MKTG SR - pasek na kartach artykułów

55 lat wydziału rolnictwa w Bydgoszczy. Uczelnia zaprasza na uroczyste obchody

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Zdjęcie gmachu przy ul. Bernardyńskiej w Bydgoszczy wykonane przed 1939 r.
Zdjęcie gmachu przy ul. Bernardyńskiej w Bydgoszczy wykonane przed 1939 r. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Wydział Rolnictwa i Biotechnologii Politechniki Bydgoskiej szykuje się do 55 urodzin. Czas zgłaszać udział w X Zjeździe Absolwentów i wydarzeniach, zaplanowanych na 24 maja.

Spis treści

24 maja 2024 r. Wydział Rolnictwa i Biotechnologii będzie świętować 55-lecie w Bydgoszczy.

Już w okresie międzywojennym

Pierwsza inauguracja roku akademickiego odbyła się 7 października 1969 roku, wówczas jako bydgoskiej filii Wyższej Szkoły Rolniczej w Poznaniu. Wtedy też do dyspozycji filii przekazano budynki przy ul. Bernardyńskiej i Hanki Sawickiej (obecnie Mazowieckiej).

- Dzięki badaniom historycznym prof. Włodzimierza Łoginowa i prof. Stanisława Rolbieckiego, wiemy , że już w okresie międzywojennym planowano w Bydgoszczy rozwój nauk rolniczych – uzupełnia prof. dr hab. inż. Anna Wenda-Piesik, dziekan Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii Politechniki Bydgoskiej. - W 1919 roku, na bazie funkcjonującego już Instytutu Nauk Rolniczych pamiętającego czasy cesarskich Niemiec oraz wybitnej kadry uczonych z Dublan, Krakowa, Lwowa i Poznania, utworzono Akademię Rolniczą. Chodziło o rozpowszechnienie studiów rolniczych w zachodniej Polsce - w istniejącym już ośrodku w Poznaniu (Uniwersytet Poznański) oraz w Bydgoszczy, mającej także tradycje rolnicze. Zapleczem lokalowym były zabytkowe budynki przy ul. Bernardyńskiej 6.

Władze nie nie doceniły szkoły

Niestety, realia okazały się niekorzystne. Niezrozumienie władz lokalnych dla uczelni i niedocenienie jej znaczenia dla lokalnej społeczności spowodowały przeniesienie Akademii Rolniczej do Cieszyna już w roku 1922 i przekształcenie jej w Państwową Szkołę Gospodarstwa Wiejskiego. Uczelnię bydgoską zdążyło opuścić z dyplomem 100 osób. Wśród studentów rozpoczynających naukę w Bydgoszczy był Eryk Haller, syn generała Józefa Hallera, twórcy Błękitnej Armii.

Uczelnia cieszyńska zdążyła wykształcić do 1939 roku 950 osób. W czasie II wojny światowej majątek uczelni został rozgrabiony i wywieziony do Niemiec, a kadra profesorska w dużej części zginęła lub została zamordowana. Po wojnie w latach 1945 – 1950 reaktywowano nauczanie rolnictwa w Cieszynie w postaci Wyższej Szkoły Gospodarstwa Wiejskiego. Następnie Szkoła została przeniesiona do Olsztyna i połączona z działającą w Łodzi Wyższą Szkołą Gospodarstwa Wiejskiego, tworząc Wyższą Szkołę Rolniczą w Olsztynie.

- Reasumując, można stwierdzić, że Akademia Rolnicza w Bydgoszczy wpłynęła w pewnym sensie na powstanie dwóch istniejących obecnie ośrodków akademickich: Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (poprzez włączenie w jego struktury Akademii Rolniczo-Technicznej, następcy Wyższej Szkoły Rolniczej) oraz Politechniki Bydgoskiej, której częścią składową jest tegoroczny jubilat: Wydział Rolnictwa i Biotechnologii, kultywujący tradycje Akademii Rolniczej oraz filii WSR w Poznaniu – podsumowuje pani dziekan.

Pierwsi absolwenci w 1973 r.

Pierwsi absolwenci Zamiejscowego Wydziału Rolniczego – inżynierowie rolnictwa po ukończeniu studiów stacjonarnych (36 osób) i niestacjonarnych (42 osoby) – odebrali dyplomy w 1973 r. Rok później doszło do utworzenia w Bydgoszczy Akademii Techniczno-Rolniczej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich. Budynek wydziału rolniczego w Fordonie został oddany do użytku w 1990 r. W 2019 r. Wydział świętował swoje półwiecze, w tym czasie wykształcił 10853 absolwentów. W 2021 r. Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy zmienił nazwę na Politechnika Bydgoska.

Z okazji 55-lecia Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii prof. Anna Wenda-Piesik zaprasza do udziału w uroczystościach, które odbędą się 24 maja o godz. 12 w Auditorium Novum przy al. Prof. S. Kaliskiego 7.

W programie 55-lecia Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii

 • 10 – 12 – rejestracja gości, odbiór materiałów okolicznościowych (Auditorium Novum, parter)
 • 12 - 15 – część oficjalna (Aula Auditorium Novum)
 • Uroczyste wejście władz
 • Hymn państwowy
 • Wystąpienie dziekana WRiB
 • Wystąpienie rektora PBŚ
 • Wystąpienie gości
 • Wręczenie wyróżnień
 • Wykład jubileuszowy
 • Koncert jubileuszowy
 • Gaudeamus Igitur
 • Zakończenie

Po uroczystości oficjalnej, o godz. 20 w restauracji Boska Wenecja rozpocznie się bal absolwenta, który potrwa do godz. 3. Udział trzeba zarejestrować do 30 kwietnia. Tutaj zarejestrujesz udział w X Zjeździe Absolwentów Wydziału Rolnictwa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska