https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Strajki wpłynęły na sytuację w szkołach rolniczych. Ministerstwo rolnictwa stawia na promocję szkół rolniczych

Agnieszka Romanowicz
Rozwój szkół rolniczych, ich rola i najważniejsze zadania, a także obecna sytuacja w rolnictwie były omawiane 5 marca w Warszawie podczas spotkania ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego oraz podsekretarza stanu Adama Nowaka z dyrektorami szkół rolniczych.
Rozwój szkół rolniczych, ich rola i najważniejsze zadania, a także obecna sytuacja w rolnictwie były omawiane 5 marca w Warszawie podczas spotkania ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego oraz podsekretarza stanu Adama Nowaka z dyrektorami szkół rolniczych. MRiRW
Sytuacja w rolnictwie wpływa na klimat w szkołach rolniczych. - Młodzież angażuje się w protesty. Paradoksalnie zwiększają one zainteresowanie rolnictwem – mówią dyrektorzy szkół rolniczych w Kujawsko-Pomorskiem.

Spis treści

Skala protestów rolniczych w 2024 roku w całej Europie wzbudza duże zainteresowanie sytuacją w rolnictwie. Większość gospodarzy mówi o nieopłacalności produkcji i złowieszczy upadek rolnictwa w Europie.

Takie opinie wpływają na młodzież, która stoi przed wyborem: jaką szkołę wybrać? Rodzi też obawy uczniów, którzy są już w szkołach rolniczych.

- Wpływu obecnych zdarzeń na rekrutację jeszcze nie znamy, bo rozpocznie się ona w maju i potrwa do końca czerwca – przypomina Dorota Żulewska, dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Zawodowego w Grubnie w powiecie chełmińskim. - Ale atmosfera niepokoju wśród uczniów jest wyraźnie wyczuwalna. Są bardzo zaangażowani, podchodzą do protestów emocjonalnie i angażują się w nie osobiście: wyjeżdżają z rodzicami na manifestacje, pytają nauczycieli o zdanie, oczekują wsparcia i zrozumienia.

Boją się o przyszłość

Podobnie w Zespole Szkół Agro-Ekonomicznych w Karolewie w powiecie bydgoskim. Dyrektor Stanisław Buś mówi, że o protestach rolniczych uczniowie dyskutują codziennie. - To temat nośny, głośny, wszyscy są dobrze zorientowani, informacje z protestów śledzą na bieżąco. Tym bardziej, że ich rodzice w większości brali udział w manifestacjach w regionie i Warszawie. Uczniowie to przeżywają, bo też mają problem, są przerażeni, że opłacalność rolnicza maleje i boją się o przyszłość.

Jak może to wpłynąć to na rekrutację do szkół rolniczych? - Paradoksalnie minimalnie może zwiększyć zainteresowanie rolnictwem – odpowiada Stanisław Buś. - Tym bardziej że nasze rolnictwo jest nowoczesne i takie wymagania, jak obniżenie chemizacji w rolnictwie, w Polsce nie są aż takim wyzwaniem jak w krajach zachodnich, gdzie nawet po planowanej redukcji chemizacja będzie przesadnie duża.

Resort rolnictwa obiecał promocję szkół

Nad rekrutacją do szkół rolniczych pochyliło się Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 5 marca br. w Warszawie minister Czesław Siekierski i sekretarz stanu Adam Nowak zadeklarowali, że resort będzie wzmacniał rozwój szkół rolniczych.

Adam Nowak wyraził obawę, że aktualne protesty oraz problem opłacalności produkcji rolnej wpłyną na wybory edukacyjne młodzieży. - Dlatego resort, szkoły i instytucje podległe powinny wspólnie działać, aby podtrzymać zainteresowanie młodzieży kształceniem w szkołach rolniczych, żeby wesprzeć wymianę pokoleń w rolnictwie – podkreślił.

Na wsi potrzebujemy fachowców

Mają w tym pomóc kampanie informacyjne i promocyjne, które MRiRW będzie prowadziło w mediach rolniczych:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

– Potrzebujemy fachowców. Trzeba pokazać młodym ludziom, że zatrudnienie można znaleźć nie tylko we własnym gospodarstwie, lecz także poza nim, np. w większych gospodarstwach, w doradztwie rolnym czy agencjach rolnych. Szkoły rolnicze to też nauka mechaniki, mechatroniki – wyliczał wiceminister Nowak.

Kształcenie w szkołach rolniczych obejmuje: produkcję rolniczą, ogrodnictwo, technikę rolniczą, przetwórstwo spożywcze, agrobiznes, kształtowanie krajobrazu, turystykę wiejską, usługi gastronomiczne, rybactwo śródlądowe, inżynierię środowiska i meliorację oraz weterynarię.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska