Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aleksandrów Kujawski. W tegorocznym budżecie na inwestycje zapisano niecałe 1,8 mln złotych

Jadwiga Aleksandrowicz
Po autopoprawkach burmistrza i korektach niektórych sformułowań, wprowadzonych przez radnych, rada przyjęła budżet jednogłośnie
Po autopoprawkach burmistrza i korektach niektórych sformułowań, wprowadzonych przez radnych, rada przyjęła budżet jednogłośnie Fot. Jadwiga Aleksandrowicz
Skromnie, bo trzeba spłacać pożyczki i kredyty, ale nie bez zadań, które będzie widać - tak można określić tegoroczny budżet miasta.

Niektórzy mogą narzekać, że w niedawnej kampanii obiecywano więcej niż wynika z nakreślonych zadań. Trzeba pamiętać, że to zadania tylko na obecny rok, a kadencja trwa 4 lata i zapewne wiele wyborczych obietnic zostanie spełnionych, choć zadłużenie miasta i perspektywa kolejnego kredytu w wysokości 2,6 mln złotych, na który zgodziła się rada, nie pozwalają na kreślenie wizji dynamicznie rozwijającego się Aleksandrowa Kujawskiego.

W tym roku na inwestycje zapisano 1 mln 795 tys. 300 złotych, najwięcej (385 tys, zł) na budowę kompleksu sportowego "Orlik" oraz po 300 tys. złotych na budowę budynku socjalnego, kanalizację miasta i remont dworca, bo rozpoczęte we wrześniu ubr prace mają być kontynuowane, co podkreślał burmistrz Andrzej Cieśla, odpowiadając na interpelację Stefana Aleksiuka o inwentaryzację zabytkowego obiektu.

- Prace zostały wstrzymane na czas zimy. Dokumentacja remontu jest gotowa od dwóch lat - tłumaczył.
Będą modernizowane miejskie ulice. Ma m.in. zostać dokończona ul. Legionów Hallera. Tę informację przekazał na sesji burmistrz w odpowiedzi na pytanie radnego Stanisława Olejnika o wspólne inwestycje z gminą Aleksandrów Kujawski.
Wspólnie udało się zbudować ulicę, której miejska część nosi nazwę Świerkowej, a gminna - Liliowej.

Na ulicy Legionów Hallera (część miejska), która w części gminnej nosi nazwę Wiejskiej, współpraca nie wyszła. Gmina swoje zrobiła, miasto - nie, bo przeszkodziła temu poprzednia rada - jak tłumaczył burmistrz.

Wspólna jest też ulica Akacjowa. Przed wyborami gmina zaskoczyła miasto utwardzeniem swojej części, więc teraz miasto musi uporządkować swój teren. W sumie na modernizacje ulic przeznaczono 297 tys. złotych. Będzie też budowana ścieżka rowerowa (100 tys. zł), oświetlenie przy ul. Hożej.

Są zapisane pieniądze na wykup nieruchomości (30 tys. zł), zakupy sprzętu i partycypację miasta w budowie hali sortowniczej (79 tys. 300 zł) na międzygminnym wysypisku śmieci w Służewie.
Miejski budżet zakłada dochody na poziomie 28 mln 797 tys. 223 zł, a wydatki - 31 mln 397 tys. 223 złote. Deficyt zostanie pokryty pożyczką w wys. 2 mln 600 tys. złotych, na która zgodziła się rada.

Burmistrz nie ukrywał, że będzie zapewne wielokrotnie w ciągu roku prosił radę o przesunięcia w budżecie tak, by komasować środki na zadania inwestycyjne, wykorzystując przy tym rozmaite dotacje i dofinansowania, o które magistrat będzie zabiegać. Wcześniej radni usłyszeli, jakie uwagi do projektu budżetu miała Regionalna Izba Obrachunkowa, toteż przyjęto budżet z autopoprawkami i korektami.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska