MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Akademicka Przychodnia Lekarska jest coraz mniejsza. Zlikwidują też poradnię stomatologiczną?

ML
APL aktualnie zajmuje obecnie tylko parter budynku. Zrezygnowano z wynajmowania pomieszczeń w piwnicy
APL aktualnie zajmuje obecnie tylko parter budynku. Zrezygnowano z wynajmowania pomieszczeń w piwnicy Grzegorz Olkowski
Zaczął się nowy rok akademicki. Studenci wrócili do nauki. Wielu żaków Uniwersytetu Mikołaja Kopernika leczy się w Akademickiej Przychodni Lekarskiej Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy. Nie wiadomo natomiast, co będzie z poradnią stomatologiczną w tej palcówce, a ginekologiczna już nie wróci na Gagarina.

- Słyszałem, że stomatologię z przenoszą do Merinoteksu, byłbym z tego bardzo niezadowolony - zaznacza Konrad, student UMK. - Po raz kolejny trzeba będzie zmieniać dentystę. W rejestracji nie pracuje już taka sympatyczna rejestratorka.

APL od lata ubiegłego roku przechodzi reorganizację. Jest to związane z faktem, że wynajmuje od UMK mniejszą o jedną trzecią niż wcześniej powierzchnię - zajmuje tylko parter. Zgodnie z umową z września ubiegłego roku płaci ponad dwa razy więcej.

- Mamy pewne plany restrukturyzacyjne polegające na łączeniu niektórych poradni. Chodzi nam o konsolidację sprzętu i personelu - tłumaczy Krystyna Kurkowska, kierownik ds. administracyjnych WOMP. - Ostateczna decyzja w sprawie poradni stomatologicznej jeszcze jednak nie zapadła. Sprawa jest otwarta. Uzależniamy ją od rozmów z władzami UMK. Taka poradnia działa aktualnie i przy Gagarina, i w b. Merinoteksie.

Jak dodaje Krystyna Kurkowska, poradnia ginekologiczno-położnicza przeniosła się z APL-u do WOMP przy Szosie Bydgoskiej 46 na stałe. Nowa jest natomiast w APL-u poradnia kardiologiczna.

Do podstawowej opieki zdrowotnej w APL-u zapisanych jest 16 tys. pacjentów, z tego 12300 aktywnych, czyli takich, którzy w tzw. systemie eWUŚ (elektronicznej weryfikacji ubezpieczonych świadczeniobiorców) wyświetlają się na zielono. Różnica między liczbą aktywnych a nieaktywnych, to przypadki, gdy ktoś jest zadeklarowany jako pacjent, kończy mu się ubezpieczenie w NFZ i w systemie eWUŚ wyświetla się na czerwono. Takie osoby ponownie powinny zapisać się do poz i złożyć nową deklarację.

Ponad 50 procent wszystkich pacjentów poz w APL-u, to studenci i pracownicy UMK. Wszyscy studenci i pracownicy UMK korzystają przy Gagarina z badań okresowych i profilaktycznych. Dużym powodzeniem cieszy się działająca od trzech lat w przychodni akademickiej poradnia geriatryczna.

Co do zwolnień pracowników APL-u, Krystyna Kurkowska przyznaje, że było kilka takich sytuacji w całym WOMP-ie i także w podlegającym mu APL-u. - Taki jest efekt racjonalizacji zatrudnienia - dodaje Kurkowska.

W APL-u działa m. in. poradnia okulistyczna, laryngologiczna, neurologiczna, psychologiczna, dziecięca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska