Zobacz wideo: Nowa jadłodzielnia WSG w Bydgoszczy
"Matki na granice. Miejsce dzieci nie jest w lesie" to - jak informuje ratusz - akcja społeczna, "podejmowana przez aktywistki i aktywistów, którzy nie godzą się na okrucieństwo, nieludzkie traktowanie i odzieranie z godności uchodźców na terenach przygranicznych".
To Cię może też zainteresować
Założenie było takie, by w sobotę 6 listopada w miastach zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich, w tym w Bydgoszczy, podświetlone na zielono zostały budynki użyteczności publicznej czy inne charakterystyczne obiekty. W Bydgoszczy podświetlona została Wieża Ciśnień na Szwederowie.
Zaznaczyć solidarność
- Bo miejsce dzieci nie jest w lesie a każdy człowiek zasługuje na pomoc, szacunek i godne traktowanie - informuje bydgoski ratusz.
Do akcji symbolicznie mogli włączyć się też mieszkańcy poszczególnych miast. Wystarczy o godzinie 19 zapalić w oknie zielone światło. Więcej o tej i innych akcjach podejmowanych w ramach akcji społecznej Matki na Granicę można przeczytać tutaj: www.facebook.com/matkinagranice/
Miasto Bydgoszczy i Rada ds. Równego Traktowania rozpoczęły też zbiórkę rzeczy dla uchodźców na granicy. Potrwa do 19 listopada w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu przy ul. Gdańskiej 5.
- Nie musimy jechać na granicę, by pomagać uchodźcom. Organizujemy zbiórkę niezbędnych rzeczy, które przekażemy potrzebującym uchodźcom i uchodźczyniom na granicy polsko-białoruskiej – mówi Anna Wróblewska-Zawadzka, zastępczyni przewodniczącej Bydgoskiej Rady ds. Równego Traktowania, pomysłodawczyni zbiórki. - Przedmioty można przynosić od poniedziałku do piątku w godzinach 8-20 oraz w soboty od 10 do 14 - dodaje.
Darczyńcy mogą przekazywać na rzecz potrzebujących: ciepłe skarpety, spodnie męskie ciemne, ciepłe, nieprzemakalne, bieliznę damską, męską, dziecięcą, peleryny przeciwdeszczowe, ibuprofen (np. Ibuprom, Nurofen), bandaże, naczynia, ładowarki, plecaki, zimowe śpiwory i inne rzeczy. W drugiej kolejności m.in. pieczywo, małe objętościowo, ale kaloryczne jedzenie, wodę utlenioną, podpaski, kompresy na rany.
Tymczasem w opinii rzecznika KE Wydarzenia na są pod kontrolą polskich władz. "Polska Times" cytuje słowa rzecznika Komisji Europejskiej Peter Stano, który był pytany o incydent na granicy sprzed kilku dni.
Rzecznik zaznaczył, że jest to kwestia bilateralna, ponieważ „najwyraźniej naruszono terytorium suwerennego państwa”.
- Mamy pełne zaufanie, że polskie władze poradzą sobie z tym incydentem. Gdyby się potwierdził, byłaby to kolejna prowokacja reżimu Łukaszenki przeciwko Unii Europejskiej i jej państwom członkowskim – podkreślił Stano.
Zwrócił także uwagę, że zarówno UE, jak i jej państwa członkowskie „oceniają regularnie sytuację” dotyczącą instrumentalizacji migrantów przez Białoruś oraz jej wrogich działań w stosunku do UE.
W nocy z poniedziałku na wtorek na terytorium Polski z terytorium Republiki Białorusi wtargnęły trzy niezidentyfikowane, umundurowane osoby uzbrojone w broń długą.
Polski patrol próbował nawiązać kontakt. Wówczas nieznane osoby przeładowały broń i oddaliły się w kierunku Białorusi.
Z tego też powodu MSZ wezwało we wtorek chargé d’affaires Republiki Białorusi Aleksandra Czesnowskiego, z którym spotkał się wiceminister Piotr Wawrzyk.
Jak poinformowało MSZ, Wawrzyk przekazał stronie białoruskiej „stanowczy protest wobec naruszenia polskiej granicy państwowej, podkreślając, że działania podejmowane w ostatnich tygodniach przez władze Białorusi noszą coraz bardziej wyraźne znamiona celowej eskalacji”.
Jak definiowane są pojęcia imigrant i uchodźca? Biuro Wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców (UNHCR) wyjaśnia, że chociaż pojęcia „uchodźca” i „migrant” są coraz częściej używane w mediach i w dyskursie publicznym jako synonimy, to "istnieje pomiędzy nimi zasadnicza różnica o charakterze prawnym. Mylenie tych pojęć może prowadzić do problemów dotykających uchodźców i osoby ubiegające się o nadanie statusu uchodźcy, jak również do nieporozumień w dyskusjach dotyczących azylu i migracji."
Pojęcie uchodźcy - jak stanowi wykładnia UNHCR - zostało zdefiniowane w prawie międzynarodowym, które zapewnia uchodźcom ochronę.
"Uchodźcy - czytamy w stanowisku komisarza - to osoby przebywające poza swoim krajem pochodzenia z powodu obawy przed prześladowaniem, z powodu konfliktu, przemocy lub innych okoliczności poważnie zakłócających porządek publiczny, które – na skutek powyższego – wymagają „ochrony międzynarodowej”. Są często w tak niebezpiecznej sytuacji, że przekraczają granice państwowe w poszukiwaniu bezpieczeństwa w sąsiednich krajach; tak więc zostają oni uznani na forum międzynarodowym za „uchodźców”, osoby, którym przysługuje pomoc ze strony innych państw, UNHCR i właściwych organizacji."
