https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

82. rocznica "krwawej nocy" w Inowrocławiu. To był pełen bestialstwa i okrucieństwa samosąd Niemców na Polakach

Oprac. (AB)
Uroczysty pogrzeb ofiar "krwawej nocy" w październiku 1945 r. na cmentarzu parafii Zwiastowania NMP w Inowrocławiu
Uroczysty pogrzeb ofiar "krwawej nocy" w październiku 1945 r. na cmentarzu parafii Zwiastowania NMP w Inowrocławiu Fot. Archiwum
W Inowrocławiu upamiętniono 82. rocznicę makabrycznych wydarzeń "krwawej nocy", czyli zbrodni dokonanej przez Niemców na Polakach w inowrocławskim więzieniu.

Zobacz wideo: 116.rocznica urodzin Mariana Rejewskiego, pogromcy Enigmy z Bydgoszczy

W nocy 22/23 października 2021 r. miną 82 lata od pamiętnej "makabrycznej nocy" ("krwawej nocy"), kiedy to ówczesny niemiecki landrat Otto Christian Hirschfeld wspólnie z Hansem Ulrichem Jahnzem dokonali samosądu na przetrzymywanych w inowrocławskim więzieniu Polakach.

"Krwawa noc" w Inowrocławiu. Mord na Polakach w inowrocławskim więzieniu

Samosąd, do jakiego doszło w więzieniu nocą z 22 na 23 października 1939 r., to jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń z początków II wojny światowej w Inowrocławiu. Tamtej nocy, w warunkach szczególnego udręczenia, pozbawiono życia nie mniej niż 56 osób, w tym prezydenta Inowrocławia Apolinarego Jankowskiego, wiceprezydenta Władysława Juengsta, wójta Gminy Inowrocław-Zachód Mieczysława Eckerta, wielu nauczycieli oraz działaczy polskich organizacji politycznych, gospodarczych i kulturalnych.

Jak wiemy, nie była to pierwsza z masowych zbrodni dokonywanych przez Niemców jesienią 1939 r. - miały również miejsce egzekucje w podgniewkowskich lasach i w okolicach wsi Rożniaty. Skala okazanego w inowrocławskim więzieniu bestialstwa i okrucieństwa sprawiły, że dramat ten na kartach historii utrwalił się jako "krwawa noc" bądź "krwawa niedziela inowrocławska".

Uroczysty pogrzeb ofiar "krwawej nocy" w 1945 r.

Po wojnie, w październiku 1945 roku odbyła się ekshumacja zwłok ofiar mordu, a następnie uroczysty pogrzeb. Kondukt żałobny przeszedł od inowrocławskiego Rynku, dalej ul. Królowej Jadwigi, Solankową, Pakoską (dzisiaj Narutowicza), kierując się dalej na cmentarz parafii Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. Tam ofiary mordu spoczęły w przygotowanej wcześniej zbiorowej mogile.
W 1999 r. na murze wiezienia umieszczono pamiątkową tablicę poświęconą ofiarom "krwawej nocy", a także wszystkich innym patriotom dręczonym w tym miejscu w różnych okresach naszej historii.

Kilka lat temu Instytut Filmowy Unisławskiego Towarzystwa Historycznego - w ramach serii "Historican - Tropiciele Prawdy" zrealizował film pt. "Makabryczna noc - Inowrocław 1939". Jego premiera miała miejsce w 2017 r.

Zobaczcie film "Makabryczna noc - Inowrocław 1939"

Dziś, 22 października 2021 r., pod tablicą pamiątkową na murze więzienia przy ul. Narutowicza parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta, wojska i policji oraz młodzieży złożyli kwiaty. Zapłonęły znicze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska