Poszukiwania grzybiarza z Chełmna
Małżeństwo pojechało do lasu na grzyby. Kobieta zgłosiła, że około godz. 13 widziała się ze swoim mężem w okolicy Nowejwsi Chełmińskiej.
- Po upływie dwóch godzin zaniepokoiła się, ponieważ mąż nie wrócił w umówione miejsce, a nie posiadał telefonu komórkowego. Dodatkowo obawiała się o zdrowie męża, gdyż choruje na serce. W KPP Chełmno ogłoszono alarm. Łącznie w poszukiwaniach wzięło udział 74 policjantów i strażaków ochotników. W trakcie poszukiwań wykorzystano quada, strażacy i policjanci ogłaszali komunikaty przez megafony, użyto również psa tropiącego. Finał całego zdarzenia okazał się szczęśliwy. 74-latek po kilku godzinach przyszedł do swojego domu w Chełmnie. Z jego relacji wynika, że odszedł za daleko od swojego pojazdu i w pewnym momencie uznał, że lepiej będzie dojść bezpośrednio do domu na pieszo. Mężczyzna był zdziwiony całym zamieszaniem - relacjonuje asp. Tomasz Zieliński z policji w Chełmnie.
Pora grzybobrania w pełni. Policjanci radzą, by wybierając się do lasu zapewnić sobie kontakt z rodziną i pamiętać o odblaskach.
Obecnie wiele osób wybiera się grupą, rodzinnie, czy indywidualnie na grzyby. Las ma to do siebie, że zdarzają się w nim zaginięcia. A wówczas jak sobie pomóc?
- Gdy wyruszasz na grzybobranie, powiadom swoich najbliższych, gdzie jedziesz i w jaki obszar leśny,
- Powiedz, o jakiej porze planujesz wrócić,
- Najlepiej jeśli na grzyby nie idziesz sam,
- Nie zabieraj ze sobą wartościowych rzeczy oraz wszystkich dokumentów,
- Gdy w wyprawie uczestniczą dzieci, nie trać ich nawet na chwilę z oczu,
- Pamiętaj, by naładować telefon komórkowy, zabrać latarkę, odblaski, wodę i coś do jedzenia,
- Nie chodź po lesie do wieczora i pamiętaj, że coraz szybciej robi się ciemno,
- Zbieraj tylko jadalne grzyby te które dobrze znasz,
- W przypadku zaginięcia powiadom służby i nie rozłączaj się, bo będzie to potrzebne do ustalenia twojej lokalizacji.
- W tym przypadku wszystko skończyło się dobrze, należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że samotne spacery po lesie, szczególnie w przypadku osób starszych i mających problemy ze zdrowiem mogą zakończyć się inaczej. Rozsądnym rozwiązaniem jest spacer z osobą towarzyszącą, wybieranie tras, które znamy, zabieranie ze sobą naładowanego telefonu komórkowego, drobnego posiłku i wody oraz informowanie najbliższych o miejscu, w które planujemy jechać - radzi asp. Tomasz Zieliński.
