Cele tego konkursu to nagrodzenie rolników i przedstawicieli agro-przedsiębiorstw, którzy wyróżniają się osiąganymi efektami technologicznymi i ekonomicznymi, rozwijają się przy wsparciu funduszy unijnych oraz wykazują zaangażowanie w życie swoich małych społeczności. Mowa o AgroLidze.
- Jedną z najważniejszych funkcji KPODR jest wskazywanie dobrych praktyk i tych, którzy najlepiej sobie radzą. Jedną z form są konkursy, plebiscyty. Wśród nich – AgroLiga, konkurs rzetelnie prowadzony - podkreślił podczas prezentacji laureatów Ryszard Kamiński, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie. - Kapituła odwiedza rolników, bo chcemy się upewnić, że ich gospodarstwa mogą być dobrymi przykładami.
W kategorii Gospodarstwa Rolne Mistrzem Wojewódzkim zostali Magdalena i Marcin Ciemieccy z Rusinowa, zaś Wicemistrzem Wojewódzkim – Jan i Ewa Grodziccy z Gostkowa.
W kategorii Firmy Mistrzem Wojewódzkim wybrano Przedsiębiorstwo Nasienne ROLNAS Sp. z o.o. z Bydgoszczy. Wicemistrzem Wojewódzkim – firma Agroprim Dariusz Głowski ze Zrazimia.
- Sukces nie przychodzi łatwo, często to praca wielu pokoleń. Jest jeszcze mnóstwo dobrych przykładów, które się dobrze ukrywają - podkreśliła Małgorzata Kołacz z KPODR.
Polecamy również: Forum Rolnicze "Gazety Pomorskiej" 2019. Pełne wiedzy, gości i emocji [relacja, zdjęcia, wideo]
Laureaci konkursu AgroLiga w kategorii Gospodarstwa Rolne:
Magdalena i Marcin Ciemieccy z Rusinowa - gospodarstwo o pow. 50 ha, główny kierunek to produkcja trzody chlewnej w cyklu zamkniętym z roczną produkcją ponad 2000 tuczników od stada liczącego 100 loch.
Piotr Kujawa z Pocierzyna - w skład jego gospodarstwa wchodzi 31 ha gruntów własnych i 9 dzierżawionych, specjalizuje się w produkcji bydła mlecznego (35 krów, średnioroczna produkcja ponad 238 tys. litrów surowca).
Danuta i Przemysław Pawłowscy z Rudzka Dużego - produkcja bydła mlecznego (55 krów rasy holsztyńsko-fryzyjskiej, o średniej wydajności 11 700 litrów od sztuki.
Ewa i Wojciech Chwalisz z Chełmiczek - gospodarstwo 85 ha, w ramach wieloletnich umów sprzedaje brokuła i fasolkę szparagową do Brukseli, na stałe zatrudnia dwie osoby (sezonowo: 20).
Ewa i Juliusz Młodeccy z Radzicza - absolwenci Akademii Techniczno-Rolniczej, gospodarują na 161 ha (z czego 24 ha są dzierżawione), uprawiają buraki cukrowe, rzepak, żyto. Juliusz Młodecki jest prezesem Zarządu Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.
Jan i Ewa Grodziccy z Gostkowa- prowadzą 70-ha gospodarstwo nastawione na uprawę ziemniaków, pszenicy, buraków cukrowych. Właściciele należą do grupy zrzeszającej producentów ziemniaka przemysłowego "Bulwa" oraz ziemniaka jadalnego i sadzeniaka "Szansa".
Anna i Krzysztof Wojnowscy z Trzemiętowa - gospodarstwo liczy 168 ha, wyspecjalizowane w produkcji roślinnej (pszenicy, rzepaku, od niedawna kukurydzy)
Emilia i Marek Sroka „Porzeczkowa Kraina” z Zieleni - dzialalność gospodarstwa o pow. 15,5 ha obejmuje głównie produkcję warzyw i owoców uprawianych bez udziału surowców pochodzenia zwierzęcego oraz wytwarzanie z nich przetworów zbywalnych w ramach rolniczego handlu detalicznego.
Michał i Elżbieta Poznańscy z Grzybna - gospodarstwo 130 ha, w którym uprawia się buraki cukrowe, rzepak i kukurydzę.
Laureaci konkursu AgroLiga w kategorii Firmy:
Przedsiębiorstwo Nasienne ROLNAS Sp. z o.o. z Bydgoszczy - firma powstała w 1991 r. z inicjatywy pięciu byłych pracowników Centrali Nasiennej Bydgoszcz (Leszek Chmielnicki pełni funkcję prezesa Polskiej Izby Nasiennej w Poznaniu). Przedsiębiorstwo opiera swoją działalność na współpracy z 1200 producentami.
Agroprim Dariusz Głowski ze Zrazimia - działa od 1997, po roku powstała linia do suszenia warzyw niciowych. W 2007 zakupiono gospodarstwo rolne, które jest zapleczem surowcowym dla firmy. W 2010 rozszerzono działalność o produkcję mieszanek przyprawowych i dodatków funkcjonalnych dla przemysłu mięsnego.
Zakład Handlowy Marianna Trojanowska z Tłuchowa - zajmuje się sprzedażą części zamiennych do maszyn rolniczych, płynów eksploatacyjnych itp.
Firma Handlowo-Produkcyjna PIKAR, Jolanta i Piotr Łuczak z Biskupic - jedna z nielicznych firm zajmujących się wytwarzaniem ręcznie palonego karmelu (w naszym województwie - jedyna tego typu).
Dodajmy, że uczestnicy konkursu zostali wytypowani przez pracowników KPODR. Do finału wojewódzkiego konkursu Agroliga 2019 przechodziły podmioty, które były wyróżnione w podregionach: bydgoskim, toruńskim i włocławskim.
- Agroliga odbywa się po raz 26. - zabrał głos podczas Forum Rolniczego Wojciech Mojkowski, który stoi na czele Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. - Tegoroczny konkurs realizujemy w partnerstwie czterech województw: Podlaskiego (lider), Kujawsko-Pomorskiego, Warmińsko-Mazurskiego i Mazowieckiego. Branża rolna w ostatnich latach osiągnęła postęp, polska wieś i sektor rolny stanowią o sile i potencjale gospodarki. Wieś nie jest już miejscem zapaści, ale miejscem rozwoju. Chcemy docenić determinację tych, którzy się rozwijają.

Ryszard Kamiński - dyrektor KPODR w Minikowie, Forum Rolnicze 2019 w Bydgoszczy:
