Spis treści
Kiedy będą grzyby w lasach w Polsce? Grzybiarze alarmują!
Miłośnicy grzybobrania wyczekują tegorocznego sezonu i zastanawiają się, kiedy będą grzyby w lasach. Niestety, okazuje się że pogoda w tym roku znacznie opóźnia wysyp grzybów, które potrzebują deszczu, by wyrosnąć:
- niektóre gatunki grzybów (np. koźlarze, maślaki) mogą pojawić się już po jednym dniu od opadów;
- kurki i inne grzyby potrzebują do wzrostu 2-5 dni deszczu;
- prawdziwki, znane jako borowiki szlachetne, rozwijają się nawet do 10 dni po deszczu;
- podgrzybki potrzebują ok. 6 dni na pełny wzrost.
To Cię teraz może zainteresować
- Najpiękniejsze dekoracje na jesień - dynia ozdobna to teraz hit! Zobacz zdjęcia
- Oto magiczne właściwości kasztanów - odpędzają złą energię, przyciągają pieniądze
- Suszenie grzybów - takie błędy popełniamy najczęściej. Przez to grzyby pleśnieją
- W tych lasach rosną trufle! Te cenne grzyby znajdziesz także w lasach regionu
Najlepszy moment, aby wyruszyć do lasu na grzybobranie, to 1-2 dni po ustaniu deszczu. Jednak obecnie są regiony Polski, gdzie od dawna nie spadła ani jedna kropla. Grzybiarze potwierdzają, że w lasach panuje susza a grzyby są praktycznie nieobecne.
W Polsce sezon na grzyby zwykle zaczyna się w połowie września i trwa do pierwszych przymrozków. W wielu regionach - w tym w Kujawsko-Pomorskiem - powinien już być pierwszy wysyp grzybów. Grzybiarze są zaskoczeni i alarmują: w lasach nie ma grzybów!
Zmiany klimatu powodują, że początek sezonu na grzyby w Polsce będzie się przesuwał z września na październik a w przyszłości nawet od listopada do początku stycznia! Największe znaczenie mają oczywiście warunki atmosferyczne - temperatura powietrza i wilgotność gleby. Najlepsza temperatura do wzrostu grzybów to 15-25 stopni.
Grzyby w Kujawsko-Pomorskiem - oto sprawdzone lokalizacje
Wrzesień i październik to zazwyczaj idealny czas na grzybobranie. W Polsce nie brakuje fanów grzybów a lasy w Kujawsko-Pomorskiem są bogate w grzyby - potwierdzają to zarówno eksperci, jak i Lasy Państwowe. Nie trzeba koniecznie jechać w Bory Tucholskie.
Kujawsko-pomorskie jest jednym z regionów Polski najbardziej obfitujących w grzyby. Największym problemem są niestety skąpe opady deszczu - z pokolenia na pokolenie przekazywana jest wiedza, że na grzyby najlepiej iść po kilku ciepłych dniach a także deszczach. Złota zasada grzybiarzy głosi, by na grzyby wybierać się o świcie lub z samego rana.
Grzyby zmieniają miejsca i nie pojawiają się zawsze w tych samych lokalizacjach. Każdy zapalony grzybiarz wie, że warto mieć kilka ulubionych i sprawdzonych miejsc na grzybobranie. Grzybiarze pilnie strzegą swoich miejsc na grzybobranie, jednak niektórzy dzielą się w sieci informacjami na temat tego, gdzie na grzyby warto się wybrać. Kanie, prawdziwki, kurki, podgrzybki, maślaki i inne grzyby wypełniają kosze a grzybiarze chętnie chwalą się swoimi zbiorami.
Gdzie zbierać borowiki, podgrzybki, maślaki czy rydze? Oto najlepsze miejsca na grzyby w Kujawsko-Pomorskiem. Zobacz sprawdzone lokalizacje w naszej galerii:
Oto najpopularniejsze gatunki grzybów w Polsce
Najpopularniejsze gatunki grzybów w polskich lasach to:
- borowiki szlachetne,
- czubajki kanie,
- maślaki,
- koźlarze czerwone,
- kurki,
- gołąbki.
Jak zbierać grzyby? Oto najważniejsze zasady na grzybobraniu
Zbierając grzyby, należy zachować ostrożność, zwłaszcza jeśli nie mamy dużego doświadczenia. Niektóre gatunki są trujące, niektóre można też ze sobą pomylić. Większość jest jednak jadalna.
Kierujmy się w czasie grzybobrania także rozsądkiem i znaną od pokoleń prawdą: jeżeli nie wiesz, co to za grzyb, to zostaw go w lesie - mówi rzecznik bydgoskiego Sanepidu.
Nie bez znaczenia jest także sposób zbierania.
Pamiętajmy, aby nie niszczyć grzybni, ponieważ w takim wypadku nikt inny nie znajdzie w tym miejscu więcej grzybów. Dlatego najlepiej jest wycinać grzyby ostrym nożem tuż przy ziemi. Miejsce po grzybie powinno się przykryć ściółką, aby grzybnia bez potrzeby nie wysychała – przypominają Lasy Państwowe.