Aleksandrów Kujawski. VI Międzynarodowy Festiwal Dwóch Cesarzy
Odbywająca się już po raz szósty impreza upamiętnia spotkanie dwóch władców w tym granicznym niegdyś miasteczku: rosyjskiego Aleksandra i niemieckiego Wilhelma.
W tym roku organizatorzy ponownie zaskoczyli mieszkańców. Co roku zapraszają znane gwiazdy muzyki klasycznej.
Podczas koncertu inauguracyjnego "Hymny o miłości" wystąpili Jerzy Zelnik, Igor Cecocho i Bogdan Narloch. Znany aktor recytował wiersze o miłości, przybliżając jej różne oblicza. Zaś trębacz Igor Cecocho z Mińska na Białorusi i organista Bogdan Narloch z Koszalina wykonali arcydzieła muzyki klasycznej.
- Recytacje były naprawdę doskonałe - mówił po koncercie Marek Stawiński.- Znane wiersze przedstawione w taki sposób stały mi się jeszcze bliższe.
Zachwycona była również Michalina, która na inaugurację festiwalu przyszła z mamą. - I muzyka i recytacja była znakomita - mówiła.
Czytaj też: Tak bogatego w imprezy weekendu w dawno nie było
Grażyna Bróżek na koncert przyjechała z Włocławka. - Czytałam o koncercie w Gazecie Pomorskiej, nie mogła mnie ominąć taka okazja. To cudowne na żywo posłuchać muzyki w wykonaniu tak znanych artystów. Za bilet na podobny koncert musiałabym wydać fortunę. Festiwal to naprawdę świetne przedsięwzięcie.
Po występie wianuszek fanek otoczył zakrystię kościoła Przemienia Pańskiego, gdzie odbywał się koncert, wszystko po to by zdobyć autograf Jerzego Zelnika. - Mi się udało - powiedziała Urszula Jakubczak. - Oglądałam wiele jego filmów, jednak rola władcy w Faraonie jest nieoceniona. To naprawdę znakomity aktor.
Środki na zorganizowanie międzynarodowej imprezy pochodzą głównie z zewnątrz. - Większość pokrywa Urząd Marszałkowski i Fundacja Współpracy Polsko - Niemieckiej - wyjaśnia Jerzy Erwiński, zastępca burmistrza Aleksandrowa Kujawskiego. - Miasto wydało naprawdę znikomą kwotę z całej puli.
Na zorganizowanie festiwalu, co roku przeznaczone jest blisko 26 tysięcy złotych. - Program jest dobierany tak by nie zabrakło nam funduszy - dodaje Jerzy Erwiński.
Po raz pierwszy Festiwalowi towarzyszyć będzie konferencja naukowa. Konferencja "Pogranicze Czarnych Orłów. Dawne podziały zaborowe ziem polskich w perspektywie historycznej, społecznej i kulturowej." o godz. 10.00 rozpocznie dzisiejszy dzień festiwalu, a o godz. 19.30 w sali zabytkowego dworca kolejowego opera Giovanniego Battista Pergolesiego "Służąca Panią".
Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!
Czytaj e-wydanie »