Rolnicy protestują - chcą skuteczniejszej walki z ASF
"Codziennie upadają setki gospodarstw rolnych. ASF panoszy się po kraju 7 lat, a politycy i urzędnicy biernie się temu przyglądają. Do premiera napisaliśmy kilkadziesiąt oficjalnych pism. Nie odpisał. Dwa razy wyszliśmy go powitać twarzą w twarz. Uciekł. Żądamy NIEZWŁOCZNEGO spotkania z premierem", pisała Agrounia w zapowiedzi trwającego od rana protestu.
Plan zakładał wyjazd traktorów na rondo, które łączy drogę krajową nr 12 z trasą S8. W Srocku odbywa się także stacjonarny protest rolników. Na miejscu są również rolnicy z Kujawsko-Pomorskiego, ich delegacja liczy 50-60 osób. - Czas pokaże, co dalej. Problemów do rozwiązania jest znacznie więcej, to nie tylko ASF - mówi nam jeden z uczestników.
- Będziemy tu do popołudnia - mówi w jednej z relacji Michał Kołodziejczak. Ok. godziny 9:00 organizatorzy pisali, że na drogi wyjechało kilkaset traktorów.
Ministerstwo ogłasza prace nad programem odbudowy gospodarstw po ASF
Resort rolnictwa opublikował w przeddzień protestu informację, że w związku z nowymi ogniskami ASF zarówno w Polsce, jak też m. in. na Słowacji i w Niemczech ministerstwo rozpoczęło pracę nad programem odbudowy gospodarstw po ASF. Gdy w Łódzkiem trwał protest, minister z GLW ogłaszali jego założenia.
Z zapowiedzi strony rządowej wynika, że „wdrażane będą nowe oraz zmodyfikowane istniejące już instrumenty wsparcia finansowego w celu utrzymania lub odbudowy produkcji zwierzęcej w zakresie chowu i hodowli świń”.
- Mamy świadomość, że duże zakłady nieuczciwie wykorzystują sytuację - wskazywał minister Puda. Podczas konferencji usłyszeliśmy, że trwają rozmowy z zakładami ubojowymi skupującymi żywiec ze stref ASF, o wyrównaniu stawki z cenami rynkowymi. Mirosław Welz zapowiedział, że straty będą wyrównywane, co ma przyczynić się do utrzymania ciągłości hodowli. Pomoc ma objąć zarówno obszary ASF, jak i pozostałą część kraju.
Gospodarstwa, które utraciły zdolność prowadzenia produkcji w związku z ASF, mają otrzymać nieoprocentowaną pomoc do 1,5 mln w zależności od wielkości gospodarstwa zł na 10 lat z przeznaczeniem na wznowienie produkcji (zakup prosiąt, zakup pasz, inne niezbędne elementy do uruchomienia produkcji).
