Jest to kolejne spotkanie z cyklu "Włóczykije, Sportowcy, Globtroterzy". Tym razem słuchacze przyniosą się w lata trzydzieste XX w. Właśnie wtedy Kazimierz Nowak odbył niezwykłą podróż po kontynencie afrykańskim. W latach 1931 - 1936 przebył Czarny Ląd z północy na południe, oraz z powrotem. Rowerem, pieszo, konno i czółnem przemierzył łącznie 40 tysięcy kilometrów.
Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.
- Odkąd pamiętam, mój dziadek, Józef Wiśniewski, dzielił się ze mną mnóstwem fascynujących historii - opowiada Łukasz Wierzbicki, autor książki "Kazimierz Nowak: Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd". - Wśród nich ważne miejsce zajmowały zawsze opowieści o Kazimierzu Nowaku, poznańskim podróżniku, który w ciągu pięciu lat odbył fantastyczną podróż do Afryki.
Losy Polaka na Czarnym Lądzie dziadek Wierzbickiego śledził na bieżąco w prasie i czasopismach.
Swoją sympatię do zdobywcy Afryki przekazał wnukowi.
- Od dziadka dowiedziałem się, że jedyną powojenną książką opisująca podróż Nowaka jest album z ponad 300 fotografiami, przygotowany przez jego córkę Elżbietę Nowak-Gliszewską - wspomina Łukasz Wierzbicki. - Chciałem wiedzieć więcej o Nowaku, dlatego rozpocząłem poszukiwania w bibliotece.
Czas na śledztwo
W 1998 roku Wierzbicki miał już pierwsze kserokopie zapomnianych artykułów.
Poszukiwania doprowadziły go do ponad stu publikacji o podróżniku.
- Miałem już sporo informacji, chciałem odnaleźć jego rodzinę, żeby zdobyć jakieś materiały wprost ze źródła - opowiada Wierzbicki. - Nie udało się. Musiałem zadowolić się tym, co już znalazłem. Wtedy właśnie rozpoczęła się mozolna praca nad składaniem w całość relacji Nowaka publikowanych w lokalnych gazetach. Może nie było to łatwe zadanie, - przyznaje Łukasz Wierzbicki - ale miałem świadomość tego, że miałem przed sobą unikalny dokument, który szczegółowo relacjonował jedną z najniezwyklejszych wypraw w historii zdobywania Czarnego Lądu.
Dla dzieci w innej wersji
Łukasz Wierzbicki opisał także losy Kazimierza Nowaka w książce dla dzieci pod tytułem "Afryka Kazika".
- To zupełnie odmienna wersja tej historii - tłumaczy autor. - Książka dla dorosłych to opowieść o walce o przetrwanie, o sile ludzkiej woli, o fascynacji przyrodą. Jest to książka utrzymana w klimacie retro. "Afryka Kazika" to barwna historia pełna radosnych, ale także strasznych przygód, ale przede wszystkim jest to historia, która wydarzyła się naprawdę - wyjaśnia Wierzbicki. - Szczerze mówiąc to dorośli i dzieci słuchają swych wersji z otwartymi ze zdziwienia i wrażenia ustami.
Czas na Bydgoszcz
W wtorek także bydgoszczanie będą mogli wziąć udział w spotkaniu z Łukaszem Wierzbickim.
- Bardzo lubię Bydgoszcz - przyznaje pisarz. - W ostatnich miesiącach odwiedzałem wasze miasto wielokrotnie przy okazji spotkań z dziećmi i młodzieżą. Przepadam za spacerami po Wyspie Młyńskiej - wyznaje Łukasz Wierzbicki. - To miejsce inspiruje, ma swoją historię, jest magiczne. To porostu czuć. Brda tchnie w nie duszę. Dodatkowo Opera Nova to wizytówka, z której możecie być naprawdę dumni!