Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Abp Marek Jędraszewski o planach redukcji religii w szkołach: "Wprowadzanie w krainę ciemności"

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
– 35 lat od początku zmian ustrojowych znowu z wielkim niepokojem musimy stawiać pytanie „Czyja jest Polska?”. Czy polskiego narodu, który od samego początku tworzył swoje chrześcijańskie wymiary życia i który ma korzenie chrześcijańskie i bez chrześcijaństwa nie może siebie zrozumieć? Czy Polska jest własnością jakichś lewicowych czy nawet lewackich specjalistów od inżynierii społecznej? – mówił abp Marek Jędraszewski podczas Orszaku Trzech Króli na Rynku Głównym w Krakowie. Metropolita krakowski odniósł się do planów ministerstwa edukacji, które chce zredukować liczbę godzin religii w szkołach.

– Tylko Boże Dziecię – Boży dar dla nas może nas nauczyć tego, co znaczy być w pełni człowiekiem – mówił abp Marek Jędraszewski.

Wskazywał także, że bez Chrystusa nie można zrozumieć dziejów Polski i tożsamości duchowej i kulturowej Polaków.

– Uroczystość Objawienia Pańskiego – tego, że Jezus Chrystus, Boży Syn, objawił się jako człowiek – to jedna wielka lekcja tego, czym jest miłość Boga do człowieka, miłość pełna pokory i uniżenia, ale miłość, która jednocześnie budzi szacunek i wdzięczność ludzi; tę wdzięczność i ten szacunek, który przed wiekami wyrazili mędrcy ze Wschodu przychodząc do Betlejem za gwiazdą, która ich prowadziła i którzy upadli na twarz przed Dzieciątkiem Jezus i złożyli Mu dary wskazujące na Jego królewską godność poprzez dar złota, na Jego Boże pochodzenie przez dar kadzidła, a przez dar mirry na to, co będzie musiał dla nas i dla naszego zbawienia cierpieć – mówił metropolita krakowski zaznaczając, że od mędrców współcześni ludzie powinni uczyć się prawdy o sobie, o swojej godności ludzkiej, o swoim przeznaczeniu do wieczności.

Arcybiskup odniósł się także do planów ministerstwa edukacji, które chce zredukować liczbę godzin religii w szkołach i prowadzić je tylko jako pierwsze lub ostatnie w siatce zajęć szkolnych. – Dlaczego te lekcje mają być umieszczane na początku albo na końcu, jakby były gorsze w stosunku do innych lekcji, chociaż uczą one najbardziej podstawowych rzeczy? – mówił abp Marek Jędraszewski.

Odwołał się do swoich osobistych doświadczeń jako ucznia, kiedy lekcje religii były usuwane ze szkół w czasach PRL-u. – Dzieci i młodzież zostali pozbawieni możliwości uczenia się od Pana Jezusa czym jest miłość, czym jest dobroć, czym jest poświęcenie, na czym polega nasze człowieczeństwo w najbardziej głębokim rdzeniu tego człowieczeństwa. Dzisiaj próbuje nam się zafundować to samo – gasić światło Chrystusa w sercach i umysłach dzieci i młodzieży. Wprowadzać ich w krainę mroków i ciemności, pozbawiania możliwości zrozumienia na czym polega sens naszego człowieczeństwa, do czego zdążamy, jakimi powinniśmy być – mówił arcybiskup.

Przez Kraków przeszedł Orszak Trzech Króli. W uroczystościac...

Przywołał słowa Jana Pawła II wypowiedziane w Polsce już po upadku komunizmu: „Postulat neutralności światopoglądowej jest słuszny głównie w tym zakresie, że państwo powinno chronić wolność sumienia i wyznania wszystkich swoich obywateli, niezależnie od tego, jaką religię lub światopogląd oni wyznają. Ale postulat, ażeby do życia społecznego i państwowego w żaden sposób nie dopuszczać wymiaru świętości, jest postulatem ateizowania państwa i życia społecznego i niewiele ma wspólnego ze światopoglądową neutralnością”.

– 35 lat od początku zmian ustrojowych znowu z wielkim niepokojem musimy stawiać pytanie „Czyja jest Polska?”. Czy polskiego narodu, który od samego początku tworzył swoje chrześcijańskie wymiary życia i który ma korzenie chrześcijańskie i bez chrześcijaństwa nie może siebie zrozumieć? Czy Polska jest własnością jakichś lewicowych czy nawet lewackich specjalistów od inżynierii społecznej? – stawiał pytania metropolita krakowski.

– Dzisiaj, w święto Epifanii, kiedy tak cudownie spotykamy się na Rynku Głównym w Krakowie, kiedy symbolicznie składamy hołd Dzieciątku Jezus, które przyszło z miłości do nas, by nas miłości uczyć; dzisiaj w tej wspaniałej wspólnocie rodzin – rodziców, dzieci, młodzieży – możemy mieć i dać tylko jedną odpowiedź – Polska należy do Boga, który nam się w swojej miłości nieustannie objawia. Polska jest własnością Boga, a my do Niego – źródła miłości i światła – chcemy nieustannie dążyć – dodał abp Marek Jędraszewski.

Co świętujemy 6 stycznia?

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Abp Marek Jędraszewski o planach redukcji religii w szkołach: "Wprowadzanie w krainę ciemności" - Gazeta Krakowska

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska