Aleksandrów Kujawski ma uchwalony tegoroczny budżet

Mariusz Strzelecki
Mikrofony już znów włączone. Radni z grupy rządzącej głosują nad poprawkami wprowadzonymi do projektu budżetu autorstwa burmistrza. Obok puste miejsca opozycji, która opuściła salę obrad w proteście, bo nie dopuszczono jej do dyskusji nad poprawkami.
Mikrofony już znów włączone. Radni z grupy rządzącej głosują nad poprawkami wprowadzonymi do projektu budżetu autorstwa burmistrza. Obok puste miejsca opozycji, która opuściła salę obrad w proteście, bo nie dopuszczono jej do dyskusji nad poprawkami.
Komisje, klub "Przymierze Samorządowe", czyli głównie radni, którzy od trzech lat rządzą miastem, zaproponowali szereg zmian do projektu budżetu. Z niektórych wycofali się, większość jednak przyjęli.

Aleksandrów ma budżet na ten rok. Po stronie dochodów wynosi on ponad 31 mln 100 tys. zł, a po stronie wydatków - ponad 37 mln 600 tys. Deficyt budżetowy wynosi ponad 6 mln 540 tys. zł. Gmina zamierza go pokryć z kredytu zaciągniętego w wybranym w przetargu banku.

W tym roku poszczególne komisje rady (zdominowane przez radnych z grupy rządzącej) oraz klub radnych "Przymierze Samorządowe" zgłosiło kilkadziesiąt poprawek do projektu budżetu, który zaproponował burmistrz. Były również autopoprawki samego szefa magistratu. Najwięcej z nich zgłosiła komisja techniczna (przewodniczący Marek Laskowski z "Przymierza"). Oto niektóre z nich.
Komisja zaproponowała zdjęcie z przebudowy chodników przy ul. Piłsudskiego i Łąkowej kwoty - 170 tys. zł, z remontów chodników przy ul. Stachury - ponad 97 tys. zł, z remontu chodnika przy ul. Kościelnej - ponad 31 tys. zł. Wniosła natomiast o przebudowę dwóch fragmentów chodnika przy ul. Szczygłowskiego - 35 tys. zł. Uwzględniono też autopoprawkę burmistrza i dodano 20 tys. zł na dokumentację budowy tego chodnika. Komisja wnioskowała o zdjęcie z dopłat do czynszów w budynkach komunalnych kwoty 65 tys. zł, co zostało przegłosowane.

Nie głosowano natomiast autopoprawki burmistrza, który wniósł, żeby zdjąć 50 tys. zł i przeznaczyć je na remonty budynków komunalnych. Przeszedł też wniosek komisji o zdjęciu z remontów budynków komunalnych kwoty 60 tys. zł. Przegłosowano wniosek komisji o zdjęciu z kwoty przeznaczonej na opróżnianie koszy w mieście - ponad 32 tys. zł, zdjęto także 15 tys. zł z oświetlenia ulic oraz 2 tys. zł z wymiany piasku w piaskownicach. Po cięciach komisji będzie również mniej pieniędzy na nowe ławki i naprawę starych. Przeszedł wniosek o zdjęciu 10 tys. zł na zakup 30 kratek ściekowych. Przegłosowano wniosek komisji o zdjęciu 30 tys. zł z profilowania dróg gruntowych. Z niektórych wniosków radni "Przymierza" się wycofali. Komisja wnioskowała o zdjęcie 20 tys. zł z 70 tys. na zimowe odśnieżanie dróg. Wniosek upadł, a przyjęto pomysł burmistrza, żeby dołożyć do tego jeszcze 15 tys. zł. Upadł też pomysł komisji, żeby zdjąć 40 tys. zł z zamiatania ulic i chodników.

Komisja kultury (przew. Tomasz Krzemiński z "Przymierza") zaproponowała, żeby zmniejszyć dotację dla Miejskiego Centrum Kultury z 700 tys. zł do 300 tysięcy złotych. Radni wniosek skwapliwie przegłosowali. Komisja bezpieczeństwa (przew. Wioletta Popow z "Przyzmierza") zaproponowała, żeby zdjąć 20 tys. zł z pieniędzy dla straży pożarnej i dać 5 tys. zł z tego policjantom. Wniosek przeszedł. Wycofano się natomiast z wniosku o dołożenie policji kolejnych 5 tys. zł z przeznaczeniem na alkomat.

Propozycje zmian zgłosił też sam klub "Przymierze Samorządowe". Klub wnioskował m.in. o zabranie 4 tys. zł z imprezy na przywitanie Nowego Roku i przeniesienie jej na wystrój świąteczno-noworoczny miasta. Radni z klubu nie zapomnieli też o swoich problemach. I zagwarantowali w budżecie 30 tysięcy złotych na usługi prawne i ekspertyzy z zewnątrz.

- Trudno mi się odnieść do tej propozycji, bo państwo jako rada i tak ją podejmą. Mam wątpliwości, bo w urzędzie jest radca prawny na etacie, którego wykorzystujemy do przygotowywania opinii. Myślę, że potrzeby zabezpieczania pieniędzy nie ma - zapewniał burmistrz Andrzej Cieśla. Wniosek jednak został przegłosowany.

Burmistrza zaapelował do radnych, żeby nie skreślali z projektu uchwały paragrafu, w którym rada upoważnia go do przesuwania pieniędzy między rozdziałami i paragrafami. - Apeluję, żeby nie zagroził nam paraliż funkcjonowania miasta. Ze zwoływaniem sesji nadzwyczajnych różnie bywa. Nie zawsze dochodzą do skutku - mówił burmistrz. Apel na niewiele się zdał. "Przymierze" zaproponowało, a radni z grupy rządzącej wniosek przegłosowali.

Wideo

Komentarze 19

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

666
W dniu 13.02.2010 o 12:41, 298A70 napisał:

radni po sobie pozostawią dobrze wykonaną i uczciwą pracę bez uwiklań w kolesiostow i wzajemne poklepywanie sie po plecach. Brudne ulice to sparwa służb miejskich podległych pod burmistrza. Jesteś taki nowatorski to podpowiedz rozwiąznie w MCK ale nie jesteś orłem w pracy zawodowej więc daj sobie spokój,radny byłbyb z ciebie też na pewno kiepski.Dobrze wykonaną i uczciwą pracę bez uwikłań ! Hahahahahaha. Chyba sam radny to pisał.Służby podległe do sprzątanie miasta muszą mieć zapłacone za sprzątanie. A kto zabrał pieniądze? Rozwiązanie W MCK? to przekazanie faktyczne a nie wirtualne kasy na sale widowiskową . I tak podziwiać szefa mck że tyle imprez, zajęć i występów w takich warunkach. Z ciebie tez byłby kiepski radny jeśli tak oceniłeś pracę obecnych radnych. Żenada!!!!
298A70
W dniu 08.02.2010 o 13:56, ~gość~ napisał:

Co pozostawia po sobie radni z Przymierza? Zrujnowany,bezpański budynek biblioteki,opóźnienia w remontach i brudne ulice,problem MCKu.Żadnych nowatorskich rozwiązań,żadnych pomysłów na rozwój miasta,żadnych starań o fundusze z zewnątrz.Tak to jest jak my mieszkancy wybieramynieudaczników do rady.Żaden z nich nie jest orłem w pracy zawodowej,to jak może byc dobrym radnym?radni po sobie pozostawią dobrze wykonaną i uczciwą pracę bez uwiklań w kolesiostow i wzajemne poklepywanie sie po plecach. Brudne ulice to sparwa służb miejskich podległych pod burmistrza. Jesteś taki nowatorski to podpowiedz rozwiąznie w MCK ale nie jesteś orłem w pracy zawodowej więc daj sobie spokój,radny byłbyb z ciebie też na pewno kiepski.
~gość~

szeregowi urzędnicy zarabiają niewiele ponad minimalna krajową...

G
Gość

co się dzieje w tym urzędzie tyle pieniedzy przeznaczają na płace urzędników a w mieście nie ma nowych inwestycji, modernizacji dróg chodników minitoring

G
Gość

To racja Radca Prawny urzędu to osoba do dyspozycji Burmistrza i tylko działa dla swojego pracodawcy taki jest ten Radca.Zobacz ile ma etatów gdzie zajrzysz w budzecie naszym naokołoło wszedzie jest ten jegomosc odziedziczył po Tatusiu wszystkie etaty i w spółdzielni mieszkaniowej w Alesksie i w Ciechu i w spłach i w śmietnisku i w Ciechocinku wszędzie on.Super men.Inny Radca nie ma startu stanowisko przypisane jednej rodzinie trzymajacej władzę.

~mieszkanka~

Radca z urzędu jest stronniczy.
A powinien być niezależny.
Tak samo jak Pan redaktor Gazety Aleksandrowskiej.

A
Alfons kuterwejs
W dniu 08.02.2010 o 13:56, ~gość~ napisał:

Co pozostawia po sobie radni z Przymierza? Zrujnowany,bezpański budynek biblioteki,opóźnienia w remontach i brudne ulice,problem MCKu.Żadnych nowatorskich rozwiązań,żadnych pomysłów na rozwój miasta,żadnych starań o fundusze z zewnątrz.Tak to jest jak my mieszkancy wybieramynieudaczników do rady.Żaden z nich nie jest orłem w pracy zawodowej,to jak może byc dobrym radnym?Rada składa sie z radnych nie tylko Przymierza. O fundusze unijne winien starać sie Burmistrz i jego pracownicy. Z tego zacietrzewienia żółc mzalewa Ci oczy. opamietajh sie człeku kimkolwiek jesteś.
C
CAG846
W dniu 08.02.2010 o 11:58, KRAJAN napisał:

Zgroza nawet na piasek obsikany przez psy w tzw ogródku jordanowskim szanowna rada obcieła forse ale na swoje wydatki w obronie przed kosztami sadowymi zatrzymali 30 tysięcy zł no i na diety tez ----- a było zgłosić obcięcie diet .Tak panie burmistrzu w celu wyremontowania popsutych huśtawek w parku było zabrać radnym diety toć przecież chcą dobrze dla miast a nie dla siebie??????????? Zgroza jak ten nasz dworzec będzie remontowany przy tak szczupłych finansach i takich rządach/miasto utopiło sie z dworcem!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! w całej Polsce rusza program odnowy dworców należących do PKP ale miasto odkupiło od PKP i nie dostanie ani jednej złtówki na odnowę i znów będą mydlić oczy tym biednym mieszkańcom że stowrzą tam perełke Aleksandrowa Kuj.
B
B53C78
W dniu 07.02.2010 o 15:40, piotr46 napisał:

Taki budżet to kpinyOby do wyborów,wtedy pożegnamy sabotażystów z Przymierzaprzymierze samorządowe na swoich adwokatów przeznaczyło 35.000 zł ciekawe co robi radca prawny zatrudniony w urzędzie - może należaloby go zwolnić
~~gość~~
W dniu 07.02.2010 o 15:40, piotr46 napisał:

Taki budżet to kpinyOby do wyborów,wtedy pożegnamy sabotażystów z Przymierza


budżet 2010 proszę sie przyjżeć dokładnie ile wydaje się na wynagrodzenia urzędników w naszym mieście jest to kwota ok. 1.700. 000zł ciekawe ilu ich tam pracuje
m
mieszkaniec tego miasta
W dniu 08.02.2010 o 19:03, Gość napisał:

Problem MCK-u istnieje i będzie istniał dopóki zarzadzac nim nie będzie osoba kompetentna a nie zadymiarz.Problem MCK istnieje od 2,3 lat. A za czyją sprawą? Wcześniej przez ponad 10 lat dyrektor był dobry? Zadymiarz to się kryje po kątach, działa cudzymi rękami. Prosze sie dobrze zastanowić i uświadomić sobie od czego to sie zaczęło. Poziom radnych mogłem tez zobaczyć dziś w TVN 24. To dopiero była odpowiedź na pytanie redaktora do p. radnego , na jakie imprezy kulturalne uczęszcza. On na to ze tak jak normalny kulturalny człowiek na mecze lubi chodzić. Hahahahaha. Myślałem że z krzesła spadne. I ta mądra mina znawcy kultury. Prostactwo i nic więcej. Wstyd . Mogłi chociaż wydelegować mistrza elokwencji i zakłamania Pana Przewodniczącego. Szkoda gadać , to było podsumowanie kompetencji. GRATULUJĘ
~~gość~~
W dniu 08.02.2010 o 13:56, ~gość~ napisał:

Co pozostawia po sobie radni z Przymierza? Zrujnowany,bezpański budynek biblioteki,opóźnienia w remontach i brudne ulice,problem MCKu.Żadnych nowatorskich rozwiązań,żadnych pomysłów na rozwój miasta,żadnych starań o fundusze z zewnątrz.Tak to jest jak my mieszkancy wybieramynieudaczników do rady.Żaden z nich nie jest orłem w pracy zawodowej,to jak może byc dobrym radnym?


A czy słyszałeś tłumaczenia radnych z Porozumienia dlaczego tak postępują, bo ja nie.A może mają rację?Przecież nie są dopuszczani do mediów, redaktorzy Białowąs i Strzelecki piszą co chcą jak chcą, ale tylko reprezentują jedną stronę.Skąd możemy wiedzieć ile w tych informacjach jest prawdy-może nic.Zgadzam się z jednym -to my wybieraliśmy radnych i nie miejmy do nikogo pretensji tylko do siebie.Ale przy nasrępnych wyborach zastanówmy się zanim kogoś będziemy wybierać.
~mieszkaniec~

Problem będzie istniał póki burmistrz nie przejrzy na oczy i nie przestanie uparcie bronić Trojanowskiego...kiedy uświadomi sobie że to miasto ma inne problemy niż MCK kiedy zobaczy jak funkcjonują inne takie jednostki w miastach i za jakie pieniądze... Zgadzam sie z opinią powyżej spokoj zapanuje kiedy wywala w koncu Trojanowskiego

G
Gość

Problem MCK-u istnieje i będzie istniał dopóki zarzadzac nim nie będzie osoba kompetentna a nie zadymiarz.

~gość~

Co pozostawia po sobie radni z Przymierza? Zrujnowany,bezpański budynek biblioteki,opóźnienia w remontach i brudne ulice,problem MCKu.Żadnych nowatorskich rozwiązań,żadnych pomysłów na rozwój miasta,żadnych starań o fundusze z zewnątrz.Tak to jest jak my mieszkancy wybieramy
nieudaczników do rady.Żaden z nich nie jest orłem w pracy zawodowej,to jak może byc dobrym radnym?

Dodaj ogłoszenie