Poza wsparciem za rolników, w najnowszym wydaniu naszego programu mówimy także o programie Polska Smakuje realizowanym przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, konkursie orki w Podgórzynie k. Żnina i zapraszamy na Forum Rolnicze. Zapisy ruszają 24 września. Tu więcej: Forum Rolnicze "Gazety Pomorskiej" 2018 - zapisz się! [program]
Nie zgadzasz się z protokołem suszowym? Poproś o ponowny szacunek
- W przypadku rolnika, który nie zgadza się z protokołem istnieje możliwość zwrócenia się z prośbą o ponowne rozpatrzenie sprawy przez komisję szacującą straty - wyjaśnia Adrian Mól, rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego. - Wojewoda i urząd wojewódzki nie mają instrumentów, aby weryfikować ustalenia komisji w tym zakresie - dodaje.
Zgłaszacie też inne wątpliwości. Jeśli komisja oszacowała rolnikowi straty razem z produkcją zwierzęcą, co spowodowało zaniżenie rzeczywistych strat w uprawach do np. 26%, to czy może złożyć wniosek z zaznaczeniem, że nie chce obliczania z produkcją zwierzęcą i ta zostanie mu odjęta, co da straty powyżej 30%?
- Składając wniosek do ARiMR producenci rolni poszkodowani na skutek suszy lub powodzi będą mogli zadecydować o sposobie wyliczenia kwoty pomocy w odniesieniu do strat w średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie rolnym lub średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie rolnym - odpowiada na to rzecznik.
- Liczba gmin, które zakończyły pracę – 144
- Liczba gmin, z których potwierdzono protokoły – 114
- Liczba gmin, które nie dostarczyły wersji papierowej protokołów – 12
- Liczba poszkodowanych gospodarstw - 34 347
- Powierzchnia upraw dotkniętych klęska – 690 514,48 ha
- Powierzchnia upraw gdzie szkody przekroczyły 70% – 147 440,13 ha
- Straty w uprawach – 1 670 514 803 zł
- Straty w środkach trwałych – 1 830 203,81 zł
- Liczba potwierdzonych protokołów - 14 035