https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Żninie podyskutujemy o problemach rolników

Lucyna Talaśka-Klich
Forum Rolnicze „Gazety Pomorskiej”, po raz kolejny, odbędzie się w hotelu Cukrownia Żnin
Forum Rolnicze „Gazety Pomorskiej”, po raz kolejny, odbędzie się w hotelu Cukrownia Żnin Arkadiusz Wojtasiewicz
23 listopada w Żninie odbędzie się XI edycja Forum Rolniczego „Gazety Pomorskiej”. Podyskutujemy o sytuacji naszych gospodarzy i o tym, co ich czeka w najbliższych latach.

- Wzięliśmy udział w co najmniej pięciu edycjach Forum Rolniczego „Gazety Pomorskiej"

- mówi Mirosław Pietrzak, który w Parlinie (gm. Pruszcz, pow. świecki) z żoną Agnieszką prowadzi rodzinne gospodarstwo.

Państwo Pietrzakowie chcą wziąć udział także w tegorocznym forum.

- Uczestnicząc w waszym wydarzeniu dowiadujemy się, co czeka także nasze gospodarstwo - dodaje pan Mirosław. - Bo w forum biorą udział osoby, które decydują o tej przyszłości lub mają na nią duży wpływ.

Pietrzakowie prowadzą produkcję trzody chlewnej, więc na pewno zainteresuje ich jeden z ośmiu paneli, który dotyczy tego, co mogą zrobić rolnicy, by uchronić swoje stada przed chorobami wirusowymi - afrykańskim pomorem świń i grypą ptaków. Zaproszenie do udziału w tym panelu przyjął m.in. Krzysztof Jażdżewski, Główny Lekarz Weterynarii.

Gospodarze z powiatu świeckiego są zainteresowani także udziałem w panelu dotyczącym Rolnictwa 4.0. Postaramy się wyjaśnić, kogo na to stać i co można zrobić, by sięgnąć po unijne dopłaty na zakup systemów zarządzania gospodarstwem, dronów rozpoznawczych i wykonawczych, specjalistycznych robotów czy sensorów?

Temat kolejnego panelu to: „Alternatywa na polu. Pozostać przy uprawie zbóż, czy lepiej postawić na groch, konopie, słoneczniki, a może soję? Klimat i polityka zmieniają strukturę upraw i opłacalność produkcji.”

Drugi dotyczyć będzie opłacalności w produkcji mleka, wołowiny i wieprzowiny.

Inny dotyczyć będzie dbałości o glebę, racjonalnej pielęgnacji i odżywiania upraw.

Temat kolejnego panelu: „Wchodzę w ekologię, ale na razie nic o niej nie wiem.”

Będzie też o zmianach w ekoschematach. I o tym co zrobić, by jak najlepiej wykorzystać tę pomoc, spełnić wymogi i nie obawiać się efektów kontroli?

„Rolniku, nie daj się oszukać!” - to temat ostatniego panelu, podczas którego będzie mowa o technikach manipulacji, najczęstszych sposobach oszustw. I o tym, gdzie rolnik może szukać pomocy.

No i oczywiście nie zabraknie panelu dyskusyjnego z udziałem m.in. obecnego szefa resortu rolnictwa oraz byłych ministrów. Temat: „Europejski Zielony Ład do kosza? Co trzeba poprawić, by nasi rolnicy mogli zyskać, a nie stracić?”

Czesław Siekierski, minister rolnictwa, przyjął nasze zaproszenie do udziału w debacie.

Zaprosiliśmy także byłych szefów resortu rolnictwa, są to: Marek Sawicki, Artur Balazs, Jan Krzysztof Ardanowski, Wojciech Mojzesowicz, Jacek Janiszewski, Robert Telus, oraz Marek Zagórski (były wiceminister rolnictwa oraz minister cyfryzacji, dziś to prezes KGS).

W dyskusji weźmie udział także Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Nowością jest to, że w gronie zaproszonych do debaty znaleźli się również szefowie sejmowej oraz senackiej komisji rolnictwa, czyli poseł Mirosław Maliszewski oraz senator Ryszard Bober.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska