmiany w programie "Rodzina 500 plus". Świadczenie wychowawcze przysługuje na dzieci do 18. roku życia, bez względu na dochody uzyskiwane przez rodzinę. Zatem ze świadczenia skorzystać mogą teraz wszyscy rodzice.
Prawo do świadczenia wychowawczego nie jest już także uzależnione od warunku ustalenia alimentów na dziecko od drugiego rodzica w przypadku wniosków składanych przez rodziców samotnie wychowujących dziecko. Uproszczone zostały też niektóre procedury - przyznanie świadczenia nie wymaga wydawania i doręczania decyzji administracyjnej.
Nie przegap
