Spis treści
24 maja 2024 r. Wydział Rolnictwa i Biotechnologii będzie świętować 55-lecie w Bydgoszczy.
Już w okresie międzywojennym
Pierwsza inauguracja roku akademickiego odbyła się 7 października 1969 roku, wówczas jako bydgoskiej filii Wyższej Szkoły Rolniczej w Poznaniu. Wtedy też do dyspozycji filii przekazano budynki przy ul. Bernardyńskiej i Hanki Sawickiej (obecnie Mazowieckiej).
- Dzięki badaniom historycznym prof. Włodzimierza Łoginowa i prof. Stanisława Rolbieckiego, wiemy , że już w okresie międzywojennym planowano w Bydgoszczy rozwój nauk rolniczych – uzupełnia prof. dr hab. inż. Anna Wenda-Piesik, dziekan Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii Politechniki Bydgoskiej. - W 1919 roku, na bazie funkcjonującego już Instytutu Nauk Rolniczych pamiętającego czasy cesarskich Niemiec oraz wybitnej kadry uczonych z Dublan, Krakowa, Lwowa i Poznania, utworzono Akademię Rolniczą. Chodziło o rozpowszechnienie studiów rolniczych w zachodniej Polsce - w istniejącym już ośrodku w Poznaniu (Uniwersytet Poznański) oraz w Bydgoszczy, mającej także tradycje rolnicze. Zapleczem lokalowym były zabytkowe budynki przy ul. Bernardyńskiej 6.
Władze nie nie doceniły szkoły
Niestety, realia okazały się niekorzystne. Niezrozumienie władz lokalnych dla uczelni i niedocenienie jej znaczenia dla lokalnej społeczności spowodowały przeniesienie Akademii Rolniczej do Cieszyna już w roku 1922 i przekształcenie jej w Państwową Szkołę Gospodarstwa Wiejskiego. Uczelnię bydgoską zdążyło opuścić z dyplomem 100 osób. Wśród studentów rozpoczynających naukę w Bydgoszczy był Eryk Haller, syn generała Józefa Hallera, twórcy Błękitnej Armii.
Uczelnia cieszyńska zdążyła wykształcić do 1939 roku 950 osób. W czasie II wojny światowej majątek uczelni został rozgrabiony i wywieziony do Niemiec, a kadra profesorska w dużej części zginęła lub została zamordowana. Po wojnie w latach 1945 – 1950 reaktywowano nauczanie rolnictwa w Cieszynie w postaci Wyższej Szkoły Gospodarstwa Wiejskiego. Następnie Szkoła została przeniesiona do Olsztyna i połączona z działającą w Łodzi Wyższą Szkołą Gospodarstwa Wiejskiego, tworząc Wyższą Szkołę Rolniczą w Olsztynie.
- Reasumując, można stwierdzić, że Akademia Rolnicza w Bydgoszczy wpłynęła w pewnym sensie na powstanie dwóch istniejących obecnie ośrodków akademickich: Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (poprzez włączenie w jego struktury Akademii Rolniczo-Technicznej, następcy Wyższej Szkoły Rolniczej) oraz Politechniki Bydgoskiej, której częścią składową jest tegoroczny jubilat: Wydział Rolnictwa i Biotechnologii, kultywujący tradycje Akademii Rolniczej oraz filii WSR w Poznaniu – podsumowuje pani dziekan.
Pierwsi absolwenci w 1973 r.
Pierwsi absolwenci Zamiejscowego Wydziału Rolniczego – inżynierowie rolnictwa po ukończeniu studiów stacjonarnych (36 osób) i niestacjonarnych (42 osoby) – odebrali dyplomy w 1973 r. Rok później doszło do utworzenia w Bydgoszczy Akademii Techniczno-Rolniczej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich. Budynek wydziału rolniczego w Fordonie został oddany do użytku w 1990 r. W 2019 r. Wydział świętował swoje półwiecze, w tym czasie wykształcił 10853 absolwentów. W 2021 r. Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy zmienił nazwę na Politechnika Bydgoska.
Z okazji 55-lecia Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii prof. Anna Wenda-Piesik zaprasza do udziału w uroczystościach, które odbędą się 24 maja o godz. 12 w Auditorium Novum przy al. Prof. S. Kaliskiego 7.
W programie 55-lecia Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii
- 10 – 12 – rejestracja gości, odbiór materiałów okolicznościowych (Auditorium Novum, parter)
- 12 - 15 – część oficjalna (Aula Auditorium Novum)
- Uroczyste wejście władz
- Hymn państwowy
- Wystąpienie dziekana WRiB
- Wystąpienie rektora PBŚ
- Wystąpienie gości
- Wręczenie wyróżnień
- Wykład jubileuszowy
- Koncert jubileuszowy
- Gaudeamus Igitur
- Zakończenie
Po uroczystości oficjalnej, o godz. 20 w restauracji Boska Wenecja rozpocznie się bal absolwenta, który potrwa do godz. 3. Udział trzeba zarejestrować do 30 kwietnia. Tutaj zarejestrujesz udział w X Zjeździe Absolwentów Wydziału Rolnictwa
