W tym odcinku programu Agro Pomorska sprawdzamy, z czym wystawcy przyjechali na targi, koła gospodyń podpytujemy o sprawdzone przepisy na świąteczne dania, a Marcina Wrońskiego, zastępcę Dyrektora Generalnego KOWR o rolniczy handel detaliczny.
Do 20 grudnia wnioski o pomoc na rolniczy handel detaliczny
ARiMR przyjmuje od rolników lub ich małżonków wnioski o pomoc w rozwoju lub podjęciu działalności w ramach rolniczego handlu detalicznego. Wsparcie na tzw. małe przetwórstwo finansowane jest z PROW 2014-2020. Pomoc finansowa ma formę refundacji do 50% kosztów kwalifikowalnych poniesionych na realizację inwestycji. Maksymalna kwota pomocy wynosi 100 tys. zł. Na liście kosztów, które ARiMR może dofinansować unijnymi pieniędzmi, są m.in.
- koszty zakupu maszyn, urządzeń i wyposażenia niezbędnego do prowadzenia działalności w zakresie przetwarzania produktów rolnych,
- koszty budowy lub modernizacji budynków wykorzystywanych do prowadzenia działalności przetwórczej,
- koszty zakupu wraz z instalacją maszyn lub urządzeń do przetwarzania i magazynowania, aparatury pomiarowej i kontrolnej.
Kto i na co może dostać pieniądze - do 100 tys. zł?
Wsparcie mogą otrzymać rolnicy lub ich małżonkowie, ubezpieczeni w KRUS z mocy ustawy w pełnym zakresie, którzy już prowadzą lub zamierzają prowadzić działalność przetwórczą i sprzedaż produktów przetworzonych w ramach RHD.
Lista produktów przetwarzanych i jednocześnie zbywanych (wymóg łączny) obejmuje m.in. przetwory z:
- owoców i warzyw, np. soki, dżemy, kiszonki, marynaty, koncentraty;
- przetwory zbożowe: mąki, kasze, płatki, otręby;
- oleje;
- wędliny;
- produkty mleczne, np. jogurty, sery, śmietana.
"Dofinansowanie nie obejmuje zakupu środków transportu oraz używanych maszyn, urządzeń lub sprzętu. Wnioski przyjmują oddziały regionalne ARiMR".
Pierogi, krokiety, śledzie i barszcz od KGW na targach Nasze...
