Afera spalinowa: Chcą odszkodowań za wadliwe auta....

  Afera spalinowa: Chcą odszkodowań za wadliwe auta. Volkswagen Poznań będzie miał problemy?

  Marta Danielewicz

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Zdaniem Michała Modro, radcy prawnego, reprezentującego fundację, ktoś, kto zajmował się instalacją oprogramowania, musiał w Volkswagenie wiedzieć o
  1/5
  przejdź do galerii

  Zdaniem Michała Modro, radcy prawnego, reprezentującego fundację, ktoś, kto zajmował się instalacją oprogramowania, musiał w Volkswagenie wiedzieć o manipulacji wynikami testów ©Waldemar Wylegalski

  W związku z aferą spalinową szykują się pozwy zbiorowe i indywidualne od polskich klientów. Wpłynęło też doniesienie na spółkę Volkswagen Poznań do Prokuratury Rejonowej w stolicy Wielkopolski.
  Wielka afera Volkswagena zatacza coraz większe kręgi. Choć początkowo wadliwe oprogramowanie wykryto w modelach VW w USA, to jednak teraz afera uderza także w spółki firmy na innych kontynentach. Pozwy przeciwko producentowi aut szykowane są także w Europie oraz w Polsce. Do Prokuratury Rejonowej w Poznaniu wpłynęło zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w związku z wadliwym oprogramowaniem silników.

  - Taki wniosek wpłynął do nas na początku listopada. Jesteśmy na etapie jego formalnego rozpatrywania - mówi Anna Wanda Fellenberg-Kokocińska, prokurator rejonowa.

  - Zarząd firmy Volkswagen Poznań nie będzie komentował tej sprawy - poinformowała nas Dagmara Prystacka, rzecznik prasowy firmy.

  Fundacja przeciwko VW

  Fundacja Centrum Inicjatyw. Gospodarka i Zdrowie na początku listopada złożyła do poznańskiej prokuratury wniosek o wszczęcie postępowania wyjaśniającego przeciwko zarządowi spółki Volkswagen Poznań. Ma to związek z umieszczaniem w silnikach wysokoprężnych samochodów produkowanych przez firmę oprogramowania umożliwiającego manipulowanie wynikami testu czystości spalin i dopuszczeniem wadliwych aut do obrotu.

  Afera w Volkswagenie. Co robić, jeśli nasz samochód ma wadliwy system?

  Źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news

  - W naszej ocenie doszło do popełnienia oszustwa, które dotknęło wiele osób, dlatego uważamy, że prokuratura powinna zająć się tą sprawą - tłumaczy Anna Banaszewska, prezes zarządu fundacji Centrum Inicjatyw. Gospodarka i Zdrowie.

  Fałszowanie dotyczy też aut produkowanych w Wielkopolsce. Chodzi o dostawcze samochody Caddy, które także mają silniki z wadliwym systemem, który manipulował wynikami spalin, by spełnić wymagane zawartości toksyn. Oddział firmy Volkswagen w Szwecji już wycofał się z ich dostaw z Polski w związku w aferą spalinową. Samochodów tego typu sprzedano w całej Unii Europejskiej 8 milionów.

  1 3 »

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  PRZEPISY

  PORADY

  RAPORTY