500 plus z roku na rok traci na wartości. Tyle warte jest teraz to świadczenie!

Katarzyna Paczewska
Katarzyna Paczewska
Jeśli w ub.r. wnioskowaliście o „500+”, w tym nie musicie już. Świadczenie to obejmuje teraz okres 2 lat, a nie roku jak wcześniej
Jeśli w ub.r. wnioskowaliście o „500+”, w tym nie musicie już. Świadczenie to obejmuje teraz okres 2 lat, a nie roku jak wcześniej Fot. Anna Kaczmarz/Archiwum Polska Press
Od 4 lat ponad 6,5 mln dzieci otrzymuje świadczenie „Rodzina 500+”. Jednak przez cały ten czas, gdy m.in. ceny produktów i usług rosną, kwota wypłacana na maluszki jest taka sama, a jej wartość spadła o ponad 40 zł.

Program ten 1 kwietnia br. skończył „4-latka”. Wg danych GUS, w 2018 r. świadczeniem tym objęto średnio 3,6 mln dzieci. Wtedy jednak pieniądze otrzymywały tylko rodziny z co najmniej 2 dzieci lub z odpowiednio niskimi dochodami z 1 dzieckiem. Od połowy 2019 r. pomoc przysługuje każdej rodzinie od pierwszego dziecka, bez względu na osiągane dochody. I trafia do ponad 6,5 mln dzieci.

W kwietniu i maju br. pojawiły się obawy, czy program nie zostanie wycofany. „Nie pozwolę na to, by Polska wycofała się programu Rodzina 500+” - uspokajał prezydent Andrzej Duda.

Ile warte jest teraz 500+

- W okresie od maja 2016 r. do maja 2020 r. ceny dóbr i usług konsumpcyjnych wzrosły o 9,3 proc. Wzrost cen w tym okresie spowodował, że dziś za 500 zł możemy kupić o 9,3 proc. mniej dóbr i usług niż 4 lata temu. Dzisiejsza siła nabywcza 500 zł odpowiada więc mniej więcej sile nabywczej 458 zł z maja 2016 r. - wylicza Michał Dybuła, dyrektor Departamentu Analiz Banku BNP Paribas. - Innymi słowy za dokładnie taki sam koszyk dóbr i usług warty dziś 500 zł, 4 lata temu zapłacilibyśmy mniej o ok. 62 zł. W relacji do średniego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw 500 zł dzisiaj stanowi ok. 9,5 proc. miesięcznego wynagrodzenia brutto. Wiosną 2016 r. było to 11,5-12 proc. Na przestrzeni ostatnich 4 lat średnie wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się bowiem o ok. 22,5 proc.

- Realna wartość 500+ nieznacznie się zmniejszyła ze względu na wzrost cen od 2016 r. Jednak wzrost cen w ostatnich latach to w dużej mierze efekt boomu na krajowym rynku pracy, czyli mocnego wzrostu płac (o 7-8 proc. każdego roku przez kilka lat przed wybuchem kryzysu, czyli w sumie o ok. 30 proc.) - tłumaczy Piotr Bujak, główny ekonomista PKO Banku Polskiego. - Wzrost płac był większy niż wzrost cen, co oznacza, że świetna sytuacja polskiej gospodarki i boom na rynku pracy zwiększały siłę nabywczą rodzin z dziećmi. Od wybuchu kryzysu inflacja obniżyła się już o połowę, a na początku 2021 r. nie można wykluczyć deflacji (spadek poziomu cen), co zwiększyłoby realną wartość 500+. Ponadto, trzeba pamiętać, że od 2019 r. podwojono wartość programu 500+ i rozszerzono go na każde dziecko. Oznacza to znaczny wzrost wsparcia finansowanego dla rodzin z dziećmi, znacznie przekraczający negatywny efekt umiarkowanego wzrostu cen i kosztów utrzymania.

Za 500+ kupimy coraz mniej

W 2016 r., 500+ wystarczało na 226 bochenków chleba, w grudniu 2019 - na 183. Gdyby całe świadczenie przeznaczyć na zakup mięsa, można by zaopatrzyć się w 75 kg kurczaka, ostatnio - 66 kg - podał „Fakt”. A jeśli chodzi za to o domowy sprzęt to w 2016 r. na zakup chłodziarko-zamrażarki trzeba było zaoszczędzić 2 świadczenia, teraz - 3. Zdrożały też wizyty w prywatnej służbie zdrowia - wcześniej za 500+ można było sfinansować 5 porad, teraz już 4.

Co Polacy myślą o 500+

Ocena zależy od tego, czy ktoś dostaje wsparcie, czy nie. Badanie „Nastawienie do finansów” Quality Watch dla BIG InfoMonitora pokazuje, że wśród osób, które nie posiadają dzieci lub których dzieci są pełnoletnie nieznacznie przeważają przeciwnicy programu. Nie popiera go 42 proc. badanych. Zwolenników jest 37 proc., a spora grupa - 22 proc. nie ma na ten temat zdania.

Natomiast wśród otrzymujących pomoc, zdecydowana większość (69 proc.) jest za. Ale tu także nie brakuje badanych, którzy mimo korzystania z pomocy uważają, że nie jest to odpowiednia forma wspierania polskich rodzin - 17 proc. Z kolei 14 proc. nie wie, jak jednoznacznie ocenić to rozwiązanie. Można przypuszczać, że właśnie te grupy przeciwników i niezdecydowanych - na pytanie o wpływ programu na domowy budżet odpowiadają, że 500+ jest dla nich nieodczuwalne (28 proc.).

Może to Cię też zainteresuje...

Co się zmieni w programie 500+

Po 1 lipca nie będzie trzeba składać nowego wniosku o 500+. Dlaczego? Świadczenie to przyznawane od lipca 2019 obejmuje okres dwóch lat. Więc rodziny, które wnioskowały o świadczenie w zeszłym roku nie muszą już zajmować się żadnymi dodatkowymi formalnościami. 500+ będzie trafiało na wskazane konto do maja 2021 r. Za rok nowy termin rozliczeniowy programu od 2021 r. będzie rozpoczynał się 1 czerwca.

Złe prognozy dla polskiego eksportu

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie